שתף קטע נבחר

שיישארו ביוהנסבורג

קחו את 50 הפקידים לכמה חודשים, שיישבו ביוהנסבורג ויחשבו על אי-העשייה ומכירת הארץ תמורת כמה גרושים, ועל הארץ העלובה שהם מורישים לצאצאיהם

דבר נפלא קורה בימים אלה. חמישים פקידים אורזים מזוודות ועולים על מטוס שייקח אותם ליוהנסבורג שבדרום אפריקה, במחיר מבצע של פחות ממיליון שקלים. נדמה שמעולם לא היה מצבנו טוב יותר.
למה רק 50? למה לא לקחת את כל מאות או אלפי הכלומניקים שמאיישים את משרדי הממשלה ולשלוח אותם לדרום אפריקה? ולמה רק לכמה ימים? לא עדיף להשאיר את המשרדים האימפוטנטיים והמזיקים האלה ריקים, ושאנשים שאכפת להם ממדינת ישראל, מאיכות החיים הסביבתית והמעשית, מהמים, מהאדמה, מהאוויר, מהבריאות, מרווחת האנשים, ביטחונם ותנועתם, יעשו את מה שצריך היה להיעשות בדרך הטבע? ולמה רק הפקידים הנמוכים יחסית נוסעים? מה עם השרים, המנכ"לים והיועצים?
עוד מטוס בבקשה. אולי רכבת אווירית. קחו אותם מכאן לכמה חודשים, שיישבו שם ויחשבו על אי-העשייה ומכירת הארץ תמורת כמה גרושים, ועל הארץ העלובה שהם מורישים לצאצאיהם.

מים, כינרת, מרינות וכבישים

נתחיל בקטן. מהמים. דגלאס אדאמס (האיש שהדריך טרמפיסטים בגלקסיה והלך לעולמו לא מזמן) אמר שהמים המציאו את בני האדם כדי לעבור ממקום למקום. הם כנראה חשבו שאנחנו נהיה אסירי תודה.
נחלי החוף הרוסים יותר מ-50 שנה. הקישון - מלכודת מוות. האלכסנדר - מסריח משפכים. נחל שורק - ביוב. הירקון - טינופת מסוכנת במרכזו ומים מלוחים מגוחכים שמקררים את טורבינות תחנת הכוח המיותרת והמזהמת של תל-אביב, 36 קילומטרים (כפול שתי גדות) שאם היו מוזרמים אליהם המים המבוזבזים שמשקים חוות פזרניות בנגב, היו תורמים גם לאיכות הסביבה וגם לאיכות החיים של 2 מיליון ישראלים. היו. סעו ליוהנסבורג – סעו.
בכינרת משתוללות אצות רעילות בגלל ייבוש אגם החולה - אחד משני אגמי המים המתוקים של מדינת ישראל. לשעבר, יש לומר. כמה יעלה להרטיב אותו מחדש? איזו מתנה גדולה זו תהיה לפקידים ובני משפחותיהם? עוד מטוס בבקשה.
לאורך החופים מוקמות עוד ועוד מרינות, לטובת החברים שלכם היזמים, בגלל שנדמה לכם שכסף הוא איכות חיים. איכות חיים וסביבה, כמו שאומרת דודתי בת ה-94, הם כל אותם דברים שלא צריך אותם ואי אפשר בלעדיהם. למה לא לעשות את המעשה ההגיוני ולהשתמש בנמלי תחנות הכוח של חדרה, תל-אביב ואשקלון למרינות במקום לחסום ולהרוס את החופים המתמעטים?
יפה הכביש שבניתם. חוצה ישראל. איך נלחמתם כמו אריות נגד האזרחים שאין להם משרה ממשלתית לטובת היזמים שאתם רוצים לעשות אתם עסקים אחר-כך. מה אכפת לכם שהדלקים יחלחלו למי התהום של מישור החוף, שסביב הכביש יוקמו מרכזי מסחר שיטנפו וישתלטו על שטחים ירוקים? מה אכפת לכם מסביבה? תרבות בשבילכם זה קניות. והנפש? ואיכות חיים שבאה מסביבה נכונה, שמחנכת להתנהגות נכונה בכל תחום? אני מקווה שייקחו אתכם לפארק קרוגר. אל תזדרזו לחזור.

מחטף סביבתי

ויש עוד כמה דברים קטנים שבהעדרכם נטפל בהם. מחטף. למשל, נבדוק מה קורה עם רמת-חובב השערורייתית ועם הבדואים שאתם מנשימים אותם בכימיקלים, ומה קורה עם האשפה הרעילה שמחלחלת לאקוויפר החוף הדרומי; נציב תחנות ניטור ליד דימונה ושורק, ובשקט, כשלא תשימו לב, נדבר עם אנשי הצבא שיש להם מצפון כדי שיפקחו על הקרינה מסביב לאתרי הטילים ועל אחסון פצצות וטילים שמפוזרים כמו גרעינים פה ושם; נעיף את מפעל התע"ש מרמת-השרון, שחומריו הרעילים מחלחלים לאקוויפר החוף המרכזי; נעצור את ים הרעל שמגירים המפעלים הפטרו-כימיים במפרץ חיפה ואת העננה שמרעילה את תושבי עכו והקריות; נפסיק את הזרמת השפכים לים מהמפעל בסידני-עלי; נקים רכבת ונדאג למקם את התחנות שלה בחוכמה; נוודא ששום ראש עיר שרוצה להיות ראש ממשלה לא חוסם את חוף הים, ושאלה שהשחיתו את הארץ ביזמות פרועה לא יהיו ראשי ממשלה מכהנים; נתפיל מים ונוציא את הפיקוח מהחברה הרשלנית הזאת שנקראת מקורות; נחוקק חוקים ונאכוף אותם על ערים ורשויות כדי שהערים שלנו יהיו מקומות שטוב ונכון לחיות בהן. אתם לוקחים גם ראשי ערים?
סעו לדרום אפריקה. אני יודע שזה לא זול, אבל אנחנו נעשה מאמץ ונהדק את החגורה, למען העתיד שמתחיל היום. סעו מפה ואל תחזרו כל-כך מהר, כי יש הרבה עבודה.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים