שתף קטע נבחר

שרון: אם התקציב לא יעבור - נלך לבחירות

ראש הממשלה אמר בישיבת חוץ וביטחון: "אין לי זמן לעסוק בשיחות שתדלנות ותחנונים". בן אליעזר: אמשיך להילחם בהצעת התקציב של הממשלה, אבל אני לא מתואם עם שרון

"הקדמת הבחירות איננה דבר חיובי", אמר אחר הצהריים (יום ב') ראש הממשלה אריאל שרון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, "אך אם לא אצליח להעביר את התקציב, אני לא מתכוון לנהוג כמו קודמיי שעסקו בשיחות שתדלנות ותחנונים. אין לי זמן לזה. אני אנהג בשיקול דעת בעניין זה".
בכך אישר שרון את הפרסומים כי הוא שוקל להקדים את הבחירות.
ואילו בישיבת סיעת "העבודה" בכנסת, דנה היום הסיעה בהודעה המפתיעה של ראש הממשלה שרון, לפיה הוא עשוי לפעול לקיום בחירות לכנסת כבר בינואר.
יו"ר העבודה, בנימין בן אליעזר, אמר בישיבה כי העבודה אינה נרתעת מהכוונה להקדים את הבחירות וכי תמשיך להילחם בתקציב המוצע. "מפלגה היא שליחת ציבור המייצגת ערכים", אמר בן אליעזר והדגיש: "העבודה לא נרתעת מבחירות ונדע להיערך מהר מאוד".
מאוחר יותר אמר בן אליעזר, כי הוא לא תיאם עם שרון את מועד הבחירות.
"לבד משמיעת הודעתו של ראש הממשלה בעניין זה לא קיים דבר וחצי דבר מבחינת מפלגת העבודה", אמר, "למפלגת העבודה יש סדר יום ועקרונות משלה, ורק על פיהם היא תקבע את מהלכיה ולא תערב כל שיקול זר שאינו מן העניין".

"נכנסים לנוהל קרב"

כל חברי הסיעה נכחו בישיבה כדי לדון בהודעת ראש הממשלה, כולל חברת הכנסת החדשה שהושבעה היום, עו"ד אורית נוקד. חברי הכנסת והשרים קיבלו מיו"ר הסיעה אפי אושעיה הוראה ברורה: "משמעות ההודעה של שרון היא שנכנסים לנוהל קרב. התחילו להיערך לבחירות מוקדמות, מהיום אין העדרויות ואין שיחרורים", דרש אושעיה.
בן אליעזר דיבר בישיבה על האפשרות ש"מחר-מחרתיים" כלשונו כבר יבצע שרון מהלך ויודיע על התפטרותו, כדי לקיים בחירות תוך 90 יום. אחר כך תיקן ואמר כי התכוון להודעה שצפויה רק לאחר ההצבעה על הקריאה הראשונה על התקציב בכנסת.
מזכ"ל העבודה ח"כ אופיר פינס הפנים מהר מאוד את רוח הקרב. "כל ראשי הממשלות שהקדימו בחירות אכלו אותה", אמר. "שרון נבחר ברוב גדול והקים ממשלה מקיר לקיר אך הוא נכשל. הוא לא עשה כלום. הוא רוצה לזרז את הבחירות לפני שלציבור יפול האסימון". "אני לא מסכים איתך", ענה לו רמון בלעג. "הממשלה הזו עשתה רק דברים רעים".
רמון, המתמודד על ראשות העבודה, מעוניין שמועד הבחירות יקבע בתיאום בין ראשי הליכוד והעבודה. "אני מעדיף בחירות בחודש מארס ולא בינואר, אבל על זה צריך להחליט בהסכמה. שרון רוצה לכפות בחירות על רקע התקציב ולהראות שאנו פורצי גדר, בזבזנים, ופופוליסטיים. אנו צריכים זמן כדי לבדל את עצמנו מהממשלה".

בש"ס לא ממהרים לקלפי

כתבנו אבישי בן חיים מוסיף: במפלגה השלישית בגודלה בכנסת, ש"ס, עוד לא מתחילים בהכנות לבחירות. "יהיה זול יותר לעשות שינויים בתקציב מאשר לנהל מערכת בחירות", אומרים במפלגה.
בש"ס מתכוונים לפעול בעיקר כדי לנסות למתן את הגזירות, ולא מאיימים בינתיים בהצבעה נגד התקציב בכנסת, דבר שהוביל לפיטוריהם במשבר האחרון עם ראש הממשלה אריאל שרון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"אין זמן לתחנונים". שרון
צילום: רויטרס
מומלצים