שתף קטע נבחר

הפגנות והתפרעויות ברחבי הארץ

הפגנות של יהודים אמש בתל אביב, בת ים, פתח תקווה, טבריה עפולה ודימונה. בשכונת התקווה שרפו המפגינים מסעדה "בגלל שהעסיקה ערבים"

יום הכיפורים עמד בסימן של התנגשויות אלימות בין יהודים לערבים במקומות שונים בארץ. אמש נערכו הפגנות של תושבים יהודים במחאה על אירועי הימים האחרונים: בטבריה, בדימונה, בשכונות הדר יוסף ושכונת התקווה בתל אביב, בפתח תקוה, בעפולה ובבת ים. גם בנצרת סוערות הרוחות בעקבות מותם שלשום של שני תושבי העיר. כמעט 100 יהודים נעצרו במהלך המהומות.

שרפו מסעדה בשכונת התקווה

בשכונת התקווה בתל אביב הפגינו 500 תושבים ברחוב האצ"ל, במחאה נגד מסעדת "אווזי", שלטענת המפגינים מעסיקה ערבים. המפגינים שרפו את המסעדה, לאחר שאילצו את הפועלים הערבים העובדים בה לצאת מהמקום, והיכו אותם מכות נמרצות. בנוסף, שרפו המפגינים שתי מכוניות של ערבים שחנו מול המסעדה.
בשכונה הוצתו שלוש דירות השייכות לערבים, ברחוב שמחה ורחוב מלכוש. איש לא נפגע בשריפה.
מאות המפגינים המשיכו בדרכם לכיוון יפו, כשהם שורפים בדרכם עשרות פחי אשפה בכבישים תוך שהם חוסמים נתיבי תנועה. הם גם עצרו אוטובוס שעבר ברחוב ההגנה, ועלו עליו כדי לבדוק אם יש בו נוסעים ערבים. רק כשנוכחו כי כל הנוסעים יהודים, איפשרו לו להמשיך בדרכו. לכל אורך הדרך ליפו, שנמשכה למעלה משעה, התירה להם המשטרה מעבר חופשי. במקביל, ביפו התפרעו צעירים יהודים באזור מסגד חסן בק ותקפו שוטרים.
בתל אביב הפגינו גם 250 איש בשכונת הדר יוסף: שניים מהם נעצרו על-ידי המשטרה.
בבת ים התפרעו עשרות צעירים בטיילת בעיר, והשליכו בקבוקים לעבר שוטרים. 15 איש נעצרו. אזרח ערבי נדקר באזור רחוב הגבול בעיר. הוא פונה לקבלת טיפול בבית החולים וולפסון בחולון.
גם בפתח תקוה היו התפרעויות: שני דוכנים של תושבי שטחים בשוק העירוני בעיר הוצתו על-ידי מפגינים יהודים.
בהרצליה הוצת בית של בן מיעוטים שעובד במסעדה במקום. איש לא נפגע באירוע. ברמת השרון הוצת מחסן בבית קברות שבו לנים בני מיעוטים. גם במקרה זה איש לא נפגע.
בטבריה צרו עשרות מפגינים על בית הוריה של אשת ראש הממשלה, נאווה ברק. המשטרה מנעה מהמפגינים להגיע לדירה. מאות יהודים הפגינו גם באזור עפולה, במגדל העמק ובצומת גולני. המפגינים יידו אבנים וצעקו "מוות לערבים". המשטרה ניסתה לפזר את ההפגנות באמצעות זרנוקי מים וגז מדמיע.

מהומות בדימונה

כ 1000 מתושבי דימונה הפגינו בכניסה לעיר, כשהם נושאים בידיהם דגלי ישראל וצועקים ' מוות לערבים, מוות לחיזבאללה'. ההפגנה, שהחלה באורח שקט יחסית, גלשה לפסים אלימים. המפגינים חסמו את צומת הכניסה ליישוב תוך שהם מבעירים צמיגים. בשלב מסויים קיבלו השוטרים הוראה לפנות את המפגינים ואז החלה מהומה רבתי. מאות צעירים הסתערו לעבר תחנת המשטרה ביישוב והחלו ליידות אבנים ובקבוקים לעבר התחנה. מתנדב משא"ז נפגע קל ברגלו ונזקק לטיפול רפואי. שמשת ניידת נופצה. למקום הוזרמו עשרות שוטרי מג"ב בנסיון להתגבר על המפגינים. 12 מהמפגינים נעצרו, 7 מהם נערים ששוחררו בערבות ובתנאים מגבילים. חמישה מבוגרים נכלאו להמשך חקירה. רק סמוך לשעה 3 לפנות בוקר פוזרה סופית ההפגנה.

מהומות בגליל ובעמקים

מהומות והתפרעויות נרשמו אמש גם ברחבי הגליל: באום אל-פאחם, נצרת, ודבוריה התגודדו מאות אנשים שיידו אבנים והבעירו צמיגים. בכביש ואדי ערה נפגעו 20 מכוניות מיידוי אבנים ושלושה נוסעים נפצעו באורח קל. הכביש נסגר לתנועה. מהמשטרה נמסר כי הוצתו יער מי-עמי והיער הסמוך לכפר מושרייפה.

תקריות בירושלים

פלסטינים השליכו בקבוק תבערה לעבר כביש הגבעה הצרפתית - מעלה אדומים. הבקבוק התלקח על הכביש ולא גרם לנפגעים או נזק. ברחוב שמעון הצדיק בירושלים יידו מספר נערים יהודים אבנים לעבר פלסטינים ושוטרים. המשטרה פינתה את המפגינים היהודים מהמקום.
ברחוב הנורית בירושלים הציתו תושבים יהודים רכב וחסמו את הכביש בעזרת פחי אשפה. עם הגיעם של השוטרים למקום יידו לעברם המפגינים אבנים. לא היו נפגעים והמשטרה פיזרה את המפגינים מהמקום.
במהלך החג היה עימות בין קבוצת תושבים יהודים לחבורת פלסטינים בשכונת פסגת זאב. שתי הקבוצות יידו אבנים זו בזו. בהתערבות המשטרה התפזרו הקבוצות לאחר שעה קלה.
בשכונת נווה יעקב בעיר נורתה אש חיה לעבר סיור של משמר הגבול, שעבר במקום. שוטרי משמר הגבול שנטלו חלק בסיור, השיבו אש לעבר מקור הירי. לא ידוע אם יש נפגעים בין היורים.

אירועים גם ברמלה וביפו

אירועים אלימים נוספים אירעו ביום הכיפורים. ברמלה נעשה ניסיון לשרוף בית כנסת. נגרם נזק רק לקיר החיצוני של המבנה, ובמהלך יום כיפור נערכו במקום תפילות כרגיל. במהלך הלילה אף הוצתו בעיר שלוש מכוניות. לא היו נפגעים.
ביפו הושלך בקבוק תבערה לעבר בית כנסת בגבעת העלייה. לא היו נפגעים, ומתפללים ששהו במקום הצליחו לכבות את האש. במהלך הלילה נעשה ניסיון נוסף להצית בית כנסת. גם במקרה זה לא היו נפגעים.

שני הרוגים, 32 פצועים בנצרת

שני ערבים תושבי נצרת נורו שלשום למוות בהתפרעויות של יהודים תושבי נצרת עלית, שבאו לנצרת הערבית. טרם ברור אם השניים נפגעו מאש המשטרה, שניסתה לפזר את המפגינים, או מירי של המתפרעים היהודים. 32 נפגעו בהתנגשויות בין המתפרעים הערבים לבין התושבים הערביים. שני ההרוגים הם עומר עכאווי (42) וויסאם יזבק (26), תושבי נצרת.
ביום א' לקראת 9 בערב החל להתפתח עימות המוני בעיר, בין תושבי נצרת עלית שהגיעו לעיר הערבית, לבין קהל מקומי גדול. כוח משטרה גדול ניסה להפריד ביניהם באמצעות גז מדמיע, אך לטענת תושביה הערבים של נצרת, השתמשו היהודים גם בנשק חי.
לדברי הערבים, יידו היהודים אבנים לעבר בתים והציתו לפחות בית אחד בשכונה המזרחית של העיר. בסביבות חצות הצליחו השוטרים לפזר את שני הצדדים ובעיר השתרר שקט.
ראש הממשלה, אהוד ברק, אמר הערב כי הוא משתתף בצערן של המשפחות שיקיריהן נהרגו כתוצאה מהמהומות בנצרת. ברק הוסיף כי הוא דורש להפסיק את האלימות באזור, וכי הורה למשטרה לפעול ביד תקיפה נגד כל גילוי של אלימות יהודית נגד ערבים בנצרת.
השר לביטחון פנים, שלמה בן-עמי, קרא הערב לשני הצדדים להפסיק את האלימות. לדבריו, עשרות יהודים נעצרו בהתפרעויות בצפון.

התפרעויות של יהודים בעכו ובכרמיאל

התפרעויות קשות אירעו גם בגליל המערבי במהלך יום הכיפורים. בעכו, קבוצה של מאות יהודים ניפצו שמשות בתי עסק של יהודים וערבים, במתחם "הום סנטר" במזרח עכו, ושרפו שתי מכוניות. ההתפרעות נפסקה רק בשעות הקטנות של הלילה, והמשטרה עצרה שבעה מהמתפרעים.
שפרעם: כמה מאות מפגינים ערביים עלו מכיוון שפרעם למצפה עדי הסמוך, תוך כדי ניפוץ רמזורים ותמרורים שניקרו בדרכם. כוח המשטרה שהוזעק למקום הניס את המתפרעים לפני שהספיקו להגיע למצפה עדי. המתפרעים שבו לשפרעם, שם העלו באש את בית הכנסת העתיק, בניין העירייה ושלושה בנקים. 10 חשודים נעצרו.
כרמיאל: עם כניסת יום הכיפורים באו כאלף צעירים יהודים למרכז המסחרי הישן של כרמיאל, הממוקם בכניסה הראשית לעיר, והחלו להשליך אבנים לכל עבר, תוך גרימת נזק רב לחנויות במרכז המסחרי, ובקניון העיר. הנזק נגרם הן לחנויות יהודים והן לחנויות של ערבים.
כשהגיעה המשטרה למקום בנסיון לעצור את ההשתוללות, פנו המפגינים לכיוון תחנת הדלק בצומת כרמיאל, וגרמו שם נזק לרמזורים בכניסה לעיר. במהלך ההתפרעות הוזעק ראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר למקום, בנסיון להרגיע את הרוחות, אך ראש העיר הותקף על ידי ההמון במטר אבנים ונאלץ לעזוב את המקום. ראש העיר עצמו לא נפגע, ומסר בתגובה: "אין זו דרכנו, אנו חיים בשכנות טובה עם הכפרים הערבים השכנים לנו, אנו מכירים באופן אישי את בעלי העסקים שנהרסו, ואני ממש חש בושה לנוכח המעשים".
בעקבות כך הגיעו אמש כ-150 מפגינים אל מול ביתו של עדי אלדר, כשהם קוראים 'מוות לערבים' ו 'עדי אלדר - התפטר'. מחאתם של המפגינים באה בעקבות ראיונות שנתן עדי אלדר בהם אמר שהוא בוש בהתנהגות בני עירו בערב יום הכיפורים. למקום הוזעק כוח משטרה שאחרי 45 דקות הצליח לפזר את המפגינים ללא שימוש באלימות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רונן לידור
ההתפרעויות ברחוב ז`בוטינסקי ברמת גן
צילום: רונן לידור
צילום: רונן לידור
אינתיפאדה יהודית?
צילום: רונן לידור
מומלצים