שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה הקמת 14 יישובים קהילתיים חדשים

התוכנית אמורה לתת מענה בטחוני ודמוגרפי בגליל, בנגב, בגלבוע ובערבה. שרון: "אם אנחנו לא נתיישב על הקרקע, מישהו אחר יעשה זאת"

הממשלה אישרה היום (א') הקמת 14 יישובים קהילתיים חדשים בגליל, בנגב, בגלבוע ובערבה. את ההצעה יזם שר הבינוי והשיכון נתן שרנסקי, בתמיכתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, והיא אמורה לתת מענה לבעיות בטחוניות ודמוגרפיות.
בישיבה אמר שרון כי מדובר ב"צורך לאומי" וכי הקמת היישובים נועדה להבטיח רזרבה של קרקע לדורות הבאים. "אם אנחנו לא נתיישב על הקרקע", אמר שרון, "מישהו אחר יעשה זאת".
השר יצחק לוי אמר כי יש חשיבות גדולה לעיבוי ההתיישבות היהודית באזורים המדוברים. "באזור נחל עירון", אמר השר לוי, "היישובים נועדו לבלום התפשטות של התיישבות ערבית לא חוקית".
סגן השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, שהשתתף בדיון, אמר כי האוכלוסיה הערבית לא הביעה את רצונה להקים יישובים חדשים משלהם, פרט לשאיפה לשוב ליישובים שהיו בעבר ערביים.
השר נתן שרנסקי הסביר בעת הדיון כי הקמת היישובים באזור הגלבוע נובעת מצרכים בטחוניים. "חשוב מאוד", אמר שרנסקי, "לאפשר לגרעיני התיישבות להתיישב בנגב, וכך עשינו".
מדובר בשלב א' של תוכנית כוללת להקמת 60 יישובים באזורים שצוינו, אשר בכל אחד מהם יחיו 200 עד 500 משפחות.
מלשכת שר הביטחון נמסר שבן אליעזר, הנופש בחו"ל ונעדר מההצבעה, תמך בהחלטה. בישיבה אף התקבלה הסתייגותו של שר הביטחון לגבי מיקום היישוב המתוכנן עירא שבנגב, המתוכנן לקום באזור שטח אש של צה"ל. הממשלה קבעה שיישוב זה יוקם באזור המועצה האזורית בני שמעון, בתיאום עם מערכת הביטחון.

הדיון המדיני נדחה ליום רביעי

דיון מדיני, הוחלט בישיבת הממשלה, יתקיים ביום רביעי הקרוב, אז יוכל שר הביטחון לתת לשרים סקירה בטחונית. בנוסף, שר החוץ, שמעון פרס, צפוי לתת לשרים סקירה על השיחות עם הפלסטינים, בנושא ההקלות לאוכלוסיה הפלסטינית.
נושא נוסף שצפוי לעלות ביום רביעי הוא סוגיית גירוש משפחות המחבלים. גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו שסוגיית הגירוש תוכרע על יסוד חוות הדעת המשפטית והוסיפו שבנושא הזה ממתינים לתוצאות החקירה של בני המשפחות, כדי לברר איזו זיקה היתה לבני המשפחות לפיגועים. הגורמים הזכירו כי גם אי מניעת פיגוע עשויה להיחשב כפשע.

עוד הוחלט: לשקם את לוד

החלטה נוספת שהתקבלה בישיבת הממשלה היא להעניק "טיפול מיוחד" לעיר לוד ולפעול לשיקום. העיר סובלת מבעיות קשות, כגון בעיית סמים, בעיות כלכליות וחברתיות ובנייה בלתי חוקית.
ראש הממשלה אמר בישיבה כי "יש להציל את העיר", וכי הוא עצמו יבקר בלוד בשבועות הקרובים, כדי לעמוד מקרוב על הסיוע הניתן לה.
בנוסף הוחלט להעניק מענקים לחיילים קרביים משוחררים שיעסקו באבטחת מוסדות חינוך, ולהחשיב את המקצוע לגביהם כמקצוע מועדף.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
רזרבה של קרקע. שרנסקי
צילום: איי אף פי
מפת הישובים החדשים. "צורך לאומי"
מומלצים