שתף קטע נבחר

מומחה: גיזום העצים בת"א - נזק בלתי הפיך

פרופ' רוני אלוני מאוניברסיטת ת"א: אין לגזום עצים בריאים, אלא במקרים מיוחדים; הירוקים: להפסיק הגיזום לאלתר

סיעת הירוקים בעיריית תל אביב ממשיכה להתריע נגד גיזום העצים המסיבי בעיר. חוות דעת של פרופ' רוני אלוני מהמחלקה למדעי הצומח באוניברסיטת תל אביב, מלמד כי יש להקפיד בגיזום עצים כדי למנוע נזק בלתי הפיך.
"אין לגזום עצים בריאים, אלא במקרים מיוחדים", קובע פרופ' אלוני, "עצים פיתחו במשך האבולוציה מנגנונים המווסתים צמיחה נכונה, לפי תנאי הגידול, של ענפיהם השונים. גיזום לא מקצועי גורם לנזקים ואפילו למות העץ. כריתת ענפים לא מקצועית המתבצעת בתל אביב על ידי קבלנים, ובמיוחד הגיזום העמוק, אינם מועילים לעץ ובדרך כלל הם מזיקים לו. לאחר גיזום ענף מפותח, מתפתחים במקומו ענפים שבסיסם חלש ולכן עלולים לסכן את התושבים. גיזום צמרת עצי דקל ועצי מחט שאינם יכולים או מתקשים להתחדש".
סיעת הירוקים בעירייה טוענת, כי קבלני הגיזום בעיר מתוגמלים בשיטת "גזום ככל יכולתך" ומרוויחים כסף רב על חשבון משלמי המסים.
"ניגוד האינטרסים בעירייה זועק לשמיים. ה'אחראי' לשלומם של העצים בעיר, הוא גם זה שמעסיק את קבלני הגיזום, הכריתה ופינוי הגזם. אותו אדם, מסתבר, רואה את העצים רק 'דרך השיניים של המסור'", אומר ראש סיעת הירוקים בעירייה, פאר ויסנר.
סיעת הירוקים דורשת מהעירייה לעצור את הגיזום לאלתר ולפנות לקבלת חות דעת ממומחים לגבי מדיניות הגיזום בעיר.
את תגובת עיריית תל אביב לא ניתן היה לקבל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוגמה לעץ שנגזם
ויסר. 'דרך השיניים של המסור'
מומלצים