שתף קטע נבחר

"לגעת ברוח": סדנאות יהדות בקיבוץ משמרות

סדרת הרצאות "רוחניות" תחל בשבוע הבא בקיבוץ משמרות. בקיבוץ מבטיחים שלא מדובר בניסיון להחזיר בתשובה. ציון רצון, אחד המארגנים: "אפשר לבוא עם קוקו ופירסינג. אחר כך, כשהם יתחזקו בעזרת השם, יהיה להם יותר מה להוריד"

בחדר האוכל של קיבוץ משמרות יחלו בחודש ספטמבר הרצאות בנושאי יהדות. ניסיון להחזיר בתשובה? לא לדברי ציון רצון, חבר מועצת פרדס חנה-כרכור, ואחד ממארגני המפגשים, שטוען: "אני רוצה לקיים דיאלוג פתוח עם החילונים".
סדרת הרצאות תפתח תחת הכותרת "לגעת ברוח". לקיום ההרצאות אחראי ארגון "ערכים". רצון: "לראשונה בישראל, ההרצאות יהיו בחדר האוכל בקיבוץ. אני שמח שיש פתיחות מצד הקיבוץ לדעת גם על עצמנו, ולא רק על שאר העולם. אנחנו לומדים בכיתה א' על העותומאנים, ימי הביניים והחארטות, לא על קורות עם ישראל הצדיק".
על מה תהיה ההרצאה הראשונה?
"על מיסטיקה וקבלה 'מי את הנפש?'. המרצה הוא יוני אליצור, חוזר בתשובה מקיבוץ עין-שמר. הוא ידבר, ישיר וינגן בגיטרה. הוא מהדור החדש של החוזרים".
של מה?
"'החוזרים'. יש שלבים בחזרה בתשובה. ה'מכה' הראשונה הייתה של דור אורי זוהר, אחר כך דור הטייסים, אחריהם הבוהמה – כדורגל ושחקנים, והיום עמך ישראל. בין ההרצאות האחרות שנביא, יהיה יו"ר הליגה למניעת כפייה דתית לשעבר, צבי ענבר".
זה ניסיון להחזיר בתשובה?
"לא. לא. כל אחד יעשה מה שהוא רוצה. אין כפייה. בנים ובנות יוכלו לשבת ביחד, להקשיב ולשאול".
מי יבוא להרצאות?
"הכניסה לחובשי כיפה אסורה. אני לא רוצה לראות שם אף דתי. ההרצאה מיועדת לחילוניים בלבד: לשנטיפי, לרוחניים, ולכל המחפשים. אין צורך לנסוע להודו ולתאילנד. התשובות יינתנו בקיבוץ. ידוע שהיהודים כל הזמן מחפשים, הולכים מפאב זה לאחר, נוסעים להימלאיה, ולאיפה לא. אבל הכל קרוב לבית. אל תיסעו רחוק".
צריך לבוא בלבוש צנוע?
"כל אחד יבוא איך שבא לו. עם קוקו, עגילים ופירסינג. כמה שיותר, יותר טוב. אחר כך, כשהם יתחזקו בעזרת השם, יהיה להם יותר מה להוריד".
משה שכביץ, חבר הקיבוץ ואחד מיוזמי האירועים, מספר כי סדרת ההרצאות של "ערכים" היא קצה הקרחון: "אנו הולכים לפתוח מרכז להרצאות וסדנאות לחכמת הנסתר בכל התחומים, בין היתר ביהדות. ילמדו מורים בעלי שם מכל הארץ".
למה אתם פותחים מרכז כזה?
"יש התעניינות בקיבוץ ובסביבה, ואנו מספקים את ההיצע לביקוש בתחומי הרוח האלטרנטיבית".
ואם בעקבות הרצאת "ערכים" אנשים יחזרו בתשובה?
"זה לא חזרה בתשובה, אלא להפך. זה ניסיון ראשון מסוגו עם ארגון 'ערכים', ואני מקווה שהוא יצליח. אנחנו נפתחים לדעות שונות. כל אדם באמונתו יחיה".
מתי ייפתח המרכז?
"בעזרת השם, בקרוב, אחרי החגים היהודיים, הבאים עלינו לטובה".
מנהל הקהילה בקיבוץ, שרון חבצלת: "הרצאת מבוא תתקיים בקיבוץ, ואני נותן לה אכסניה. כל יתר הפעילויות צריכות לעבור במערכת קבלת ההחלטות. המגמה היא לקיים מרכז פעילות באולם חדר האוכל של משמרות".

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המארגנים מזהירים: הכניסה לחובשי כיפה אסורה
מומלצים