שתף קטע נבחר

בג"צ חייב עיריות להציב שלטים בערבית

השופטים ברק ודורנר קבעו: שילוט בערבית מאפשר לדוברי השפה להנות משירותים באופן שוויוני

בג"ץ הורה היום (ה') לעיריות תל אביב, נצרת-עלית, רמלה ולוד לתלות בתחומן שלטים גם בערבית. בכך קיבל בג"ץ את עתירתו של ארגון "עדאלה". ההחלטה התקבלה ברוב של שני שופטים, הנשיא אהרון ברק והשופטת דליה דורנר, מול עמדתו של השופט מישאל חשין, שהתנגד.
העותר, ארגון "עדאללה" טען שבערים אלו, רוב השילוט הוא בעברית בלבד, ובכך יש משום אפליה ופגיעה בכבודו של המיעוט הערבי. כמו כן, טען הארגון שהמדיניות לתלות שלטים בעברית בלבד היא פגיעה בחוק הקובע שערבית היא שפה רשמית בישראל.
עיריות תל אביב, נצרת-עלית, רמלה ולוד טענו מנגד כי אין חובה שהשילוט יהיה גם בערבית, וכי הדבר נתון לשיקול דעתן. לטענתן, די בשימוש בערבית בשלטים בצירים הראשיים, בשלטי אזהרה ובטיחות, במוסדות ציבור ובשכונות שמאוכלסות בעיקר בערבים.
השופטים ברק ודורנר כתבו בהחלטתם כי שילוט בערבית מאפשר לתושבים הערבים להתמצא בעריהם, וליהנות משירותים באופן שוויוני. הנשיא ברק הדגיש שכיתוב מוגבל בערבית אינו פוגע במעמדה המיוחד של העברית כשפה עיקרית בישראל.
השופט מישאל חשין, סבר בדעת מיעוט כי יש לדחות את העתירה. לדעתו, לא ניתן למצוא מקור משפטי קיים, שמכוחו ניתן לחייב את העיריות להוסיף כיתוב בערבית לשלטים. לטענת חשין, העותרים ביקשו מבית המשפט להכיר בזכות חדשה: "זכותו הקולקטיבית של הציבור הערבי לשימור זהותו העצמאית ותרבותו הנבדלת באמצעות שפתו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל סמיונסקי
מעכשיו, גם בערבית
צילום: ישראל סמיונסקי
מומלצים