שתף קטע נבחר

שיינין: לישראל אין בעייה של מחסור במים

יערב שיינין, מנכ"ל מודלים כלכליים, קובע חד משמעית כי למדינה ישראל אין בעיייה של מחסור במים, נוכח האלטרנטיבה של התפלת מים מהים התיכון; בנוגע להתחייבות ישראל ליבא מים מטורקיה, קובע שיינין כי מדובר בהחלטה שאיננה רווחית כלכלית

"למדינת ישראל אין בעיה של מחסור במים, והממשלות לדורותיהן צריכות להפסיק להחדיר לאזרח רגשות אשם על כך שהוא משתמש במים". כך אמר היום ל-ynet יעקב שיניין, מנכ"ל מודלים כלכליים.
לדבריו, לישראל יש מקור מים בלתי נדלה – הים התיכון – ממנו ניתן, באמצעות התפלה, להשיג מים בלי סוף. "יש חברות עסקיות שמוכנות להתפיל מים ללא הגבלת כמות, במחיר נמוך בהרבה מזה שהצרכן משלם בחשבון המים", אומר שיינין.
שיינין מתכוון למכרז האחרון, בו זכתה קבוצת וי.איי.די-דסליניישן, בה שותפות דנקנר-אלרן-השקעות (25%), ויונדי (25%) והנדסת-התפלה (50%). בהתאם למכרז, הקבוצה התחייבה להתפיל עד 50 מיליון קוב בשנה במחיר של 52 סנט לקוב, למשך 25 שנה. לאחר תקופה זו, המתקן, שהוקם בהשקעה של יותר מ-150 מיליון דולר, יעבור לידי ממשלת ישראל.
לדבריו, ניתן להכפיל אותו מכרז עוד אין סוף פעמים במחיר התפלה דומה. "אינני מבין מדוע יש לאסור על האזרח להשקות את הגינה או למלא את הבריכה, אם הוא מוכן לשלם על כך יותר ממחיר העלות. במקום זה הממשלה שולחת לנו את הילד הקטן והמרגיז, שצורח 'בינתיים סוגרים את המים', כשהממשלה עצמה לא עושה דבר לזירוז תהליך ההתפלה".

ההחלטה לייבא מים מטורקיה – איננה כלכלית

בנוגע להסכם על פי התחייבה ישראל לרכוש מטורקיה 50 מיליון קוב למשך 20 שנה, אומר שיינין כי מדובר בהחלטה שאיננה רווחית כלכלית. זאת, מאחר שאנו נדרשים לשלם לטורקיה מחיר של יותר מ-1 דולר לקוב מים, כאשר קיימת אלטרנטיבה זולה יותר. בנוסף, מזהיר שיינין, כי איכות המים צפויה להיות נמוכה ביותר לאור העובדה כי המים יועברו באמצעות מיכליות נפט ישנות.
לדברי שיינין, מדובר בהחלטה אסטרטגית-פוליטית. "ישראל צריכה להחליט האם כדאי לשלם 1 דולר לקוב מים, או לשלם לטורקיה תשלום חד פעמי בעבור המתקנים, אותם היא בנתה בהסתמך על ההבטחה של ישראל לרכוש ממנה מים. אך גם אם יוחלט לייבא מים מטורקיה, המחיר השולי לקוב מים אותו צריך לגבות מהצרכן צריך לעמוד על 52 סנט, שכן הצרכן הפשוט לא צריך לשאת על כתפיו את השיקולים האסטרטגים, אלא הממשלה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פוקס
שיינין. "על הממשלה להפסיק להחדיר רגשות אשם"
צילום: פוקס
"למה לאסור להשקות את הגינה"
מומלצים