שתף קטע נבחר

3 חיילים נפצעו בשכם; צה"ל פוצץ בתי מתאבדים

החיילים נפצעו בינוני וקל ממטען בקסבה. צה"ל הרס בתים של מתאבדים בכל רחבי הגדה. ארבע מעבדות חבלה פוצצו

צה"ל ממשיך הבוקר (יום א') בפעולה הנרחבת בשכם וברחבי הגדה: שלושה חיילים נפצעו, אחד בינוני ושניים קל, מפיצוץ מטען חבלה שהופעל לעברם בקסבה בשכם.
חיילי צה"ל איתרו בעיר מעבדת נפץ רביעית במספר מאז תחילת מבצע "אולי הפעם". במעבדה נמצאו חומרי נפץ, סולר, מכשיר פלאפון עם מנגנון הפעלה והוראות להכנת מטענים וביצוע פיגועים. בבית אחר התגלו שני מטענים מוכנים.
כוחות של חיל הנדסה פוצצו הבוקר תשעה בתים של משפחות מחבלים מתאבדים בשכם, חברון ואזור הבקעה. בין היתר פוצץ בג'נין ביתו של מבצע הפיגוע במגידו בו נהרגו 17 בני אדם. כמו כן פוצצו בתיהם של מחבלים בסילת א-חרטיה, קבטיה, חברון ועקאבה. מצה"ל נמסר כי מדובר במסר למחבלים המתאבדים ושותפיהם כי למעשיהם יש מחיר, אותו ישלם כל שותף בפעילות חבלנית עוינת.
במהלך הפעולה, שהחלה ביום שישי לפנות בוקר, נעצרו לחקירה עשרות פלסטינים ונמצאו שלוש מעבדות חבלה. במעבדות נמצאו רקטת קסאם, טיל נגד טנקים, מטעני צינור רבים, ואמצעי לחימה נוספים. המעבדות פוצצו.
ב"ניו יורק פוסט" כתב בשבת העיתונאי אורי דן, מקורבו של ראש הממשלה אריאל שרון, כי צה"ל מצא בפעולה בשכם שרידים של חומר הנפץ ששימש לביצוע הפיגוע בקפיטריה באוניברסיטה העברית בהר הצופים. גורמי ביטחון אמרו בתגובה ל-ynet כי החומרים שנמצאו בשכם עדיין לא עברו בדיקה מעבדתית, ולכן אין עדיין כל מסקנות שיצביעו על קשר כזה. כמו כן, עדיין לא נמצא גם קשר מודיעיני שיצביע על קשר כזה.
במהלך הפעולה נפצע חייל שריון קל בידו בקסבה של שכם. פלסטינים יידו בקבוק תבערה אל הטנק שבו נסע החייל. הוא טופל במקום ופונה לבית החולים "בילינסון" בפתח תקווה.

שבעה הרוגים

עד כה דווח על ארבעה הרוגים פלסטינים בשכם, ועל עוד שני הרוגים בתקריות ברצועה בסוף השבוע. בנוסף, נהג משאית בחברון נהרג מירי צה"ל בעת שנסע בשעת העוצר.
במסגרת המבצע בשכם, שזכה לכינוי "אולי הפעם", נכנסו נגמ"שים וטנקים לעיר. הכוחות תפסו עמדות בקסבה ונתקלו בהתנגדות מעטה, שכללה מספר אירועים של חילופי ירי עם חמושים פלסטינים.
מקורות צבאיים אומרים כי הכוחות הפועלים בעיר, תחת פיקודו של אל"מ משה (צ'יקו) תמיר, עברו במהלך סוף השבוע מבית לבית - כפי שנעשה במבצע "חומת מגן" - כדי לחפש מבוקשים.
מקורות פלסטיניים דיווחו שצה"ל עיכב לחקירה את רוב הגברים בגילאים 15-50 והביא אותם לבית הספר "אל-פאטמיה", שהפך למרכז מעצרים וחקירות. רוב הגברים שוחררו למעט כ-40 שהושארו במעצר לצורך המשך חקירה.
הפלסטינים התלוננו כי צה"ל מנע טיפול בפצועים, וגרם הרס רב. "זה טבח חדש", אמר יאסר ערפאת. סאיב עריקאת קרא לנציגי הקהיליה הבינלאומית להגיע לשכם "ולראות את הטרור שמפעיל צה"ל".

הרס תשתית החמאס ששוקמה

לדברי מקורות צבאיים מטרת הכניסה לשכם היא מלחמה בתשתית החמאס. עקבות הפיגועים האחרונים הובילו את אנשי השב"כ לתאי החמאס בעיר, שהצליחו לשקם את עצמם בשבועות האחרונים.
מקורות צבאיים ציינו שאחת הסיבות שהביאו לחזרתן של ההתארגנויות הצבאיות של החמאס בעיר ליכולת מבצעית, היתה העובדה שמבצע "אולי הפעם" נדחה פעמים רבות בעבר. לדברי המקורות, המבצע תוכנן לצאת לפועל כבר לפני מספר שבועות ונדחה מאחר ובצה"ל התקשו עד כה לפנות סדרי כוחות מתאימים וגדולים מספיק.
לכניסת גולני לקסבה קדם מהלך הטעיה בבלאטה, שהבריח את המבוקשים מהמחנה למרכז העיר. טורים של טנקים ונגמ"שים הובילו את הכוחות לקסבה. הטנקים ירו, לצורך הרתעה, לשטחים פתוחים. הקסבה חולקה למספר גזרות גדודיות, כשחיילי "אגוז" החליטו למקם את מפקדתם בבניין בית ספר יסודי בשולי הרובע. ההשתלטות על הבניין לוותה בלא מעט הרס. כדי לפרוץ את הדלתות הנעולות השתמשו חיילים בפטישים ובלבנות חבלה, שהותירו הרבה זגוגיות מנופצות.
עד שעות הבוקר של יום שישי הושלמה ההתארגנות. בחדר המורים נרדמו כמה מקציני "אגוז" כשצבעי ההסוואה עדיין על פניהם, מנסים "לגנוב" שעת שינה בחום הכבד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
כוחות צה"ל בשכם
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הפעולה בשכם
צילום: איי פי
מומלצים