שתף קטע נבחר

סיבת המוות: שימוש בצמח הדטורה

חמישה צעירים השתמשו יחד בצמח הרעיל, שגורם להזיות. אחד מהם, מוטי אבו-חצירא, נפטר, ו-2 מחבריו נפגעו קשה. במשטרה אומרים: "הצמח אינו אסור לשימוש"

מוטי אבו-חצירא, תושב בת-ים בן 21, נפטר אמש (ו') בבית החולים השרון בפתח-תקווה, לאחר שהשתמש, יחד עם ארבעה חברים נוספים, בסם שהורכב, כנראה, מצמח הדטורה. מדובר בצמח הגורם להזיות קשות ופוגע בתפקוד הלב.
שניים מחבריו של אבו-חצירא - בן 22 מפתח-תקווה ובן 20 מחולון - נפגעו קשה בעקבות השימוש בצמח, והובהלו לבתי-החולים השרון ובילינסון בפתח-תקווה. צעיר בן 20 משוהם ובת 19 מחולון נפגעו קלות בלבד, ולא נזקקו לטיפול. במשטרה מציינים כי לחמישה אין עבר פלילי.
החמישה הגיעו אתמול בשעות הצהריים אל פארק אפק, כשבכוונתם לנסות את הסם המופק מצמח הדטורה. בחקירתו סיפר אחד הצעירים כי הוא וחבריו תכננו להשתמש בסם בשבועיים האחרונים, אולם הדבר לא התאפשר להם. הם קבעו לבסוף להיפגש ביום שישי בפארק אפק; על אחד הצעירים הוטלה המשימה להביא את הצמח.
על-פי החשד, הם הכניסו את הצמח לתוך מים חמים, שתו את המיץ שנוצר, ולקו בהתקפי הזיות. שומר בפארק מצא אותם כשהם תשושים, והזמין אמבולנס למקום. שלושה פצועים קשה פונו לבתי-החולים. הצעירה סירבה לקבל טיפול, ואילו הצעיר החמישי לא נזקק כלל לטיפול. אבו-חצירא נפטר בבית החולים, ואילו מצבם של שני הפצועים קשה השתפר, והוגדר היום קל עד בינוני.
במשטרה אומרים כי הדטורה מוכר כצמח מסוכן, שיכול לגרום להזיות ולבעיות בתפקוד בלב. "זה סם לעניים", מסבירים במשטרת פתח-תקווה, "ואנחנו מוצאים אותו אצל אנשים שאין להם כסף לקנות סמים מוכרים. החמישה לא הכירו את המינונים הנכונים שיש לקחת מהסם הזה כדי לא למות, ובגלל זה קרה מה שקרה. לו השומר היה מוצא אותם קצת לפניי, יכול להיות שחייו של הצעיר שנפטר היו ניצלים".
במשטרה מתקשים להגדיר האם ביצעו החמישה עבירה כלשהי. "זה לא ממש סם", אומרים גורמים במשטרה, "זה צמח רעיל, ולא ברור כיצד ניתן להאשים מישהו בעבירה כלשהי על שימוש בצמח רעיל, שאינו אסור לשימוש. אנשים השתמשו בעבר בעלים של הרדוף הנחלים, שגורם להזיות, אך לנו אין מה לעשות נגד זה. אלה צמחים שגדלים בטבע. אי אפשר לטפל בכל צמח".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
דטורה. אינו אסור לשימוש
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים