שתף קטע נבחר

אלי ישי: היעד הבא הוא קבר יוסף

סיעת ש"ס המשיכה השבוע במסע אל לב המתנחלים, סיירה בהתנחלויות והבטיחה לשמור על המקומות הקדושים. ואריה דרעי, במסע פרטי אל הציבור המסורתי, פתח קו ישיר לחתונת אייל גולן וריאיין זמרים וספורטאים שדיברו בשבח התפילין. וגם: השבוע הסתיימה עונת עצרות התשובה. פרשת השבוע

ש"ס ממשיכה את המסע שלה אל הימין. השבוע יצאה משלחת בראשותו של יו"ר תנועת ש"ס, אלי ישי, ובהשתתפותם של שר הדתות אשר אוחנה ועוד חמישה מחברי הכנסת של ש"ס אל ההתנחלות המבודדת נגוהות, מערת המכפלה וקבר רחל. במהלך הסיור השתבח אלי ישי בפעילותה של ש"ס למען הכללת קבר רחל בתוך "עוטף ירושלים" והצהיר כי היעד הבא של ש"ס הוא לאפשר ליהודים להתפלל בקבר יוסף בשכם.
יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יאיר פרץ, החרה החזיק אחריו ואמר: "במסגרת גדר המערכת החדשה, גדר ההפרדה, צריך שראש הממשלה יגלה את אותו אומץ שגילה בקבר רחל, ויעשה שליהודים תהיה גישה לקבר יוסף".
גם מארגן הסיור ח"כ דוד אזולאי אמר דברים דומים ומתח ביקורת על החלטת השב"כ שלא לאפשר למשלחת לנסוע בדרך הקצרה מנגוהות לחברון: "שלא יספרו לנו סיפורים שזה מסוכן, קיבלנו היום תדריך מהסמח"ט שאמר 'צה"ל נמצא היום בכל מקום, אפשר לקחת אתכם לכל נקודה שתסמנו על המפה', לא יעלה על הדעת שהסיור יתארך בשעתיים כדי לא לעבור בשטח מסוים".
המתיישבים שליוו את אנשי ש"ס המחישו עד כמה הם לא מתכוונים לאפשר לש"ס להשתחרר מהחיבוק שהיא מעניקה לימין. בישיבת "מעלה חבר" פגשו חברי משלחת ש"ס תלמידים חובשי כיפות סרוגות בגיל תיכון, שהתגאו על כך שבישיבתם, ממש כמו בישיבות החרדיות, לא לומדים לימודי חול, אלא רק תורה. אנשי הישיבה העניקו להם במתנה את סיפרו של הצלם רונן קדם "הרב עובדיה". בנגוהות, סיפר עמית הלוי, ממזכירות היישוב, על עברם של דוד המלך ושמשון הגיבור באזור, התעלם מההערות הציניות של חלק מאנשי ש"ס ("על כל מאה איש אתה רוצה רב?" השיב מזכיר מועצת החכמים רפאל פנחסי על הבקשה לקבל תקן של רב לישוב בן 23 המשפחות), נאחז באיחול של הרב עובדיה יוסף בעצרת בעימנואל לפני כחודש כי למקום יגיעו עוד מיליון תושבים, וחשף בפני משלחת ש"ס את חלומו של היישוב: "אנחנו פועלים לפי הרף שהרב עובדיה הציב, אם בעמנואל יש 5000 תושבים והרב אמר שצריך מיליון, זה אומר שאנחנו צריכים להגיע ל-20 אלף תושבים בנגוהות".

הרב עובדיה – מאיפה זה בא לו?

בית הכנסת "היזדים", ידוע כאתר ההתקפות החביב על מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף. אחד הדברים הברורים הוא כי מרבית התקפותיו המגוונות, שחורגות מהאירועים הפוליטיים, קשורות קשר הדוק לקבלת הקהל שהוא עורך מידי יום שישי ולסיפורים הקטנים הזורמים במשך השבוע אל ביתו ברחוב הקבלן שבשכונת הר נוף.
כך למשל, התקפתו האחרונה של הרב עובדיה יוסף על בתי המשפט ("מי שילך למשפט חילוני ילקה בצרעת וסרטן") נבעה מהעובדה שדווח לו על כך שבתוך ש"ס יש תביעה לבית משפט אזרחי. במוצאי השבת האחרונה תקף הרב עובדיה יוסף בחריפות את הרופאים המבצעים הפלות, עניין ברור לאור פעילותו האינטנסיבית של יו"ר עמותת "אפרת" ד"ר אלי שוסהיים.
הרב עובדיה לא הסתפק בכך והעלה על המוקד גם את העובדות הסוציאליות החילוניות. בירור קצר העלה כי בין המבקרים בלשכתו, בקבלות הקהל של ימי שישי היו גם אנשי עמותת "עוללים בשבי". יו"ר העמותה, רמית בר נתן, סיפרה לרב סיפורים קורעי לב על ניסיונות העמותה "להחזיר ילדים שנלקחו על ידי גורמי רווחה ועובדים סוציאליים", וטענה כי "מצב כלכלי קשה זו לא סיבה לקחת ילד ממשפחתו, אלא סיבה לשפר את מצבה הכלכלי של המשפחה". מאוחר יותר, במוצאי שבת, בבית כנסת "היזדים", הרב עובדיה הנרגש, הוציא את זעמו על העובדות הסוציאליות.

סוף עונת העצרות

עצרות חודש אלול ועשרת ימי תשובה של תנועת ש"ס זכו לסיקור נרחב, והשבוע התכנסו אלפים בישיבת פוניבז' בבני ברק להעניק את החלופה האשכנזית – ליטאית. ההבדלים בין עצרות ההתעוררות זעקו לשמיים, בעוד שבש"ס מקפידים על כניסות בומבסטיות מלוות במוזיקה, הנואם המרכזי בפוניבז', הרב אהרון לייב שטיינמן, התקבל בדממה דקה והיה הנואם היחידי באירוע. את מצעד הלהיטים של בני אלבז ואבי ביטר של ש"ס החליף קטע הסליחות הבודד "שמע קולינו" עם האקוסטיקה הכמעט על טבעית של היכל ישיבת פוניבז'. מקומן של הנשים נפקד לחלוטין.
בעוד שהמריבות המרכזיות בעצרות של ש"ס הן מתי ישיר בני אלבז והלחשושים הבלתי נפסקים של תומכי דרעי: "איזה כישלון, אין פה אנשים", בפוניבז' היו מכות של ממש. הרב שטיינמן שמותקף תדיר על ידי חוגי הקנאים החרדים בשל תמיכתו ב"חוק טל" ובשל העובדה שהוא נחשב לרפורמטור הופרע גם הפעם. לפני תחילת נאומו קם אחד החרדים באולם והחל לצעוק "אני מוחה". הוא לא סיים את מחאתו ונגרר אל מחוץ לאולם כששובל ארוך של בעיטות וחבטות עזות מלווה אותו.

דרעי בשידור ישיר מחתונת איל גולן

תוכנית הרדיו השבועית של אריה דרעי "מי לא יירא", המשודרת בתחנת הרדיו החרדית פיראטית "קול הנשמה" צוברת תאוצה, אם כי המגיש שוקל לפרוש אחרי החגים. לאחר שבשבועיים הקודמים התארחו בה: השחקנים זאב רווח ודני שטג, שדיברו בשבח שמירת השבת, האלוף (במיל) יוסי פלד, והשחקנים אקי אבני, יהודה ברקן ואלי יצפאן שדיברו בשבח לימוד התורה, הגיע אמש תורם של אורחי חתונת הזמר אייל גולן והדוגמנית אילנית לוי, לדבר בשבח הנחת תפילין.
דרעי פתח קו שידור מיוחד אל אולם החתונה, הוא סיפר כי שלח לאיל גולן תפילין במתנה וראיין בזה אחר זה זמרים, בדרנים וכדורגלנים. בין היתר עלו לשידור הזמרים שלומי שבת ושימי תבורי, השדרן דידי הררי, מאמן הכדורסל פיני גרשון וקפטן הפועל תל אביב בכדורגל שמעון גרשון, שסיפרו כי הם כבר מניחים תפילין כל יום, והבדרנים שלום אסייג וננסי ברנדס שקיבלו על עצמם להתחיל להניח תפילין לקראת יום הכיפורים.

יציאת השבת

משלחת ש"ס לחברון כללה גם פעילים בכירים וזוטרים של התנועה, מעט בני משפחה ונכד אחד (של שר הדתות אשר אוחנה). הסקירות הביטחוניות על הישובים שקף, נגוהות ומעלה חבר עוררו עניין רב ואחד הזוטרים אף תהה: "אז היישוב הזה הוא מעבר לכפר הירוק"?

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
פעילות למען קבר רחל. ישי
צילום: גלי תיבון
צילום: ארכיון ידיעות
גולן. דרעי שידר מהחתונה
צילום: ארכיון ידיעות
מומלצים