שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: הייתי עדין עם שרון

מנהיגה הרוחני של ש"ס הבהיר שרצה לומר על שרון "ראש הביוב", אבל התאפק ואמר רק "ראש פחי הזבל". עוד בפרשת השבוע: בכיר בש"ס אומר - "החלטנו להשיב מלחמה לאפי איתם. הוא לא המשיח, וש"ס לא החמור שלו"

מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הבהיר השבוע שכאשר אמר כי ראש הממשלה, אריאל שרון, עשוי להפוך ל"ראש פחי הזבל" - הוא עידן את דבריו, ולא השתמש בביטוי החריף יותר שעלה על דעתו. "מיתנתי את דבריי, לא רציתי לומר עליו ראש הביוב", הסביר הרב עובדיה בשיחות פרטיות. הרב עובדיה הסביר את דבריו על שרון ("הקב"ה ידו לא תקצר, יכול להעלות ויכול להשפיל. מי שעשה אותו ראש ממשלה מחר יעשה אותו ראש פחי הזבל"), ואמר כי היה צריך לומר "ראש הביוב", על סמך דברי הגמרא במסכת בבא בתרא: "אפילו ריש גרגותא משמיא מוקמי ליה" - "אפילו ראש הביוב, משמים קובעים את מינויו".
התקפתו של הרב עובדיה על שרון ובעיקר דבריו: "מי הביא אותו? מי עשה אותו ראש ממשלה? לא אנחנו עשינו אותו ראש ממשלה? אנחנו עשינו אותו. והוא כפוי טובה", חושפים את התסכול בש"ס מהעובדה שאינה זוכה להכרת תודה על כך שמנעה את אפשרותו של נתניהו להתמודד בבחירות האחרונות, ובכך הכשירה את דרכו של שרון לראשות הממשלה.
בכירים בש"ס אמרו השבוע בזהירות כי הם לא פוסלים את האפשרות, שש"ס תפרוש מהקואליציה על רקע הגזירות הכלכליות האחרונות, אך נראה כי ש"ס מאיימת באקדח שהיא לא רוצה להשתמש בו, בטח לא במועד רחוק מהבחירות. החזרה המשפילה לממשלת שרון אחרי ההתפטרות האחרונה של שרי ש"ס, הוכיחה שוב כי ש"ס, לפחות בעיני עצמה, היא מפלגה שאין לה קיום מחוץ לקואליציה. למרות התקפתו של הרב עובדיה על שרון, קשה לראות אותו משנה את תפיסתו העקבית, שש"ס צריכה להישאר בקואליציה. התפיסה הזו באה לידי ביטוי גם בהדחתו של אריה דרעי ב-1999, כתנאי להצטרפות לממשלתו של אהוד ברק, וגם בתחילת שנות ה-90', כשש"ס הצטרפה לממשלת העבודה–מרצ, למרות הקרע שנגרם בעקבות זאת עם העולם החרדי.

הרב והתפילה לשלום המדינה

עוד אקדח שש"ס לא יכולה להשתמש בו, אבל זכה לאזכור נרחב בדרשתו המדוברת של הרב עובדיה יוסף, הוא ביטול התפילה לשלום ראשי המדינה.
במהלך התקפתו על שרון הזכיר הרב עובדיה את העובדה שבתקופת ממשלת רבין היו גורמים בקרב הימין הדתי שביטלו את הקטע מתוך התפילה לשלום מדינת ישראל, בו מופיעה הברכה לראשי המדינה: "ושלח אורך ואמיתך לראשיה, שריה ויועציה, ותקנם בעצה טובה מלפניך". לא ברור מדוע הרב עובדיה אמר את הדברים, שכן בסידורים המנוסחים על פי פסקיו, ה"תפילה לשלום מדינת ישראל" כלל לא מופיעה, וגם בבית הכנסת בביתו לא נוהגים לומר אותה (בניגוד לתפילה לשלום חיילי צה"ל, שבאשר אליה עמדתו של הרב עובדיה שונה מזו של החרדים האשכנזים).
הרב דוד יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, הסביר כי אביו משתדל להימנע מהתייחסות אידיאולוגית לפולמוס אודות אמירת התפילה לשלום המדינה, שהבעייתיות בה נעוצה במלים "מדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו", וכי גם בפולמוס אודות אמירת ה"הלל" ביום העצמאות הרב עובדיה התרחק מהדיון האם מדינת ישראל היא "אתחלתא דגאולה". על פי הבן, כאיש הלכה מובהק הסתפק הרב עובדיה בקביעת עמדה הלכתית, על פיה משתמע כי גם אם מדינת ישראל היא תחילת הגאולה, אין לומר ביום העצמאות "הלל", שכן: "ה' באייר אינו יום הנס, אלא יום הכרזת המדינה על ידי דוד בן גוריון, וגם אם תאמר שזה נס, כדי לברך 'הלל' צריך שיהיה זה נס לא על פי דרך הטבע".

"איתם לא המשיח, וש"ס לא החמור שלו"

איום ממשי יותר של ש"ס מופנה לכיוונו של יו"ר המפד"ל, אפי איתם, שלאחרונה מרבה לתקוף את ש"ס, וכנראה סימן כיעד את מצביעי ש"ס המזרחים–מסורתיים, שבעבר היו משאב אלקטוראלי לא מבוטל של המפד"ל, ונטשו לש"ס. בכיר בתנועה אמר השבוע: "קיבלנו החלטה להחזיר מלחמה לאפי איתם. הוא לא המשיח, וש"ס לא החמור שלו, אז שיפסיק לרכב עלינו".
מפד"לניק נוסף, שמרגיז גם את החרדים האשכנזים, הוא ח"כ שאול יהלום. בבטאון אגודת ישראל, "המודיע", פורסם מאמר הקובע כי "יהלום קשה לישראל יותר מטומי לפיד". המאמר, שמתייחס אף הוא לפולמוס אודות ה"תפילה ל'שלום המדינה", מגיב על התקפותיו של יהלום נגד החרדים על כך שאינם אומרים תפילה זו. המאמר לועג לציונות הדתית על כך שדווקא היא שמקלה במצוות רבות דורשים מהחרדים להקפיד על מצווה זו.
"המודיע" גם לועג ליהלום אישית וכותב: "מה יודעים ראשי הישיבות הקדושות לעומת יהלום? מה יודעים מרנן ורבנן גדולי התורה שלא השתלמו ב(אוניברסיטת) בר אילן בהלכה ובאגדה? מאיפה שיידעו את השו"ת? מבה"ד 9, או מגדוד 203? הגאון הגדול שאול יהלום! איזו גאונות חריפה ובקיאות מדהימה … אולי סוף סוף יעמיד המפד"ל בראשו 'גאון תורני' כיהלום ולא יבואו אליהם בטענות שאינם נשמעים ל'דעת תורה'".
ח"כ שאול יהלום אמר בתגובה: "שום פלפולים לא ימחקו את העובדה שאותם אלה שטוענים שהם משרתים את המדינה בלימוד תורה לא מתפללים לשלומה של מדינתם. זה מוכיח שהתחמקותם משירות בצה"ל נובעת מאי הכרה במדינת ישראל ובחשיבותה כמעשה שבא בהכוונה אלוקית. הדיבורים על כך שלימוד תורה הוא הגנה לא פחות משירות בצבא הם רק תירוצים, שהם עצמם לא מאמינים בהם".

יציאת השבת

השבוע, בעקבות הצעת חוק שיזם ח"כ שאול יהלום, החליטה מועצת הכבלים והלוויין על כללי אתיקה לשידור תוכניות בהשתתפות יהודים שומרי מצוות בשבת או בחג. על פי ההחלטה, מחויבים הגופים המשדרים להודיע מראש למשתתפים על מועד שידור התוכנית.
פעיל חרדי, בעל יחסים הדוקים במיוחד עם התקשורת החילונית, התייחס להחלטה ואמר: "זה חוק אנטי דתי. הוא ימנע מהדתיים, מהמתנחלים ומהחרדים את מעט זמן המסך שיש להם. עד היום היו כללי משחק ברורים: הכתבים לא נידבו מרצונם את המידע מתי התוכנית תשודר, והדתיים ואפילו החרדים יכלו לשחק ראש קטן, ולא שאלו מתי התוכניות ישודרו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפילו ריש גרגותא. הרב עובדיה
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
סימן את מצביעי ש"ס. איתם
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
זיו קורן
"יותר גרוע מלפיד". יהלום
זיו קורן
מומלצים