שתף קטע נבחר

מועצת יש"ע: יש גדר - אין קואליציה

ימים ספורים לפני תחילת העבודות בשטח, מתעוררים בימין לפעולה. מועצת יש"ע מאיימת במאבק ציבורי ופוליטי, הימין בכנסת מזהיר מיותר פיגועים נגד מתנחלים ובשטח מאמינים שמדובר ב"תרגיל" של השמאל

הוויכוח הפוליטי סביב הקמתה של גדר ההפרדה מתלהט: בישיבה של שדולת יש"ע, שנערכה היום (ד') בכנסת, אמר יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן ש"אם תוקם גדר ההפרדה נפרק את הקואליציה". ליברמן הוסיף שמועצת יש"ע תארגן הפגנות ומחאה ציבורית נגד הקמת הגדר במתכונת הנוכחית. ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) אמר בישיבה שראש הממשלה אמר לו מספר פעמים שרעיון הגדר אינו מקובל עליו.
בניית גדר ההפרדה צפויה להתחיל בראשית השבוע הבא. בשלב ראשון מדובר על גדר באורך 110 קילומטר - מכפר סאלם ועד איזור כפר קאסם.

הוויכוח הפוליטי

ח"כ אלי כהן, נציג יש"ע בליכוד, מעריך שהתוצאה המיידית של בניית גדר תהיה יותר פיגועים נגד מתנחלים. "הטרור הרי לא יעלם בגלל הגדר; הוא פשוט ימצא כתובת אצל המתיישבים וההתקפות עלינו יוכפלו" הוא אומר.
למרות שהעבודות צפויות להתחיל כבר בימים הקרובים כהן עדיין מקווה שגדר לא תקום. "מרמים את הציבור ואומרים לו שהגדר תיתן יותר ביטחון. אני אומר שהגדר לא רק שלא תביא יותר ביטחון, היא תעשה רע", הוא אומר, "זו תרמית. אני קורא לגדר הזו גדר האשליות ואעשה הכל כדי שלא יתחילו בבנייתה. הגנה על הגדר הזו תצריך הפעלה של כל צה"ל. זו תהיה גדר לשיגוע כוחות צה"ל. ילדים יכולים להפעיל את מערכות ההתרעה שלנו במאות חיתוכים של הגדר, והמחבלים יוכלו לחדור בקילומטר המאה ואחת. בעוד שנה זה יסתבר כפיל לבן, אבל רק אחרי שיהיו עשרות פיגועים. הגדר הזו היא עוד תרגיל של פואד נגד רמון, שמתחרים על מרכז העבודה".

תסיסה בקרב המתנחלים

אריאל סנדר, חבר במועצת אלקנה, אומר שמדינה שבונה גדר בין ההתנחלויות לשטחי מרכז הארץ מוציאה עשרות אלפי אזרחים מהקונצנזוס. "מוציאים אותנו אל מחוץ לגדר וזה יביא לתסיסה קשה בקרב המתנחלים. ההרגשה היא שעזבו אותנו. יישובי קו העימות הם בקונצנזוס, ואנחנו לא, ולכן משאירים אותנו מחוץ לגדר. אנחנו נמצאים בנקודת מחלוקת והחיים שלנו נחשבים לזולים יותר" הוא אומר.
סנדר טוען שגדר ההפרדה היא "תרגיל" של השמאל: "הלעיטו אותנו באוסלו ועכשיו מלעיטים אותנו בגדר ההפרדה. כבר ראינו איך מרגמות מנצחות את הגדר הזו. הגדר באה לקבוע את הגבול של ישראל. אני רואה כל יום מחסומים שאלפי ערבים חוצים, ממזרח למערב ללא בדיקה. זו בדיחה. זהו חלון חדש שפתח לעצמו השמאל הישראלי, ומבחינתי היום אין הבדל בין אריאל שרון לשמאל. גם שרון תומך במדינה פלסטינית. הגדר הזו תיקבע את הגבולות".

בן אליעזר דוחה את הביקורת

מלישכת שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, נמסר בתגובה שכיוון שלא ניתן לחדש את המשא ומתן מדיני, יש להקים גדר הפרדה. "גדר ההפרדה", כך נמסר, "היא גדר ביטחונית שלא תהיה גבול מדיני, אך תשים מחסום בפני כל מפגע שעלול לחדור לישראל. בן אליעזר בניגוד לחיים רמון מתנגד להפרדה חד צדדית שמשמעותה נסיגה חד צדדית, אלא תומך בהקמת גדר שצה"ל נמצא משני צידיה".
ח"כ אופיר פינס תוקף בתגובה את דברי המתנחלים: "למועצת יש"ע אין זכות לאיים על אף אחד", הוא אומר ומוסיף "היא פועלת בחטא ומסכנת את מדינת ישראל כבר עשרות שנים וסוחטת את הממשלות לדורותיהן. מועצת יש"ע פועלת רק על פי האינטרסים שלה מבלי לראות את צורכי המדינה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים