שתף קטע נבחר

צה"ל נכנס לקלקיליה

הפלסטינים מדווחים על עשרות טנקים ונגמ"שים שהשתלטו הבוקר על חלקים נרחבים מהעיר. הבוקר החל צה"ל בגיוס מילואים

טנקים ונגמ"שים של צה"ל השתלטו הבוקר (א') על חלקים נרחבים מקלקיליה. בסוף השבוע פעל צה"ל בג'נין, שכם, טול כרם, בית לחם, דהיישה ובית ג'אלה.
לפי הדיווחים הפלסטינים, כ-60 טנקים ונגמ"שים נכנסו לעיר. כעבור שעות ספורות יצאו חלק מהכוחות מהעיר, אולם לטענת הפלסטינים לפחות 20 טנקים ונגמ"שים נשארו בעמדות שולטות בעיר.
הבוקר (א') החל צה"ל בגיוס מילואים לתגבור הכוחות בשטחים. מדובר בגיוס של מספר חטיבות. חיילי המילואים יגויסו תחילה לאימונים, וכעבור זמן קצר יופנו ללחימה בטרור. ביום שני בבוקר תתכנס ועדת חוץ וביטחון כדי לאשר את הגיוס.
בסוף השבוע המשיך צה"ל לפעול במספר ערים ומחנות פליטים בשטחים. כוחות צה"ל עצרו מספר חשודים ומבוקשים. במחסום סורדה צפונית לרמאללה נעצר פעיל של החזית העממית, החשוד בפעילות טרור. בכפר יעבד באזור ג'נין נעצר פעיל תנזים. ברכבו נמצאו סכינים. כוח מג"ב עצר ליד מושב פצאל בבקעה חשוד פלסטיני. שני מבוקשים נוספים נעצרו בשכם ובג'נין.
בנוסף עצר צה"ל לחקירה את מוחמד לוטפי ("אבו לוטפי"), חבר המועצה המהפכנית של תנועת הפתח מביתוניא. לוטפי שוחרר כעבור שעות אחדות.
ברשות הפלסטינית אומרים כי מעצרו מהווה חלק משורת מעצרים פוליטיים שישראל מבצעת, כמו מעצרו של סגן מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין והניסיון לעצור בשכם את חבר הוועד הפועל של אש"פ, תייסיר חאלד.

הטנק ירה בילדים

בשטחים דיווחו בסוף השבוע על תשעה פלסטינים שנהרגו מאש צה"ל, מלבד הפלסטיני שנורה על פי החשד על ידי מתנחלים.
התקרית הקשה ביותר אירעה במרכז ג'נין. טנק של צה"ל ירה שני פגזים והרג שני ילדים ומורה כבן 48. הפלסטינים דיווחו גם על 12 פצועים ועל 8 חנויות שעלו באש בתקרית.
בשטחים טוענים שהשלושה נהרגו לאחר שתושבים יצאו מבתיהם בעקבות הודעה של צה"ל על הסרת העוצר למספר שעות. דובר צה"ל מסר שהפגזים נורו כדי להרתיע קבוצה של פלסטינים שהתגודדו ברחוב למרות העוצר. "מתחקיר ראשוני עולה שהכוח שגה באופן בו פעל", נאמר בהודעה שפירסם הצבא. מפקד חטיבת גולני, אלוף משה (צ'יקו) תמיר, פתח בתחקיר לנסיבות ירי הפגזים. שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, הביע צער על הפגיעה בחפים מפשע.
קצין בכיר בצה"ל אמר ל-ynet כי אירוע הירי נבדק על ידי מפקד חטיבה 7, אלוף משנה חלוצי רודוי, שלחטיבתו משתייך גדוד הטנקים הפועל בג'נין. לדברי הקצין הבכיר, הפגזים נורו על ידי טנק בפיקוד קצין, ועל כוונות הירי לא נראו בני אדם. הירי, לדבריו בוצע לשטח פתוח.
שר החוץ המצרי, אחמד מאהר, תקף את הריגתם הפלסטינים מאש צה"ל בג'נין. "לא ייתכן שזו הייתה טעות, זה היה מעשה תוקפנות מכוון נגד אזרחים", דברי מאהר.

גדר ההפרדה - לדיון נוסף

כתבתנו דיאנה בחור מוסרת כי הממשלה תדון הבוקר שוב בגדר ההפרדה. זאת, בעקבות תרעומת של שרים מהימין שטענו כי הגדר יוצרת עובדות פוליטיות. את הדיון יזם ראש הממשלה כדי להדגיש את העובדה שהגדר היא ביטחונית ואיננה עוברת בקו הירוק.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים