שתף קטע נבחר

צפרות בירושלים

'התחנה לחקר ציפורי ירושלים' נמצאת בחורש צפוף סמוך למתחם הכנסת. המבקרים מוזמנים להציץ על 200 סוגי הציפורים, הקיפודים והדרבנים בעלי החסינות הפרלמנטרית

אחר צהריים ירושלמי לקראת שקיעה. כבר קריר ללכת בסנדלים, וצריך משהו לעטוף את הכתפיים. סמוך למתחם הכנסת נמצא חורש ציבורי קטן, פתוח לכל, ובו צמחיה ים תיכונית פרועה: עצי זית, שיחי 'שומר' שפורחים בקיץ וממלאים את הסביבה בריח אניס. ממערב תוחם את האזור בית הקברות של גבעת רם 'שיח באדר'. את החורש חוצנה שביל קטן, היורד בתלילות לגן סאקר. ממול נראים בתי שכונת נחלאות, שטופים בקרני השמש השוקעת. כביש קטן, מחורר, מוליך אל בית הקברות.
בצד הכביש יש רחבת דשא וחורש אורנים. בחורש נמצאת בריכת מים קטנה, ובתוכה צומח צמח הקנה. בסמוך ניצב צריף עץ ארוך, ואליו צמוד מבנה אבן עם חלונות גדולים.
בצריף יש ספסלי עץ וחרך הצצה לכיוון החורש. זוהי תחנת המסתור לתצפית על הציפורים. המבקרים יושבים על הספסלים עם משקפת ומתבוננים מבעד לחרך על החורש. אפשר, למשל, לעקוב אחר מהומת הציפורים לקראת שנת הלילה. יש לשמור על שקט, כדי לא להבהיל את הציפורים. לעיתים עולות קריאות אזהרה של ציפורים, למקום הגיע בז העצים, ציפורניו שלופות והוא מחפש קורבן לארוחת הלילה. לצורך זיהוי הציפורים, ניתן להיעזר בתמונות המופיעות על לוח גדול.
איפה אנחנו?: בלב ירושלים. 'התחנה לחקר ציפורי ירושלים' היא פרוייקט יחודי של 'החברה להגנת הטבע', העוסק בשמירה על הטבע העירוני. זהו אתר הטבע הקהילתי הראשון בישראל, אחד מני רבים שהחברה להגנת הטבע תקים בשנים הבאות באזורים עירוניים ברחבי הארץ. זהו מוסד ללא מטרות רווח, כך שהביקור בו ללא תשלום.
ובחזרה לתחנה: המקום נושק לגדר המערבית של הכנסת ולבית המשפט העליון. נמנו כאן כ-200 סוגי ציפורים, 18 סוגי קיפודים, צפרדעים וקרפדות. גם תנים ודורבנים מצאו להם מסתור וחסינות פרלמנטרית בשטח הכנסת.

פעילות לצפרים הצעירים

במתחם 'התחנה לחקר ציפורי ירושלים' יש פעילות מגוונת עבור הילדים. חלק מכם אחראי למלא את המים בבריכה הקטנה, שסביבה מתנהלים חיי ציפורים וחיות שונות שמגיעות להרוות את צמאונן. אתם יכולים להשתתף בטיבוע (סימון) הציפורים ובספירה, הנעשות מדי שנה. אם תרצו, תוכלו לעזור בתפעול התחנה ולהפוך לחברים קבועים ולבני בית בה. מכיוון שתקציב המקום דל, ורוב הפעילות נעשית בהתנדבות, תוכלו לעזור בנטיעה מסביב ובניקוי האזור, וכמובן להתוודע לחיי הציפורים.
איך להגיע: מגן סקאר, נחלאות, תחנה מרכזית, דרך בית המשפט העליון, ומהכניסה הראשית של הכנסת.'התחנה לחקר ציפורי ירושלים', החברה להגנת הטבע. לפרטים: 689679-053.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובי זכאי
תחנת המסתור לתצפית על הציפורים
צילום: דובי זכאי
צילום: דובי זכאי
אתר הטבע הקהילתי הראשון בישראל
צילום: דובי זכאי
מומלצים