שתף קטע נבחר

מרוקו: יחסים של שנים נותקו בשיחת טלפון

לאחר שנים של קשרים חשאיים בין ישראל למרוקו, הודיעו אמש המרוקנים טלפונית על ניתוק היחסים בין שתי המדינות ועל סגירת משרדי הקישור במרוקו ובארץ. במשרד החוץ נעשים מאמצים עילאיים לשמור על ערוצי הידברות עם המרוקנים על-אף הניתוק

מזמן לא צפו במשרד החוץ באפקט דומינו כל-כך מהיר. בכל ערב מודיעה מדינה ערבית אחרת על ניתוק היחסים עם ישראל, בכל בוקר נסגרת נציגות אחרת בארץ.
אמש היו אלה המרוקנים שהודיעו על ניתוק היחסים והחזרת הנציגים. כל זה נעשה בשיחה טלפונית, זאת לאחר שנים של קשרים חשאיים עד לכינון היחסים הרשמיים ב-1995.
במשרד החוץ מנסים בימים האחרונים למזער את הנזקים. במשך היום ישב הנציג הישראלי במרוקו, גדי גולן, בדיונים במשרד החוץ המרוקני, בניסיון לשמור על יחסי המסחר, התיירות וערוצי ההידברות עם המרוקנים על-אף ניתוק היחסים.
"אפשר להניח שלפחות מספר ערוצים ישארו פתוחים", אומר ל-ynet ראש מחלקת צפון אפריקה במשרד החוץ, שלום כהן ומוסיף, "עוד לפני כינון היחסים הרשמיים היו לנו יחסי מסחר ותיירות ונקווה שלפחות זה לא ינזק".
במשרד החוץ מעריכים, כי ניתוק היחסים עם עומן, תוניסיה ומרוקו ואולי בעתיד גם ארצות נוספות, הוא מהלך מתוזמן עליו הוחלט בפסגה הערבית מאחורי הקלעים. זאת, למרות שבהצהרות הסיכום של הפסגה נאמר אחרת.
בישראל דוחים גם את האמירות לפיהן בגלל פסק הזמן המדיני אותו נטל אהוד ברק נותקו היחסים. "זהו תירוץ בלבד. עובדה שעומן ניתקה עמנו את היחסים עוד קודם להצהרה הזו", אומר כהן.
לא רק מצבה הבינלאומי הקשה של ישראל משפיעה על ניתוק היחסים. גם השינויים הפרסונליים בהנהגה הערבית לא מוסיפים לשימור היחסים.
"למלך חסן המנוח, אביו של מוחמד השישי, המלך הנוכחי, היתה עמדה נחרצת ואוהדת יותר בכל הקשור ליחסים עם ישראל", אומר כהן ומוסיף, "חסן גישר בין ישראל ומצרים לפני הסכם השלום והיה לו תפקוד חשוב גם בהסכם אוסלו".
עם ההקפאה (הזמנית) של מערכת היחסים עם מרוקו יפגעו גם מסעות השורשים לארץ המדברית. בינתיים, ממליצים במשרד החוץ והאגף למלחמה בטרור שלא לבקר במרוקו. באשר לעתיד, עדיין לא ברור מה תהא עמדת מרוקו באשר לתיירות ישראלית בארצה.
מסתבר, שלא רק סוכני הנסיעות ימצאו עצמם חסרי תעסוקה. גם האבטלה הסמויה במשרד החוץ הולכת וגדלה עם הניתוקים התכופים של היחסים עם המדינות הערביות.
יו"ר סיעת ש"ס ח"כ יאיר פרץ, המתפקד גם כיו"ר אגודת הידידות מרוקו-ישראל, הופתע מניתוק היחסים הפתאומי. "רק לפני זמן קצר חזרתי בסיור במרוקו, אני מאוד מקווה שהקשר החם והתומך שמצאתי שם ימשיך למרות הנסיבות הבינלאומיות".
פרץ טוען, כי הצעד הזה לא יפגע ביהודים שעדיין שוהים במרוקו, "היחס ליהדות מרוקו תמיד היה מצויין אין שום סיבה שזה ישתנה", דברי פרץ.

הליגה הערבית מברכת המדינות שניתקו היחסים עם ישראל

סגן מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד בן-חלא אומר, שהחלטתה של מרוקו לנתק את יחסיה עם ישראל היא צעד חשוב במימוש החלטות הפסגה הערבית. לדבריו, הליגה מברכת את המדינות החברות שהחלו ליישם בפועל את החלטות הפסגה "כלפי הסוגיה הערבית הגדולה והחשובה ביותר, סוגיית פלסטין".
בן-חלא הוסיף כי צעדים כאלה יש בהם כדי להוכיח את הכוונות הרציניות של מדינות הליגה ליישם את החלטות הפסגה. בתוך כך, הודיע מקור במשרד החוץ של מאורטניה כי גם מדינתו צפויה להחליט בישיבת הממשלה מחר על ניתוק היחסים עם ישראל ועל החזרת הנציב המאוריטני מתל-אביב וסגירת נציגות ישראל בנוואקשוט.
אם תתקבל החלטה כזאת, תצטרף מאוריטניה למדינות אחרות כמו תוניס, עומן ומרוקו שכבר הודיעו על ניתוק היחסים עם ישראל במסגרת יישום החלטת הפסגה הערבית.
התגובות בעולם הערבי להחלטות על ניתוק היחסים עם ישראל אוהדות מאוד. הדוברים הרשמיים של הרשות הפלסטינית הביעו קורת רוח מהחלטות אלה ואמרו, כי בכך הם מקווים שהעולם הערבי יתגייס ביתר כוח לטובת הפלסטינים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי אף פי
נציגות ישראל במרוקו
צילום איי אף פי
מרוקו. עתיד התיירות הישראלית בערפל
צילום: איי אף פי
המלך מוחמד ה-6. לא כמו אביו
צילום: איי אף פי
מומלצים