שתף קטע נבחר

חיילי מילואים לשר ישי: "שב בשקט"

במכתב חריף כותבים החיילים ליו"ר ש"ס: "העצבים פוקעים לשמוע דווקא אותך - אבי הפטור המוחלט מגיוס לבוחריך. דווקא אתה וסיעתך הפכתם לקיצונים ביותר ששולחים אותנו למלחמה". ש"ס: מאחורי היוזמה עומדת תנועת 'התעוררות' המבקשת להפיק רווחים אישיים ופוליטיים וללבות שנאה. ובינתיים נמצאים החרדים בבעיה: מי יאבטח את הישיבות? זוהי פרשת השבוע

ימי המלחמה הנוכחית מלווים בהתבטאויות מיליטנטיות של מנהיגי ש"ס. התנועה שבעבר נטלה חלק פעיל בחתימה על הסכמי אוסלו והצטיירה כיקירת השמאל, ממצבת את עצמה היום ימינה מהליכוד.
בעיקר בולטים בהתבטאויותיהם השרים שלמה בניזרי ונסים דהן ויו"ר ש"ס, השר אלי ישי ומסתבר שיש מי שהמיליטריזם של מנהיגי התנועה החרדית-ספרדית מרגיז אותם. קבוצת חיילי מילואים - ביניהם אנשי תנועת "התעוררות", שהובילו את המאבק לגיוס בחורי הישיבות - שיגרו ליו"ר ש"ס, אלי ישי, מכתב חריף תחת הכותרת "שב בשקט". במכתב לישי הם כותבים: "אנחנו כותבים אליך מהחזית. הוקפצנו בצו 8 בהוראתך... ובאנו להגן על מדינת ישראל מסמטאות קלקיליה, שכם וג'נין - המקומות שאתה וילדיך לא הכרתם ולא תכירו מעולם.
"אל תדאג לנו. אנחנו מאמינים במה שאנחנו עושים בלב שלם, ההתייצבות פה היא בשיעור של מעל למאה אחוזים וההתנדבות מגיעה לרמות שלא הכרנו. אנחנו גאים לשרת ואוהבים לשרת, אבל בכל פעם שפותחים עיתון או מזדמנים לשמוע מהדורת חדשות, העצבים פוקעים. העצבים פוקעים לשמוע מכולם דווקא אותך - אבי הפטור המוחלט מגיוס לבוחריך, הכוח העוצר והמונע כל הזדמנות של אחינו החרדים להשתלב אתנו במאמץ ולהתנדב לשירות צבאי, למשטרה, אפילו למשמר האזרחי. אתה שמוביל לאפליה בין דם לדם - דווקא אתה וסיעתך הפכתם ללאומנים ביותר והקיצוניים ביותר ששולחים אותנו למלחמה שלכם אין חלק ולו הקטן ביותר בתוכה...
"יש רגעים בחיים בהם חוצפה עוברת כל גבול אדוני השר ונראה שעברת את הגבול. הימים קשים בישראל ואין לנו את האנרגיות לשחק בפוליטיקה כרגע - אנחנו מקבלים עלינו כל משימה ועושים זאת באהבה, לא נתווכח עכשיו אבל רק בקשה אחת - שב בשקט".
חותמי המכתב הצהירו כי עד כה חתמו עליו 300 מילואימניקים השוהים עכשיו בשטחים וכי הם ממשיכים לאסוף חתימות על המכתב בין החיילים המשרתים.
מלשכתו של ישי (שדווקא שירת בצה"ל שרות מלא במשך שלוש שנים) נמסר בתגובה כי מאחורי היוזמה "עומדים ראשי תנועת 'התעוררות' המבקשים להפיק רווחים אישיים ופוליטיים מהמלחמה ומהניסיון ללבות שנאה". בש"ס האשימו את ראשי "התעוררות" כי הם עסוקים "בקרייריזם גס ובניסיון להבטיח את מקומם בכנסת הבאה באמצעות הנשק החלוד של השנאה לש"ס" וציינו כי "רובם המכריע של 430 אלף בוחרי ש"ס, כמו גם 14% מקולות החיילים שקיבלה, שהוא שיעור תמיכה גדול הרבה מזה שקבלו מפלגות שהשנאה לש"ס היא לחם חוקם, משרתים שירות צבאי פעיל, הן בסדיר והן במילואים".
גם יו"ר שינוי, ח"כ טומי לפיד, תקף את ש"ס ואת הציבור החרדי וקרא לרבנים לסייע בפתרון משבר האבטחה במוסדות החינוך על ידי מתן הוראה לבחורי הישיבות למלא משימה זו. חברי הכנסת של התנועה יצחק סבן ורחמים מלול, בתגובה: "קצה נפשנו מהתעמולה השקרית של הפטריוט הנודע והחייל האמיץ טומי לפיד. בינתיים את הבנים שלנו גייסו בצו 8 ולא את הבן של טומי לפיד ואנו אלו שמדירים שינה מעיננו ולא הוא". בירור עם השניים העלה כי רק בנו של ח"כ סבן גויס בצו 8, בניו של ח"כ מלול (אחד שירת ביחידה מובחרת, אחד בגולני, אחד התגייס לאחרונה לשרות סדיר ביחידה קרבית ורק אחד תלמיד ישיבה ש"תורתו אומנותו") לא נקראו לשרות.

לומדים תורה ומחלקים מזון

הציבור החרדי במצוקה אמיתית בימים אלו. הפער הגדול בין הפטריוטיזם העצום ברחוב החרדי ובין העובדה שהם לא שותפים למאמץ המלחמתי בעוד בני ציבורים אחרים בארץ מגויסים בצווי 8, מובילה לשלל ניסיונות, מגושמים לעתים, להשתתף במאמץ המלחמתי של מדינת ישראל. תחנות הרדיו החרדיות - פיראטיות עסוקות במבצעי איסוף אוכל לטובת החיילים המשרתים ביהודה ושומרון. גדולי הרבנים יצאו במבחר "קריאות קודש" לציבור החרדי להשקיע יותר בלימוד תורה ולהתכנס בבתי המדרשות בכדי לסייע במאמץ המלחמתי. "קריאות הקודש" הללו מזמינות לגלוג, אך אין ספק שמניעיהן טהורים ונובעים מאמונה אמיתית כי בכוח לימוד התורה להגן על אזרחי ישראל ולשמש כנשק מסייע ללוחמי צה"ל.
דבריו של מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, שפורסמו השבוע בלעדית ב-ynet (ראו קישור מימין), ובהם קריאתו הנרגשת ל"גיוס מילואים לכל בני הישיבות" - היוו עדות נוספת למשקל האסטרטגי שמייחסים החרדים ללימוד תורה ולתפילות. לא בכדי השתמש הרב עובדיה בטרמינולוגיה של "גיוס מילואים" כשכוונתו היא ללימוד תורה אינטנסיבי.
בשוליים, במיוחד אצל בעלי התשובה, מעוררת הסיטואציה הביטחונית הקשה שאלות תיאולוגיות, איך ייתכן שהתפילות לא עוזרות, ובמיוחד איך ייתכן שאירעו פיגועים כמו הפיגוע בשכונה החרדית בית ישראל, הפיגוע בעצמונה (באמצע שיעור תורה) והפיגוע בנתניה ("אמרתם ש'שליחי מצווה אינם ניזוקים' אז איך קרה פיגוע באמצע ליל הסדר?" הקשתה מאזינה באחת התחנות הפיראטיות).

הרב אלישיב: זק"א יאבטחו את החרדים

"המסבירנים" החרדים, שעברו את פרעה ואפילו את "השואה" לא מתקשים להדוף את הקושיות שצצות. הבעיה המעשית הגדולה ביותר, איתה הם מתקשים להתמודד היא היעדר האבטחה בישיבות החרדיות. בקרב רבים מבני הישיבות זו שיחת היום, אך ראשי הישיבות במלכוד, מחד מדובר במוסדות חינוך רבים עם ריכוזים של עשרות, מאות ולפעמים אלפי תלמידים, מאידך "לא נעים שאנחנו שלא מתגייסים. אם נבקש שיציבו שמירה על הישיבות הקדושות, זה ייתפס כחוצפה", כדבריו של בחור ישיבת "מעלות התורה" מירושלים.
שני בכירים במערכת הביטחון נפגשו השבוע, ביוזמתם, עם הרב יוסף אפרתי, עוזרו של מנהיג הציבור הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב. לאחר עדכון ביטחוני ובקשה (שנענתה) שהרב אלישיב יפעל להגברת תפילות החרדים להצלחת צה"ל, הועלה נושא האבטחה בשכונות החרדיות ובישיבות.
אנשי מערכת הביטחון ביקשו ש"פוסק הדור" יאפשר גיוס חרדים למשמר האזרחי. הרב אלישיב, שחיפש עמדת ביניים, פסק פסיקה תקדימית על פיה, כשלב ראשון אנשי ארגון החסד החרדי זק"א, הם אלו שישמשו בתפקידי ביטחון במגזר החרדי. הפגישה התקיימה ביום שני בערב, אך עד כה לא ידוע על צעד מעשי שנעשה על מנת לאפשר ל-604 מתנדבי זק"א להרחיב את פעילותם.

יציאת השבת

בחול המועד הגיע שר החוץ שמעון פרס לביקור חג בביתו של מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף. פרס סיפר על תלונותיו של יו"ר הראשות הפלסטינית יאסר ערפאת כי אינו מקבל פיתות ללשכתו הנצורה. הרב עובדיה שמע על תלונות ערפאת והפטיר: "אם אין פיתות שיאכל מצות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ישי. תחת מתקפה
צילום: גלי תיבון
מומלצים