שתף קטע נבחר

המדריך המלא לצלילה

מורה נבוכים בעיקר לאלה שלא סיימו בהצטיינות שרות בשייטת: איך מקבלים תעודה, כמה עולה קורס, למי מגיע כוכב או שניים ואיך למנוע אסונותראו כתבה נוספת: אתרי צלילה

העולם מתחלק, כידוע, לשלושה. החלק הראשון הם אלו שנשארים מעל פני המים, הרוב הדומם. החלק השני הם מי שהוציאו אי שם בהיסטוריה שלהם תעודת צולל עם תמונה ושני כוכבים, אך מלבד לנופף בה מדי פעם בשיחות סלון, הם לא עושים איתה דבר. יחד עם החלק השלישי, אלו שגם צוללים בפועל, יש בארץ 130 אלף צוללים.
הספורט התת ימי נראה רחוק ובלתי מושג, אך התדמית של הצלילה כפעילות קשה מסובכת ויקרה, לא בהכרח מבוססת. אמנם מדובר בפעילות יקרה יותר מג'וגיניג או מכדורגל (לשחק, לא לראות) אך בהשוואה לחובבי נהיגת שטח או שיט, הצוללים לא מוציאים סכומי עתק.
קורס צלילה בסיסי (2 כוכבים), שניתן לעשות החל מגיל 15, עולה בין 1,100 לבין 1,500 שקל. בארץ כ- 20 מועדוני צלילה, ומומלץ לעשות סקר שוק ולא ללמוד דווקא במועדון הצלילה הראשון שנקרה בדרך.
עונת הקורסים במועדוני הים התיכון היא בין יולי לנובמבר, אם כי גם מי שרוצה ללמוד לצלול דווקא בינואר ימצא מדריכים לכך. יש מי שיבחר לרדת לאחד משמונת המועדונים באילת למספר ימים ולעשות את הקורס בסביבה ימית יפה ומעניינת יותר ממי הים התיכון, ואז העלות תכלול גם 7 ימי שהייה בעיר הדרומית, בהתאם לרמת המלון.
"השבוע שלחתי קבוצה לגמור את הקורס באילת, כי אי אפשר היה לצלול פה" אומר יוסי פטוסי, ממועדון הצלילה לי-ים במכמורת. פיטוסי, שמצטער כי הפך את תחביב הצלילה למקצוע, מספר כי עולם הצלילה בארץ הוא עולם קטן וכי המועדונים עובדים תוך שיתוף פעולה הדוק.
יש גם תעודת צולל עם כוכב אחד בלבד, אך מי שכבר הולך על זה משתכנע עלי פי רוב על ידי מועדון הצלילה שייעשה כבר שניים. קורס כזה אפשר לעשות מגיל 12, ואפילו יש קייטנות צלילה למי שרוצה לשלוח את הילדים לכמה ימים אל מתחת למים, בשביל השקט.
הקורס אורך חמישה ימים ולאחר חמישה שיעורים עיוניים ועשרה שיעורים מעשיים מותר לצלול עד לעומק של 20 מטר (מיד מגיע ההסבר למה זה לא שווה), רק עם צולל נוסף שיש לו 2 כוכבים ויותר.
משמעות ההבדל בין צלילה לעומק של 20 מטר לבין צלילה ל-30 מטר היא לעבור את גבול ההשפעה המסממת שיש לשהייה מתחת למים. בטווח העומק של 27-35 מטר, חווה הצולל השפעה נרקוטית, סוג של סוטול שעובר לאחר זמן קצר. זאת, עקב שינוי הלחצים בכלל, והלחץ בו מצוי החנקן (מרכיבו העיקרי של האוויר הדחוס במיכל) בפרט. ההשלמה לכוכב השני כוללת בעיקר לימודי ניווט סריקה, הצלה ו'סובב ימי' - היכרות עם החי והצומח במים. עוד 50-60 דולר עבור התעודה, ואתם יכולים לרדת לבירה באחד ממועדוני הצלילה הרבים הפזורים לכל אורך החוף או באילת.

אחרי שעשיתם תנועות של יוצאי שייטת

מי שרוצה להעמיק ולצלול יכול לאחר שעשה 40 ימי צלילה לעשות קורס צולל בכיר, 3 כוכבים, שרשאי לצלול לעומק 42 של מטר. שני הקורסים הבאים הם קורס הכנה למדריכי צלילה וקורס מדריכי צלילה, אותם ניתן להתחיל לאחר כחצי שנה של צלילות.
אחרי שגמרתם את הבירה, ועשיתם תנועות של יוצאי שייטת, אולי תרצו גם לצלול. "עלות הצלילה היא די דומה בכל העולם, 50-60 דולר ביום", אומר דוד פילוסוף, עורך מגזין הצלילה 'ים'. אלא אם אתם מעדיפים ספארי צלילה על אוניות live on board שעלותו מגיעה ל-250 דולר ביום.
את ציוד הצלילה ניתן להשכיר ברוב אתרי הצלילה בעולם, אך מי שחפץ לרכוש מערכת ציוד שלמה משלו שייקח בחשבון הוצאה של כ-4,000 שקל. כמו בכל תחום אחר מי שרוצה לשלם יותר, יכול למצוא ציוד ממותג שנחשב לאיכותי יותר, ועולה בהתאם.
עד לפני שנים אחדות היו הצוללים הישראליים חייבים לשלם את דמי החבר בהתאחדות הצלילה גם את ביטוח הצלילה, שחובה לעשות לפני שיורדים לצלול. בשנים האחרונות צוללים רבים בוחרים לעשות את ביטוח הצלילה באופן פרטי. פילוסוף למשל, מציע באתר האינטרנט idive (ב'אתרים נוספים' מימין) שבניהולו ביטוח של חברת AIG המכסה פעילות של צלילה ספורטיבית בכל מקום בעולם, במחיר של 115 שקל. ביטוח זה גם נמכר באתר האינטרנט, "כך שמי שמגלה באמצע טיול בתאילנד, שיש איפה לצלול אבל אין לו ביטוח בתוקף, יכול לעשות ביטוח ישראלי". המערכת שולחת דואר אלקטרוני המאשר את הרכישה ותוקף הביטוח, ותעודת הביטוח המקורית נשלחת הביתה.
ביטוחי הצלילה מיועדים בין היתר לכיסוי הוצאות שגוררות תאונות או מחלות צלילה: חילוץ, פינוי, טיפול בתא לחץ ואשפוז, נכות או מוות כתוצאה מתאונה או מחלת צלילה. תאונות צלילה קורות מדי פעם ובשנים האחרונות נהרגו בישראל מספר צוללים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התדמית של הצלילה כפעילות קשה ויקרה לא בהכרח מבוססת
ים סוף הוא סביבה ימית מעניינת יותר מהים התיכון
מומלצים