שתף קטע נבחר

ממצאים חדשים ב"תל אסור" ליד חדרה

באתר, הנמצא ליד קיבוץ ברקאי, נחשפה בין השאר חומה בגובה 3.5 מטר בנויה אבן מתקופת האבות

עיר מתקופת האבות הולכת ונחשפת ב"תל אסור" הממוקם 12 ק"מ מזרחית לחדרה, ליד קיבוץ ברקאי. החפירות, הנערכות במסגרת חפירות לימודיות של החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה, בהנהלתו של פרופ' אדם זרטל, הן המשך לפרויקט "גויי הים הצפוניים". באתר הסמוך, אל-אחוואט, נחשפה עיר בצורה המיוחסת לגויי הים הצפוניים שהגיעו לארץ יחד עם הפלשתים ושבטים אחרים.
המשלחת ביקשה לבדוק, בין השאר, אם גויי הים הצפוניים התיישבו גם בחלק זה של מישור החוף. עם תחילת החפירות, בשנה שעברה, נתגלתה חומת עיר מרשימה מתקופת האבות ( 1750-2000 לפנה"ס). בעונת החפירות של 2002, שנסתיימה זה עתה, נתברר כי מדובר בחומה בגובה של 3.5 מטר ובבסיסה ריצוף מרשים, ששימש רחוב או תשתית לסוללה.
גילוי נוסף הוא חומרי הבנייה בתל: כל מערכות הביצור מתקופה זו שנמצאו בחוף א"י היו בנויות לבני טין, ורק זו בתל אסור בנויה אבן. מערכות ביצור כאלה ידועות רק בצפון סוריה ואנטוליה.
בשטח אחר של החפירה נמצאו קירות של מבנים פרטיים. פרט לכלי החרס הרבים, נתגלה גם חותם גליל מטיפוס סורי עליו דמות, אולי אל יושב על כס ומתפללים סביבו. לידם יש חיה מקרינה.
בחפירות השתתפו, פרט לסטודנטים של החוג לארכיאולוגיה, גם מתנדבים רבים וכיתות של תלמידים מהמגמות ללימודי ארץ ישראל בבתי"ס תיכוניים. המועצה האזורית מנשה והקק"ל סייעו למפעל החפירות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תל אסור. פרויקט "גויי הים הצפוניים"
חומת העיר. בנויה אבן
מומלצים