שתף קטע נבחר

כביש חוצה שומרון החדש נפתח בלי המחסום הצה"לי

על פי בדיקת ynet, כביש חוצה שומרון החדש נפתח לתנועה, אולם מחסום צה"ל, המונע כניסת מכוניות פלסטיניות לישראל, לא הועבר אל הכביש החדש

צה"ל פתח לתנועה את כביש חוצה שומרון החדש וחסם את ציר חוצה שומרון הישן, שבו נורו יריות לעבר כלי רכב ישראליים מהכפרים מסחה ובידיא, אולם בצה"ל לא העבירו לכביש החדש גם את המחסום המונע כניסה לתוך ישראל.
מבדיקה שערך ynet עולה כי לכלי הרכב הפלסטינים המגיעים לכביש חוצה שומרון החדש דרך כבישים המתחברים אליו, אין כל בעיה להמשיך בנסיעה ללא עצירות עד לפאתי תל אביב וערים אחרות בגוש דן.

ידויי אבנים

ההחלטה לסגור את כביש חוצה שומרון הישן התקבלה בעיקר בשל יידויי אבנים וירי שהתבצע לאורך הכביש לכיוון מכוניות ישראליות, בעיקר מהכפרים מסחה ובידיא. אזרח ישראלי שנכנס לכפר מסחה במהלך הימים הראשונים של המהומות, אף נרצח בתוך הכפר.
כביש חוצה שומרון החדש, שהיה בשלבים האחרונים של הקמתו, נפתח לתנועה לאחר שמע"צ ביצעה מספר עבודות דחופות.
יש לציין כי בכניסה לכביש חוצה שומרון החדש, בין אריאל לאזור התעשיה ברקן, הציב צה"ל מחסום שחייליו מונעים ממכוניות פלסטיניות לעלות לכביש. אבל מולם, מספר קילומטרים ממערב למחסום, יכולה כל מכונית פלסטינית לעבור דרך אזור התעשיה ברקן ולהגיע לכביש חוצה שומרון החדש.
ישראלים הנוסעים במקום לעתים תכופות סיפרו ל-ynet כי מכוניות פלסטיניות רבות מגיעות לכביש החדש דרך אזור התעשיה ברקן. "רק אזרחים ישראלים עירנים יכולים למנוע את הכניסה של מכוניות פלסטיניות אבל בעצם, אין מחסום רשמי של צה"ל בכביש החדש, שימנע את כניסתם של הפלסטינים לישראל בימי הסגר, שההחלטה עליו התקבלה בדיוק כדי למנוע כניסה של פלסטינים לישראל באופן בלתי מבוקר", אמר אחד האזרחים ל-Ynet.
יצויין כי צה"ל מקפיד לאייש את מחסום אורנית שבכביש חוצה שומרון הישן, בכוח גדול של חיילים מגדוד נחשון, ששומרים בקפדנות על המחסום ובודקים את הנכנסים והיוצאים.

צה"ל: יש שני מחסומים וסריקות

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לידיעה כי "על ציר חוצה שומרון החדש יש שני מחסומים של צה"ל שמטרתם מניעת כניסת כלי רכב פלסטיניים לציר. כל ציר משני המתחבר לציר חוצה שומרון ומתגלה על ידי צה"ל – נחסם (למשל, על ידי בטונדות). יש לציין כי צה"ל מבצע סריקות ברכבים באופן שוטף על גבי הציר".
ואולם בסיור שערכנו בכביש חוצה שומרון החדש, בכביש הישן וכן באזור התעשייה ברקן, התגלה כי רק מחסום אחד של צה"ל פועל באזור וזאת בכניסה המזרחית לכביש החדש, בין אריאל לברקן. עוד עולה כי למעט אותו מחסום, המונע כניסה של כלי רכב, לא פועל לאורך הכביש החדש כל מחסום נוסף של צה"ל וניתן להכנס דרך הכביש בחופשיות לשטחי ישראל. בנוסף, במהלך כשעתיים בהם נערך הסיור, נסע לאורך הכביש סיור אחד בלבד של צה"ל וכן מספר מכוניות לבנות מינהלתיות של צה"ל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:דרור זיסמן
כביש חוצה שומרון החדש
צילום:דרור זיסמן
צילום: איי אף פי
מיידים אבנים
צילום: איי אף פי
צילום:דרור זיסמן
נוסעים ללא הפרעה
צילום:דרור זיסמן
מומלצים