שתף קטע נבחר

תפילת ראש השנה: למכוערות בלבד?

בישיבת "שערי יושר" מצאו פיתרון מקורי להסחת הדעת של מתפללים: נשים יפות נתבקשו לא להגיע לתפילות. והם לא לבד: הרב אברהם יוסף הודיע ש"נשים שעוסקות בשיר השירים במקום בסיר הסירים זה לא נורמלי". ורק הרב עובדיה הפגין קצת פמיניזם כשתקף את הנוסעים לאומן וקבע: "לא יפה שינטוש את אשתו בראש השנה ויילך". זאת פרשת השבוע של אבישי בן חיים

בעליהן של לפחות חמש נשים, בוגרי ישיבת "שערי יושר" בשכונת הר נוף בירושלים, זכו לקראת החגים לשיחת הבהרה מהישיבה בה התבקשו שנשותיהם לא תגענה לתפילות החגים כיוון "שהן לא מתאימות". לנשים אחרות נשלח מהישיבה טופס מיוחד בו הן התבקשו להתחייב להגיע לתפילות בלבוש צנוע. הנשים יודעות להסביר ש"אסרו עלינו לבוא כיוון שאנחנו נראות טוב ומתלבשות מודרני"
אחד מבוגרי הישיבה הביע זעם על ההחלטה וטען כי היא נובעת מכך ש"מדובר בנשים יפות במיוחד ובישיבה חוששים שהבחורים יסתכלו עליהן", הוא הוסיף כי "הן אומנם מתלבשות מודרני, אבל לא באות עם מיני, או בלי כיסוי ראש ולא הייתה סיבה לאסור עליהן להגיע לתפילה". אחדים מבוגרי הישיבה הביעו פליאה על ההחלטה שכן ישיבת "שערי יושר" היא ישיבה ייחודית וידועה שזוכה להערכה רבה דווקא בגלל הפתיחות היחסית שלה ובגלל היכולת שלה להעניק מסגרת לבחורים שנשרו מהישיבות הסטנדרטיות.
הרב יונתן ברנשטיין, יו"ר ועד הידידים של הישיבה, אמר כי אינו מוסמך להסביר את הנימוק הדתי להחלטה וכי המעורבות היחידה שלו בנושא היתה כשביקשו ממנו להעביר את ההודעה. הבעלים, שעל נשותיהם נאסר להגיע לישיבה החליטו מצידם, כי לא יגיעו להתפלל בישיבה בלא נשותיהם.
גם בש"ס לא מתלהבים מנשים בתפילת ראש השנה. רבה של חולון, אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף הסביר בשידור בתחנת הרדיו הפיראטית "כל האמת" כי מנהג ה"תשליך" שייך רק לגברים וכי "נשים שבאות לעשות תשליך עליהן לדעת שהן פורצות גדר, הרבה פעמים יוצא מזה פריצות".
בעניין תפילות הימים הנוראים הסביר הרב אברהם יוסף כי לנשים מטופלות בילדים אסור לבוא לבית כנסת כיוון שהילדים מפריעים לתפילה וכי אשה שרוצה לשמוע תקיעת שופר "די לנו בזה שהיא שומעת את התקיעות מאחורי החלונות, מאחורי הקירות, יוצאת ידי חובה למהדרין". הרב יוסף הוסיף: "כל אמא טובה יראת השם לא מחפשת לעצמה איך להיות דומה לגברים, כל אישה יראת השם יודעת שהתפקיד הגדול שנתנו בידה: שהיא תשב בבית, שהיא תשמור על הילד בגשמיות. גם ברוחניות, אבל קודם כל בגשמיות".

ילדי המתנחלים ניצחו את ילדי ש"ס בחידון תורני

ילדי ההתנחלות איתמר ניצחו את ילדי ש"ס בחידון תורני. השבוע התכנסו תלמידים מצטיינים של רשת "מעיין החינוך התורני" של ש"ס לשלב האחרון בחידון ארצי בעניין הלכות לשון הרע. בין היתר הגיע למקום הרב עובדיה יוסף שבירך את הילדים והזהיר אותם שלקב"ה יש טלביזיה בה מראים לאנשים את חטאיהם.
כשהמנחה הציג את "הילדים הנבחרים שליט"א", כלשונו התברר כי שניים מתוך שלושת המנצחים, הם תלמידי תלמוד תורה השוכן בהתנחלות איתמר ומסונף לרשת החינוך של ש"ס. בכיתות ג' - ד' זכה יחזקאל דאום מאיתמר, בכיתות ה' - ו' זכה עידן יונתן מאיתמר, רק בכיתות ז' – ח' זכה תלמיד ש"סניק אמיתי: אריה דן נסים מתלמוד תורה "תפארת החיים" בבית שמש. גם בשכבת גיל זו זכה במקום השני תלמיד נוסף מאיתמר - ישראל אביטן. הנוכחים במקום התקשו לספק הסבר כיצד גברו ילדי המתנחלים על ילדי ש"ס. ההורים מאיתמר הסבירו כי אינם ש"סניקים, וכי צירפו את בית הספר שלהם לרשת "מעיין החינוך התורני" כיוון שלא רצו שילדיהם ילמדו בבית ספר ממלכתי דתי מעורב לבנים ובנות.

הרב עובדיה נגד רבי נחמן

הביקורת מצד חוגים דתיים שונים נגד תופעת הנסיעה ההמונית לקבר רבי נחמן מברסלב באומן התעצמה לקראת ראש השנה הנוכחי. משנה לשנה עולה מספר הנוסעים לאומן, אפילו חברת אל-על פרסמה הבטחה "להטיס כהלכה" את אלו שהשתכנעו מהבטחתו של רבי נחמן: "מי שיבוא להתפלל על קברי באומן בראש השנה, אני אשתטח לאורך ולרוחב ואאחוז בציציות ראשו להצילו".
את הביקורות של רבני הציונות הדתית, ביניהם הרב שלמה אבינר, דחו העולים ל"ציון" בטענה: "קודם שיטפלו בבעיות הרוחניות של הצעירים הדתיים לאומיים". ערוצי הרדיו החרדים פיראטיים המקורבים לש"ס כבר החלו בשידורים מיוחדים של שדרנים הנמצאים באומן. בין היתר התמקדו בכמות הגדולה של בני עדות המזרח במקום וסיפרו כי הגיעו לאומן מניינים שלמים מבית הכנסת הספרדי המיתולוגי "מוסיוף" בשכונת הבוכרים בירושלים. השדר שמואל בן עטר אפילו תהה בשידור: "יש סיכוי שמר'ן יבוא פעם לאומן?".
התהייה הועלתה אולי בגלל שבדרך כלל הרב עובדיה לא מביע בפומבי את דעתו השלילית על הנסיעות לאומן, ואולי בגלל שהש"סניקים מדחיקים מהזיכרון דברים שאמר מנהיגם הרוחני לקראת ראש השנה לפני שנתיים.
אז, באחד משיעוריו בבית המדרש 'יחווה דעת' יצא הרב עובדיה בחריפות לא רק נגד הנסיעות לאומן בראש השנה, אלא גם נגד הלימוד של כתבי רבי נחמן מברסלב ואמר: "לא ראוי לעזוב את בני ביתו בראש השנה… אפילו שבת לא עשיתי בלי אשתי... בן אדם יעזוב את אשתו ויילך לבדו?... יש לך אישה - חייב לשמח אותה... בן אדם עוזב את הכל והולך לקבר של רבי נחמן, איפה זה כתוב? יילך בתשעה באב אני מסכים... לא יפה שינטוש את אשתו ישאיר אותה לבד עם הבנים ויילך".
הרב עובדיה תקף גם את מעמדו התורני המתעצם של רבי נחמן מברסלב ואת העיסוק ב"הגיגיו" במקום בלימוד הלכה ואמר: "הרבה חלקו על השיטות שלו, אני לא יודע את הספרים שלו בכלל, אולי רואה אותם פעם בשנה, לא לומד מהם. לא פסקי הלכה לא שום דבר, אלא רעיונות סתם ככה, כמו שאומרים הגיגים. מה זה הגיגים? אנחנו אין לנו הדברים האלה, יש לנו הלכות. יש לנו הרבה מה ללמוד, בן אדם אין לו מה ללמוד רק ליקוטי מוהר"ן?".

יציאת השבת:

ההפרדה בין גברים ונשים הולכת וגוברת גם בחוגים מסוימים בציונות הדתית. העצרת שקיימו השבוע אנשי ימין בקריאה לפתוח את הר הבית התהדרה במחיצה שלא הייתה מביישת אירועים חרדיים. הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, ומחשובי הרבנים של הציונות הדתית הסביר: "כשנמצאים בחברה מעורבת קשה להתמקד בעיקר – בהר הבית, כי מתמקדים בבנות, זו עובדה. אנחנו רוצים לשקר את עצמנו?". למרות ההקצנה, נראה שהרב החרד"לי שמואל אליהו עדיין לא יכול להתחרות ברב אברהם יוסף שהסביר כי נשים העוסקות "בשיר השירים במקום בסיר הסירים זה עולם הפוך, זה לא נורמלי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הנשים לא מתאימות". בית כנסת
"אפילו שבת לא עשיתי בלי אשתי". הרב עובדיה
מומלצים