שתף קטע נבחר

"אני יושב לפואד על הזנב"

פרסום ראשון: המתמודד על ראשות מפלגת העבודה עמרם מצנע חנך אמש את חוג הבית הראשון שלו בהשתתפות אנשי העשירון העליון בצפון תל אביב. מצנע ליגלג על פואד, תקף את ברק והאשים את הרמטכ"ל ב"תרבות קלוקלת". יוצא אל האור

עמרם מצנע משתדל מאוד שלא לתקוף את בנימין בן אליעזר. מתאמץ מאוד. אבל בסוף, נפלט לו ליגלוג קטן, כשהדיון עובר לנושא תכנית עזה ובית לחם תחילה. "פואד מדבר היום עם הפלסטינים עם הרבה דרייב", הוא פולט, "אני מניח - כי אני יושב לו על הזנב. אחר כך הוא רצה לרצות את אפי איתם ואמר הזזנו שני ג'יפים, מה הסיפור, והפלסטינים קפצו".
הדברים האלה נאמרו במגדל דירות יוקרתי בצפון תל אביב, שם קיים אמש (יום ב') ראש עיריית חיפה את חוג הבית הראשון שלו, מול קהל של כמאה אנשי כלכלה, עסקים ואמנות.
המשתתפים שייכים ברובם לעשירון העליון: ביניהם היו חברת הכנסת יעל דיין, התעשיין דב לאוטמן, העיתונאים גדעון רייכר ונחמיה שטרסלר, בעלי הון כליאון רקנטי ואיש הביטוח שוקי מדנס, הזמרת שלומית אהרון והיועצת הפוליטית עליזה גורן. בסיום הזמין מצנע את האורחים הרבים להצטייד בטפסים ולהתפקד למפלגת העבודה. "מחיר ההצטרפות הוא 70 שקלים לכל מי שמתחת לגיל 65", אמר בחצי חיוך.
מצנע דיבר עם המשתתפים על הפתרון שהוא צופה עם הפלסטינים, על יריבו בנימין בן אליעזר ועל התבטאויותיו האחרונות של הרמטכ"ל. דווקא באירוע הזה התגלה מצנע אחר. כזה שלא סופר את המילים ונצמד לטקסט הכתוב. המועמד לראשות העבודה התגלה כבעל כושר שיכנוע, שלא התקשה להתחבב על שומעיו. הם מצידם, יצטרכו להחליט אם מדובר בתקוה חדשה - או במטאור נוסף שיתרסק על אדמת הטרשים של הפוליטיקה הישראלית.

דברי הרמטכ"ל: "תרבות קלוקלת"

הדברים שאמר מצנע על יריבו בן אליעזר התקבלו בשורה של חיוכים. הנוכחים כולם הבינו את הרמז העבה: פואד מדבר עם הפלסטינים, בעיקר כי הוא חושש ממני. חברת הכנסת יעל דיין, שהיתה מהראשונות שהצטרפו למצנע, הוסיפה: "פואד הוא נבחר לגיטימי, אך בחודשים שהוא מנהיג את מפלגת העבודה, המפלגה על הקרשים וצריך להגיד את זה".
מצנע לא חסך את שבטו גם מהרמטכ"ל הנכנס, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, בעקבות התבטאויותיו בנאום בכנס הרבנים: "זוהי תרבות קלוקלת של רמטכ"ל וזה קורה יום אחד בלבד אחרי שנזף באלופיו", אמר.
מצנע סיפר כי קריאתו לפתוח במשא ומתן עם הרשות הפלסטינית ללא תנאים מוקדמים זכתה להדים חיוביים מגורמים פלסטיניים וממדינות ערב. "אחד מהישגיו של ברק, חוץ מהכישלונות הקולוסאליים", אמר מצנע, "זה שיש על השולחן תכנית והיא פינוי 90 עד 95 אחוזים מהשטחים, חלוקת ירושלים וזכות שיבה לפלסטינים, כן, רק שמדובר בשיבה לפלסטין. אני מקבל בשבועות האחרונים שדרים ממדינות ערב, אך אין צורך להתייחס כי אני חושב שכרגע העסק הוא פנים מפלגתי".
מצנע התייחס גם לתפיסתה של "חוליית בענה" ולמעורבות הגדלה של ערביי ישראל בטרור. הוא תולה חלק מהאחריות במנהיגים של הציבור הערבי: "צריך להילחם בתופעה בכל הכוח ולדרוש גינוי מהמנהיגות הערבית, שאגב עושה לעיתים נזק גדול ביותר בהתבטאויותיה".

"הימין לקח לנו מילים"

למצנע יש כוונות לערוך מחדש את המילון הפוליטי הישראלי. "אומרים לי שאני שמאלה מדי. קח קצת ימינה, הציעו לי", סיפר. "אני אומר שאנסה לדבר קצת פחות במונחים של 'ימין' ו'שמאל'. אני אומר לכם שאני יותר לאומי מהימין ולא פחות פטריוט מהרבה אחרים, אבל הימין לקח לנו הרבה מילים שאסור להשתמש בהם".
מצנע הדגיש כי ימשיך לתמוך בפינוי התנחלויות במסגרת הסכם עם הפלסטינים. "מהנתונים שאני קורא והם נכונים פחות או יותר – רוב ההתנחלויות הן לא התיישבות אידיאולוגית וניתן לפנותן תמורת הסדר פיצויים. חוץ מהן, יש עוד שליש שיצייתו להחלטת ממשלת ישראל ועם חלקן אני מניח שיהיו בעיות בפינוי. אם אהיה ראש ממשלה, אני מניח שיעמוד מאחורי רוב ונוכל להגיע לרגע ההכרעה".
מצנע הבהיר לשומעיו כי אם ינצח במירוץ, בכוונתו לערוך שינויים מרחיקי לכת ברשימת "העבודה" לכנסת. "בכוונתי לחדש את פני הרשימה לכנסת", הדגיש. "ברשימה צריכים להיות פוליטיקאים, אך גם אנשי מעש בתחום האקדמי והעסקי. אני נמצא בקשר עם אנשים שהביעו נכונות עקרונית להתגייס לכמה שנים למען המדינה. היום ההחלטות סגורות ומתקבלות במעגלים קטנים מדי. צריך לתת לכוחות חדשים להיכנס".

מצנע: אני לא ברק

אהוד ברק, שבעבר היה מצנע מקורבו, הוא היום תמרור אזהרה מדאיג עבורו. במהלך השיחה מעלה מצנע את שמו של ברק לא מעט ובהקשרים שלא בדיוק היו מעלים קורת רוח על פניו של ראש הממשלה לשעבר. מצנע תוקף אותו ללא רחם.
"על הבחירות שהוא עשה אנחנו משלמים היום מחיר יקר", הוא אומר בהתייחסו להתמקדות ברק במשא ומתן עם הפלסטינים. אחר כך הוא מאשים את ברק בערעור הקשר עם ערביי ישראל: "ברק הבטיח להם לשנות ולהשקיע, אך לא דיבר איתם בכלל. אני הייתי מעורב וניסיתי לשנות, אך הם הרגישו את דחיקתם הצידה וזה גם קשור קשר ישיר לאינתיפאדה של ערבי ישראל (מהומות אוקטובר. ס.ש). אני למשל מיניתי אצלי בעירייה גזבר ערבי. והוא לא מונה כי הוא ערבי, הוא פשוט טוב".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אופירה יוחנן וולק
מצנע. עשיתי גלים בעולם הערבי
צילום: אופירה יוחנן וולק
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
רקנאטי. בין המשתתפים
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: סבסטיאן שיינר
יעלון. תרבות קלוקלת
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים