שתף קטע נבחר

אקסנצ'ר: ענקית הייעוץ העולמית - עכשיו בישראל

חברת הייעוץ העולמית אקסנצ'ר החלה לפעול בארץ וגייסה עובדים ישראלים לצד עובדים רבים מחו"ל העובדים כאן. הממונה על הסניף הישראלי: "יש כאן מרחב רב לפתוח שירותי יעוץ

חברה רב-לאומית משקיעה בהקמת חברת-בת ישראלית ומגייסת עובדים בישראל; בעבר ידיעה זעירה במדור קריירה, היום סיפור גדול. אלא שסיפורה של אקסנצ'ר, שבה מדובר, היה גדול גם בימי ההתמכרות לאלילי הנאסדא"ק. הכנסותיה ברבעון המסתיים במאי השנה נושקות ב-4 מיליארד דולר, רווחיה נטו ל-280 מיליון דולר ותזרים המזומנים שלה חיובי בהיקף של כ-300 מיליון דולר לרבע שנה. תוצאות מפוארות.
אקסנצ'ר אינה מייצרת מוצרים, היא מייצרת שירותים. היא חברה מובילה לייעוץ עסקי וטכנולוגי, מעסיקה 75 אלף עובדים ב-47 מדיניות. היא ממשיכה לגדול למרות, ואולי בגלל, המצב העסקי העולמי, אומר גיל גידרון, הממונה (ממקום מגוריו בספרד) על הסניף הישראלי. רק טבעי, מוסיף גידרון, ישראלי לשעבר הנושא בתואר שותף ומנהל בכיר לאסטרטגיה עסקית לאירופה - ש"הביקושים לייעוץ שלנו מתרחבים כשהחברות נאלצות להתייעל לא כדי לספר על כך בסקירה נוצצת לבעלי המניות אלא כדי לחסוך באמת. לחסוך בכסף".
בעיתוני עסקים גדולים אפשר לזהות את מודעת התדמית האחרונה של אקסנצ'ר: תמרור דרכים גבוה ועליו חצי-הכוונה לעשרים ערים בעולם: לג'נבה, ללונדון, לברלין, לריו דה ז'נירו וגם לחיפה. אקסנצ'ר ישראל נתאגדה בארץ בסוף השנה שעברה ומעסיקה עשרות עובדים, חלקם הגדול - עדיין - לא ישראלים. את הישראלים מחפשים. שאלתי את גידרון האם היה להם קושי לשכנע זרים, לא יהודים, לעבור זמנית לישראל.
הוא אומר שלא במיוחד; העובדים הולכים לאן שהחברה שולחת אותם. רואים בעבודה בישראל גם סוג של התנסות אישית, מבחן לכושר עמידה בלחצים ובסיכונים.
89 ממאה החברות הגדולות ביותר בארה"ב עובדות עם אקסנצ'ר, בתחומים שונים. גם ממשלות וממשלים עובדים איתה: היא סייעה לאום לכונן מערך לחילופי מידע על המאבק באיידס ומתחילה להקים ברחבי ארה"ב מאגר של בוחרים לרישום וניהול הצבעות בבחירות. היא מייעצת לבנקים בספרד למצוא את מירב המידע על הלקוחות ולטפל בהם. היא מנהלת את מחלקת הפעולות והמכירות של מיקרוסופט. בישראל, מספר גיל גידרון, זכתה אקסנצ'ר בחוזה (של עשרות מיליוני דולרים) לבצוע מהפך טכנולוגי בבנק דיסקונט בדומה למהפכים שעשינו בשביל בנקים מסדר גודל דומה בספרד. לקוחות נוספים של אקסנצ'ר: מפעלי נייר חדרה, סלקום, תעשיית אווירית.
עד לפני שנים ספורות הייתה אקסנצ'ר הזרוע הייעוצית של חברת רואי החשבון אנדרסן, הזכורה לרעה מפרשת אנרון ומפסק דין של בית משפט אמריקני שאילץ אותה להיכנס להליכי פירוק. כשאנדרסן ייעוץ הופרדה ב-1997 מאנדרסן, 2400 שותפים-הבעלים שלה דרשו לשמור על המותג אנדרסן ופנו לבורר.
הבורר החליט נגדם ואנדרסן יעוץ נאלצה לבחור לעצמה שם חדש ובחרה באקסנצ'ר. היום בעליה ומנהליה מודים לאלוהים על ההפרדה והאילוץ לקבל שם חדש. באוגוסט 2001 הפסיקה אקסנצ'ר להיות שותפות והפכה (כמו בנק ההשקעות גודלמן זקס לפניה) לחברת מניות שמניותיה רשומות למסחר בבורסה הגדולה של ניו יורק. שוויה היום נע בין 18 מיליארד דולר ל-20 מיליארד דולר. השווי של אנדרסן: אפס.
הייחוד של אקסנצ'ר, מול חברות יעוץ אחרות, בולט בנכונותה ליטול בעצמה סיכונים עסקיים אצל לקוחותיה. מצבה הכספי הנוח מאפשר לה, למשל, לבצע בקבלנות-משנה את הניהול של כל אסדות הקידוח של בריטיש פטרוליום, חברת הנפט הבריטית הענקית, בים הצפוני. הניהול נעשה ממרכז אדמיניסטרטיבי בסקוטלנד; אקסנצ'ר מעניקה שירותי ניהול דומים לעוד 8 חברות נפט. "כדאי לנו וכדאי להן", אומר גידרון.
עבור רשת סופרמרקטים גדולה מנהלת אקסנצ'ר את המלאים ואת יחסי הלקוחות. עם אמדוקס יש לה מיזם משותף לניהול שיטות חיוב ייחודיות למשתמשים בטלפונים ניידים. העתידנים של אקסנצ'ר סבורים שחברות עסקיות רבות יעדיפו להתמקד במה שהן יודעות לעשות הכי טוב - לקדוח נפט, למכור מזון, להוציא לאור עיתונים, לכתוב תוכנות - וימסרו את הניהול השוטף של עצמן ליועצים חיצוניים בתשלום. אתה לא מתאר לעצמך, אומר גידרון, כמה אפשר לחסוך בניהול כשהוא נעשה מבחוץ.
גידרון: "אנחנו כבר לא מוכרים עצות. ימי מתן העצות נגמרו. אנחנו מוכרים פתרונות עסקיים כוללים, המשלבים טכנולוגיות, אסטרטגיות וניהול. פתרונות עם תוצאות. יישמת אותם, חסכת מיליונים. לא ישמת, הפסדת. לא בעוד עשר שנים, השנה. במצבו הקשה של המגזר העסקי היום, חברת הייעוץ לא תשגשג אם לא תשפר את השורה התחתונה של דוח רווח והפסד של הלקוח שלה".
לצד הייעוץ השוטף תופסת העתידנות נתח נכבד בפעילות אקסנצ'ר. מי שמבקש עצה (יקרה) מה לעשות רוצה לדעת, קודם כל, מה יהיה. בתחילת השנה פרסמה אקסנצ'ר חוברת מיוחדת ובה ארבעה תרחישים לעתיד העולם מהיום ועד ה-1 ינואר2012: "עולמות נפרדים, בסיס משותף, זמנים סוערים ורק החזקים שורדים".
התרחישים סוכמו באמצעות כותרות מעיתונים דמיוניים. בתרחיש זמנים סוערים, למשל, מדווח עיתון אמריקני על ביטול כל פוליסות ביטוח למנכ"לים של חברות גדולות, בשל הסיכונים הגבוהים. בתרחיש של עולמות נפרדים מדווח עיתון גרמני על העלאת גיל הפרישה ל-72 שנה. בתרחיש של בסיס משותף מדווח עיתון בבייג'ין על תמרונים משותפים של ציי ארה"ב, סין והודו. באשר למזרח התיכון, מדווחים העיתונים בתרחיש רק החזקים שורדים על אי-שביעות רצון בישראל ובמדינות ערביות מתיפקודה של המדינה הפלסטינית החדשה, שהוקמה במסגרת תוכנית שלום אמריקנית.
מה הניע את אקסנצ'ר לבוא לישראל בזמנים הסוערים? כרגיל, הרצון להרוויח. "ישראל", אומר גיל גידרון, "מוציאה על ייעוץ עסקי כחצי אחוז מהתוצר המקומי, לעומת 1% ויותר במדינות תעשייתיות מפותחות. משמע, יש כאן מרחב רב לפתח שירותי ייעוץ מתקדמים ולהרוויח יפה".

למרות הטרור?

גידרון: "למרות הטרור. ההחלטה של אקסנצ'ר להשקיע בישראל לא תשתנה בגלל הטרור. הנשיא שלנו מוצאו מדאלאס, טקסס. מדי פעם, כשמפלס האלימות במזרח התיכון עולה, הוא מצלצל ומתעניין מה קורה עם העובדים. התשובות מישראל מספקות ומרגיעות אותו. המחוייבות של אקסנצ'ר לישראל ארוכת-טווח".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים