שתף קטע נבחר

"תלמידים אתיופים? יש לי יותר מדי"

תושב חדרה, אב לתלמיד העולה לכיתה א': המנהל טען כי כדי לקבל את בני הוא צריך שיהיה לו אח בוגר בביה"ס, אולם כשהתעקשתי, הודה כי אינו מעוניין בתלמיד אתיופי. משרד החינוך: יש לנו מכסה לתלמידים עולים

"כשמנהל בית הספר אמר לי שהוא לא מקבל את הבן שלי לכיתה א' בגלל שהוא לא ישראלי, הרגשתי מושפל. דמעות חנקו את עיניי נוכח המחשבה שאם הבן שלי, שנולד בארץ, מתחיל את חייו כאן כאתיופי, איזה עתיד מצפה לו".

כך סיפר תושב חדרה, אב לשניים, על ההשפלה שחווה כאשר מנהל בית הספר הממלכתי-דתי "מוריה" בעיר סירב לרשום את בנו לכיתה א'.

הבן לומד מזה מספר חודשים בקורס מוכנות לכיתה א', המתקיים ב"מוריה", יחד עם שאר ילדי הגן העתידים ללמוד בבית הספר. הוריו אף שילמו 600 שקל עבור הקורס.

"בתחילה אמר לי מנהל בית הספר שהבן שלי לא יוכל להתקבל לכיתה א' כי אין לו אח בוגר בבית הספר", סיפר האב. "אמרתי לו שזה בני הבכור וציינתי בפניו שמות של ילדים אחרים מהגן שאין להם אח בוגר. בשלב הזה השיב לי המנהל: 'אבל אתה לא ישראלי'. אמרתי לו, 'אז מה אני? פלסטיני?'. נעשה לי חושך בעיניים, הייתי בהלם. המנהל אמר לי שהוא יכול לקלוט רק שלושה עד ארבעה תלמידים אתיופים בכיתה משום שהם תלמידים מתקשים, ומשום שלהוריהם אין כסף לשלם, ועל כן הוא נאלץ מדי פעם לדאוג להם לביגוד. הייתי המום. אמרתי לו: 'תודה לאל, אשתי ואני עובדים. אנחנו לא זקוקים לטובות של אף אחד'. שלחנו את הבן לקורס מוכנות לכיתה א', והמנהל בעצמו נכח בטקס הפתיחה ואף בירך את הילדים. ניסיתי לשכנע אותו, מכיוון שאני לא רוצה לאכזב את הילד שלי שלומד עם אותם ילדים מגיל שלוש. המנהל אמר לי: 'לא יעזור לך. אני לא יכול לקבל את הבן שלך כי הוא אתיופי'. מה אגיד כעת לבן שלי? שהוא לא יכול להתקבל לבית הספר שהוא רק כי הוא שחור? כי הוא אתיופי?".

הוריו של התלמיד נקלטו בארץ היטב. לדבריהם, שניהם עובדים, אך נשבעו לעשות הכל כדי שילדיהם יהיו משכילים יותר ויצליחו יותר מהם.

"לצערי, לא נותנים לבן שלנו סיכוי, והלב נקרע ממש", אומר האב. "שירתתי בצה"ל, ואני משרת במילואים כמו כל אזרח ישראלי, אבל אפילו בעיני מערכת החינוך הבן שלי אינו ישראלי. כואב לי במיוחד שהגזענות הזאת מגיעה ממערכת החינוך. אם כך מתנהג מנהל בית ספר, אז מה הוא ילמד את התלמידים שהוא מחנך?"

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי על מנת לשמור על איזון במרקם החברתי בבית הספר נקבע כי בכל בית ספר יהיה מספר מסוים של תלמידים עולים מסך התלמידים. מבדיקה שערך המשרד עם המנהל טען זה כי לא היתה בדבריו נימה מזלזלת או גזענית, וכי ייתכן שדבריו לא הובנו כהלכה. המנהל הוסיף כי לא היתה לו כוונה לפגוע בתלמיד או באביו. לדבריו, הוא ניסה להסביר מדוע יש להגביל את שיעור התלמידים העולים במסגרת האינטגרציה. למען הסר ספק, הבהיר משרד החינוך למנהל שעליו להקפיד בדבריו עם ההורים ולוודא שיובנו כהלכה על מנת למנוע פגיעה נוספת בהם. תלונת ההורה תישמר בתיקו האישי של המנהל.


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים