שתף קטע נבחר

המיגזר הערבי: עשרות אלפים הפגינו נגד פעולת צה"ל

צומת אום אל-פחם נסגר מספר פעמים בגלל יידויי אבנים. ברהט הביעו תמיכה בשהידים. המשטרה עצרה מספר מפגינים

עשרות אלפי ערבים-ישראלים השתתפו ביום ו' בהפגנות מחאה על פעילות צה"ל בשטחים. רוב ההפגנות התנהלו בשקט יחסי, אולם צומת אום אל-פחם נחסם מספר פעמים במהלך היום בגלל ידויי אבנים, וכוחות משטרה פיזרו את המפגינים בעזרת גז מדמיע. לקראת שעות הערב שבה התנועה לזרום במקום.
מרבית תהלוכות המחאה בצפון החלו עם תום תפילת יום השישי. המפגינים הניפו שלטים נגד הכיבוש, דגלי אש"ף ודגלי אבל שחורים, וקראו לממשלה להורות לצה"ל לסגת מהשטחים. עם תום התהלוכות אמורה היתה להתקיים ישיבה של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל. על הפרק: אירגון שביתה כללית במיגזר הערבי במחאה על פעילות צה"ל. בסכנין צעדו אלפים, ובחיפה התקיימה הפגנה מרובת משתתפים.
הפגנה גדולה התקיימה גם ברהט, בהשתתפות אלפים. המפגינים קראו קריאות בזכות השהידים, קראו להעמיד לדין את רה"מ שרון ואת הרמטכ"ל, רא"ל שאול מופז, נשאו שלטים עם תמונות של יו"ר הרשות ערפאת ושל הנשיא המצרי לשעבר נאצר, והניפו דגלי פלסטין. בעקבות ההפגנה עצרה המשטרה תושב רהט, עבדל כרים , ומעצרו הוארך בחמישה ימים. המשטרה תיעדה את ההפגנה ובכוונתה לבצע מעצרים נוספים.
גם מנהל מחלקת החינוך ביישוב חורה שליד ערד, יוסוף אלעטונה, נעצר בחשד להסתה ולהמרדה נגד המדינה. אלעטונה, דמות ידועה במגזר הבדואי, נעצר בעקבות העצרת שהתקיימה בשבת שעברה לציון יום האדמה, ומעצרו הוארך היום בשישה ימים בבית-משפט השלום בבאר-שבע. לטענת גורמי ביטחון, אלעטונה נשא דברים בגנות המדינה והביע תמיכה בארגוני טרור.
(פאוזי אבו טועמה, שרון רופא ושמעון איפרגן)

לפנייה לכתב/ת
צילום חגי אהרון
הפגנה במיגזר הערבי (צילום ארכיון: חגי אהרון)
צילום חגי אהרון
מומלצים