שתף קטע נבחר

מסע בעקבות גבינה משובחת

טיול נינוח בין שלושה יצרני גבינות מיוחדות וגם טיפ מכל אחד: פשטידה מיוגורט, משקה נענע מיוגורט וסתם יוגורט משובח מחלב עזים

שלום עליכם מספר ב'מטעמים של חלב': "...הוי, לביבות, אני אומר לאשתי שתחיה, מי יאכלני לביבות! את כל אשר לי, אני אומר, הייתי נותן עתה בעד כיסנים או לביבות של חלב! אולי, אני אומר, כדאי וכשר הדבר בעיניך, שרה זיסיל, ללבב לנו, אם ירצה השם, לביבות לחג השבועות? כמובן שלא היו לביבות כי אין חלב ואין ביצים אבל לפחות יכלו בני הזוג לדבר עליהם".
ומה אצלנו: המצב בהרבה יותר טוב, חלב, יש בשפע, ביצים וגם גבינות, לכן הפעם נטייל בנחת בין שלושה יצרני גבינות במקומות מיוחדים, נטעם ונדווח לכם ממקור ראשון על טעמי הגבינה.

חוות הצוק: גבינות במערה נסתרת

אחרי נסיעה של שני ק"מ בדרך עפר קצת משובשת (בשביל גבינה טובה צריך להתאמץ), תגיעו לחבל דק ושלט קטן "נא לחנות במגרש החניה", מכאן תעשו את הדרך ברגל. תראו שני קרוואנים, אוהל גדול יריעותיו פתוחות, דיר עזים עם מכון חליבה. כאן גרים ועמלים יפתח ותומר שני אחים שנטשו את כפר וורבורג לטובת המקום השומם. כאן הם מגדלים ורועים את עדר העזים, את חלב העזים הם מעבירים בכדים גדולים לגבעת ישעיהו הסמוכה לפסטור והכנת הגבינות.
קצת על המקום: אחרי הדרך המשובשת נפגשים עם מקום, מנותק מכל ישוב. אפשר להבחין באנטנות הרחוקות של ישובי גוש עציון במזרח. מסביב שלוש גבעות קרחות, בקצה אחת מהן רואים כיפה לבנה של קבר שייח.
האוויר משובח נקי ושקט ושלווה מסביב. לשולחן מוגשת צלחת עם גבינת חלומי על האש (מעדן שחובבי יוון מכירים היטב) וצלחת גבינות קשות. הגבינות נמכרות בתוך מערה מוסתרת, מסודרת ומוארת. במקום ניתן גם לקנות יין מיקבי בוטיק בסביבה וריבות.
טיפ קטן של תומר: גבינות קשות צריך להוציא מהמקרר שלוש שעות לפני שאוכלים. כשנשארת גבינה קשה מגרדים אותה עם פומפייה, מערבבים עם גבינת שמנת ויוצרים כדורים שמוכנים להגשה. בלילות חמישי וששי מתקיימים ערבי גבינות ויין ומאכלי קדירה עם מוסיקה, ומיליון כוכבים. טל': 3386223-051, בתאום מראש.
איך מגיעים: נוסעים על כביש 38 משער הגיא לצומת האלה, חולפים על פניה ומיד אחרי תחנת הדלק פונים שמאלה לדרך עפר של כשני ק"מ. מתאים גם לרכב פרטי, אבל בזהירות.
קצת על חלב לסוגיו: חלב עזים נחשב הטוב בין החלבים. יש לו תכונות רפואיות חשובות ומעט כולסטרול. חלב כבשים נחשב פחות טוב, מועשר בסידן ושופע ויטמינים. חלב פרה גם מזין אך נחשב פחות טוב משניהם.

חוות יערן: ממטבחה של אמא בר

נופים יפים של רמת בית שמש נשקפים כשיורדים בכביש שמוביל למערת הנטיפים, שלט קק"ל קטן מפנה אותנו לחוות יערן. שביל קצר מוביל לחורש, בית עץ מוסתר בין עצי זית, מרפסת גדולה וארוכה, בקצה ערסל צהוב. משני צידי הבית שני מבנים גדולים, כאן נח בשלווה עדר עזים משובח. כאן גרה גם משפחת יערן, אבא אבשלום, אמא בר וחמשת ילדיהם.
את העדר המטופח מוציאים מדי יום למרעה בשמורת הטבע מסביב לבית, העזים נהנות מחיים מלאים וטבעיים, הן מובאות לחליבה פעם ביום. אמא בר שוקדת ומכינה את חלב העזים, מכינה גבינות מיוחדות ויוגורט טעים על בסיס אורגני-טבעי. מכירת הגבינות נעשית בבית עץ קטן, לפעמים בר מספיקה להכין גם לחמים ריחניים. אפשר לקנות כאן גבינות אחרי טיול בסביבה וליהנות גם מארוחת גבינות טעימה בחורש מסביב. טל': 9997811-02.
טיפ קטן ממטבחה של בר: לוקחים יוגורט עזים ומקציפים במעבד מזון עם קרח, נענע ומעט סוכר. מטעימה אישית – מעולה. ועוד טיפ, לביבות יוגורט: שלוש ביצים, כוס קמח תופח, קצת וניל, שלוש כפות סוכר, כוס וחצי יוגורט עזים. מערבבים היטב ומטגנים.
איך מגיעים: אפשר להגיע דרך בית שמש בכביש שעולה למערת הנטיפים או דרך צומת בר גיורא בכביש 8553 שיורד למערת הנטיפים.

קיבוץ נחשון: עדר כבשים מהגדולים בארץ

לקיבוץ נחשון יש עדר כבשים אולי הגדול בארץ ומקום לייצור גבינות ויקב-בוטיק. הגבינות בטעמים שונים. כל התוצרת מוצעת בחנות קטנה וחמודה עם שולחנות לארוחה: פלטות גבינות, יין ולחם טרי. אפשר לקנות גבינות הביתה.
אורלי (הרוח החיה של המקום) מנדבת טיפ קטן: עם גבינות חריפות כדאי לשתות יין מתוק מסוג מוסקט, או יין שרדונה עשיר שנח הרבה זמן בחבית, שישלים את טעם הגבינות. טל': 9278641-08, 9278838-08.
איך מגיעים: מכביש מס. 1 יורדים במחלף לטרון, עולים על כביש 3 עד קיבוץ נחשון. בימים אלה עובדים בכביש ויתכנו שינויים בתנועה. אפשר להגיע גם דרך צומת נחשון מזרחה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובי זכאי
חוות הצוק. הגבינות נמכרות בתוך מערה מוסתרת, מסודרת ומוארת
צילום: דובי זכאי
צילום: דובי זכאי
חוות יערן. אמא בר שוקדת ומכינה את חלב העזים, הגבינות המיוחדות והיוגורט על בסיס אורגני-טבעי
צילום: דובי זכאי
מומלצים