שתף קטע נבחר

גדר ההפרדה של שרון: ביקורת משמאל ומימין

ח"כ רן כהן ממרצ: "זה מעט מדי ומאוחר מדי". ח"כ ישראל כץ מהליכוד: "אינני מוכן לגדר, ודאי שלא על הקו הירוק"

בעקבות הודעתו של ראש הממשלה אריאל שרון, לפיה תוקם גדר הפרדה באזור ג'נין, טול-כרם ועוטף ירושלים - שואלים בימין ובשמאל, היכן תעבור ההפרדה שפרטיה עד כה עמומים ולא מגובים במפות. בשמאל רואים בכך התפתחות חיובית בכל זאת. בימין מתלהבים הרבה פחות ושמחים, על כך שמדובר בהפרדות נקודתיות שאינן לאורך כל הקו הירוק.
בייגה שוחט (עבודה): "אני לא ראיתי את התוכנית, אך הנושא עומד כבר כמעט שנה על הפרק. רה"מ ושר הביטחון אומרים כל הזמן שהם מתחילים לפעול. אך עד כה הם לא עשו דבר מסיבות פוליטיות מובהקות, כי הם לא רצו לקבוע גבול. אין ספק שצריך להכביד על חדירת מחבלים לתחומי מדינת ישראל, אך התחושה שלי היא שזהו לא מהלך נקי משיקולים פוליטיים. שרון רוצה להשאיר את האזור פתוח, כדי לא לוותר על ההתנחלויות".
חיים רמון (עבודה) מכנה את תוכנית ההפרדה של הממשלה, "אחיזת עיניים", ואומר כי זו אינה התוכנית שתביא ביטחון לאזרחי המדינה. "לצערי, שרון מאמץ מעט מדי ולאט מדי את רעיון ההפרדה", אמר רמון, שהוסיף כי התוכנית שהעלה ראש הממשלה אינה מציעה גבול רציף וחד משמעי. "התוכנית מציעה הפרדת חלקים מהמדינה, וזה לא מספיק", לדבריו.
רן כהן (מרצ): "זו תזוזה לעבר השכל הישר. לצערי, זה מעט מדי ומאוחר מדי. לא היו צריכים להיהרג 470 ישראלים כדי להגיע לתובנה הזו, ולא צריכים להיהרג עוד 470 ישראלים, כדי שנפנה התנחלויות כמו ברצועת עזה, שיש בהן פחות מעשרים משפחות. אבל כל העבודה הזו תהיה לריק, אם הגדר לא תהיה לאורך כל הקו הירוק, עם פירוק ההתנחלויות ועם מכשולים שימנעו ממחבלים להיכנס לישראל. אם תהיה גדר בג'נין, אז למה לא בוואדי ערה ולאורך המשולש הדרומי של טייבה, טירה וקלנסוואה?. כהן מוסיף, כי "עד שזה לא ייעשה, חיי אזרחי ישראל הם הפקר ברשות הממשלה".
ישראל כץ (ליכוד): "אני בעד כל החלטה שנובעת משיקול ביטחוני. למלה הפרדה אינני מוכן להיכנס. אין מדובר רק בגדר, אלא בנוכחות צבא, מכשולים וגדר. אני כמובן אינני מוכן לגדר, ודאי שלא על הקו הירוק. כאשר אראה את התוכנית המלאה אגיב בהרחבה, כי במקרה זה פרטי התוכנית חשובים ביותר".
מיקי איתן (ליכוד): "אני שמח מאוד שהעיקרון שעליו אני נלחם כבר שנה וחצי מתקבל. העיקרון הוא שצריך לחצוץ בין מרכזי הטרור לבין אזרחי ישראל על ידי קו, כמו ברצועת עזה, שיהיה בו מכשול, ומאחוריו חיילים שימנעו כל מעבר ויחסלו כל טרוריסט שינסה לחצות את המכשול. אני מטיף לכך מעל כל במה אפשרית. בעבר אמרו לי שזה לא ישים. אני מקווה שיקימו את הקו הזה בתוך אזורי הביטחון שעליהם דיבר היום ראש הממשלה. אני מתנגד לקו הירוק, אבל מוכן שהקו יעבור בקו הירוק רק באזור ג'נין ובקלקיליה, כי שם אין ברירה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים