שתף קטע נבחר

ההתבצרות בבית לחם: בין פריצה להתשה

בצה"ל טוענים כי יש ללכוד את המחבלים החמושים המחזיקים בעשרות בני ערובה, או לגרום להתשתם ולכניעתם. הדרג המדיני לא נותן לכך אישור

"זו סיטואציה צבאית, ויש לנו כוונות ואמצעים להביא אותה לסיום", כך אמר בסוף השבוע אלוף משנה מרסל אביב, המנהל משא ומתן עם החמושים המתבצרים זה ארבעה ימים בכנסיית המולד בבית לחם.
גורמים צבאיים מסרו כי הפתרון האפשרי הוא פריצה לכנסיה, אולם לא נראה כי יתקבל לכך אישור מהדרג המדיני.
בתוך כך הציע הוותיקן תוכנית לפתרון הבעיה. גורמים בוותיקן אומרים כי הפתרון ישים קץ לכיתור הכנסיה ויימנע שפיכות דמים. עם זאת, דובר מטעם הוותיקן סירב למסור לכלי התקשורת את פרטי התוכנית. מאוחר יותר הכחישו בוותיקן את הדברים.
כדי ליצור את הלגיטימציה לפעולה, מתייחס צה"ל לאנשי הדת במקום כאל בני ערובה. 140 חמושים פלסטינים, המונהגים בידי מושל בית לחם, מוחמד אל מעדני, ומפקדי שניים מארגוני הביטחון בעיר, מחזיקים בכ-80 אנשי דת, בהם ארבע נזירות וכמה עיתונאים.
ארבעה כמרים שהצליחו אמש לצאת ממתחם הכנסיה, סיפרו כי המצב בפנים קשה, וכי לאנשי הדת אין די מזון. בצה"ל אומרים כי הציעו להכניס מזון לכנסיה אולם המתבצרים אינם מאפשרים זאת.
החמושים נמלטו לכנסיה במהלך הלחימה שהתפתחה בעיר עם כניסת צה"ל, ביום ג' האחרון. "בשכונת פווארה, הסמוכה לכנסיה, חיכו לנו החמושים, שמיקמו צלפים והניחו מאות מטענים ברחובות", סיפר קצין בכיר. "חלק מהמטענים הונחו בבורות הביוב כדי לפגוע בכלים המשורינים שלנו, כמו המטענים שפוצצו את הטנקים בעזה".
חיילי המילואים מחטיבת ירושלים הדפו את החמושים, שהצליחו להימלט, למרות החסימות והמארבים, הישר אל כנסיית המולד, שם השתלטו על הכמרים והנזירים.
אל"מ אביב, נמצא כעת בחופשת לימודים, וממתין למינויו כנספח צה"ל ומערכת הביטחון בטורקיה. כשהתקשר וביקש להתנדב החליט אלוף הפיקוד יצחק איתן, כי אביב, מפקד חטיבת בית לחם עד לפני ארבעה חודשים, יוכל לנצל את נסיונו וקשריו הישנים ולפתור את התסבוכת, שעיני כל העולם נשואות אליה.
ארבעה מבכירי ההנהגה הפלסטינית בעיר "מפקדים" כעת על האירוע מתוך הכנסיה ועומדים, לדברי צה"ל, בראש החמושים. מדובר במושל העיר, מוחמד אל מעדני, המפקד המקומי של הביטחון המסכל של ג'יבריל רג'וב, מג'די אל-עטרי, מפקד אזור בית לחם במודיעין הכללי של תאופיק טיראווי, עבדאללה דאוד, ויו"ר אגודת ההצלה של בית לחם, אנתוני סלמאן.
"אולי כדאי שנמשיך להחזיק אותם בכנסיה", התבדח אחד הקצינים. "הנוצרים בבית לחם בוודאי ישמחו שאיש לא יאיים על חייהם ויסחט אותם, וגם על כביש המנהרות אפשר לנסוע בלי שיירו עליך. כל המבוקשים בכנסיה".
בצה"ל יודעים גם כי התמשכות הסיטואציה, עלולה להביא להרג נוסף של חפים מפשע. אחד מאנשי הדת, האחראי על הפעמונים בכנסיה, נורה למוות ביום ד' בטעות בידי החיילים, כשהצליח לברוח מהמקום ויצא לעברם בצעקות.
פעולה כוחנית, דוגמת ההפצצה של מפקדת הביטחון המסכל בביתוניא בתחילת השבוע, אינה באה בחשבון. צה"ל, שבמשך שנה וחצי של עימות מנסה לכבוש את דעת הקהל העולמית, נשמר שבעתיים בכנסיה הקדושה כל כך ללבותיהם של מיליוני נוצרים בעולם. קצינים בכירים שהגיעו לביקור באזור, הכתיבו לכוחות "זוויות בטיחות" מיוחדות וכשהודיעו הפלסטינים כי צה"ל מנסה לפרוץ לכנסיה, שבר דובר צה"ל שיא במהירות בה פרסם את הודעת ההכחשה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אין אישור. בית לחם
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
ניסיון קודם באזור. אל"מ אביב
צילום: גלי תיבון
מומלצים