שתף קטע נבחר

מת שר המשפטים לשעבר, חיים צדוק

צדוק, שהיה גם נשיא מועצת העיתונות, נפטר בגיל 89 מהתקף לב במהלך ביקור בגרמניה. אליקים רובינשטיין: "הוא היה אחד האישים המקוריים בעשייה המשפטית"

שר המשפטים לשעבר, עו"ד חיים צדוק, נפטר היום (ה') בגיל 89. צדוק מת מהתקף לב במהלך ביקור בגרמניה.
הוא נולד ברווה רוסקה שבפולין ועלה לישראל ב-1935. לאחר עלייתו הוא הצטרף להגנה ולמשטרת היישובים העבריים.
צדוק למד בבית הספר למשפטים בירושלים והוסמך כעורך דין. בין השנים 1949-1952 הוא שימש כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה.
ב-1959 הוא נבחר לכנסת מטעם מפא"י, והיה חבר בה במשך עשרות שנים. צדוק שימש כשר במשרד המסחר והתעשייה בשנים 1965-1966 (בממשלת לוי אשכול) ובמשרד המשפטים בשנים 1974-1977 (בממשלות גולדה מאיר ויצחק רבין).
בנוסף, הוא היה יו"ר הוועד הפועל של האוניברסיטה העברית, יו"ר הוועד הפועל של אוניברסיטת בן-גוריון ונשיא מועצת העיתונות.
במסגרת כהונתו כנשיא מועצת העיתונות, אושר תקנון המועצה ותקנון האתיקה המקצועית והחלה פעולתו של בית הדין לאתיקה. צדוק עמד גם בראש משרד עורכי הדין צדוק-שטריקס.

"אחד האישים המקוריים בעשייה המשפטית"

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, הודיע כי "הצטערתי מאוד לשמע פטירתו של חיים צדוק ז"ל, שהכרתיו מזה עשרות שנים כאחד האישים המקוריים והמעניינים בחשיבה ובעשייה המשפטית והציבורית בישראל. הוא אחד מאותם שעונג היה להתווכח עמם ואת ביקורתם קיבלת באהבה בחינת 'נאמנים פצעי אוהב'. תרומתו למשפט הישראלי השתרעה על פני כל שנות המדינה".
יו"ר מפלגת העבודה, בנימין בן אליעזר, אמר כי "מפלגת העבודה איבדה את אחד מעמודי התווך הבולטים שלה, אשר בחייו שזורים עשייה ציבורית ופעילות בלתי פוסקת למען דמותה של החברה בישראל. צדוק שייך ללא ספק לזן נדיר בהנהגה ציבורית עם יושרה, נחישות והוגנות".
יו"ר מרצ, יוסי שריד, אמר כי "צדוק היה פוליטיקאי נקי לא רק כאשר נכנס לפוליטיקה אלא גם כאשר יצא מהפוליטיקה וזאת הרבותא: רבים נכנסים נקיי דעת וכפיים, אבל מי נשאר כפי שהיה, וחיים צדוק תמיד נשאר חיים צדוק, מענקי הדעת אשר בתנועת העבודה. הרבינו להיוועץ בו מתוך הערכה עצומה לשיקול הדעת שלו, ההגיוני וההגון".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים