שתף קטע נבחר

שלוש עתירות לבג"ץ נגד חוק טל

התנועה לאיכות השלטון, ח"כים משינוי וח"כים ממרצ עתרו לבג"ץ כנגד חוק טל. הטענה: החוק יוצר אפליה

שלוש עתירות הוגשו היום (ד') לבג"ץ בעקבות אישורו אמש של חוק טל המעניק לתלמידי הישיבות פטור משירות צבאי. העותרים הם התנועה לאיכות השלטון, ח"כים משינוי וח"כים ממרצ.
העותרים טוענים שהחוק יוצר אפליה בין אזרחים, פוגע בעיקרון השיוויוניות בין חרדים וחילונים ומהווה פגיעה בעקרונות המעוגנים בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. הח"כים של מר"צ דורשים שבית המשפט יקפיא את יישומו של החוק במתכונת בה אושר. התנועה לאיכות השלטון מוסיפה בעתירתה כי החוק מעמיק את הקרע בחברה הישראלית, ולכן הוא פסול מעיקרו. "מדינת ישראל מצוייה מאז הקמתה במאבק מתמשך על קיומה, ואינה יכולה להרשות לעצמה את הפגיעה בבטחונה שנגרמת כתוצאה מהחוק החדש" נכתב בעתירת התנועה.
חוק טל שעבר אמש בקריאה שניה ושלישית בכנסת מעניק לתלמידי הישיבות פטור מחובת שירות עד גיל 22. בהגיעם לגיל זה יוכלו התלמידים להפסיק ללמוד בישיבה למשך "שנת הכרעה". בשנה זו יוכלו לעבוד או ללמוד מחוץ לישיבה ובסיומה יידרשו להחליט לאן פניהם מועדות: אם יחליטו לחזור לישיבה ימשיך לעמוד להם הפטור משירות. אם יחליטו לחדול מללמוד ולהצטרף למעגל העבודה יאלצו קודם לכן לשרת שירות צבאי מקוצר למשך שנה (אם הם נשואים עם שני ילדים ישרתו רק שלושה חודשים) או, לחילופין, שירות לאומי של שנה וחצי. בהצעת החוק, שעוררה מחלוקת קשה, תמכו אמש 51 חברי כנסת. 41 התנגדו וחמישה נמנעו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
חוק טל: שלב העתירות החל
צילום גלי תיבון
מומלצים