שתף קטע נבחר

הומוסקסואל ראשון בכנסת; בש"ס מזועזעים

עם פרישתו הצפויה של ח"כ אמנון רובינשטיין, התפנה מקום ברשימת מרצ לכנסת. ח"כ לשעבר בני טמקין, ויתר על ההזדמנות לשוב למליאה ופינה את הדרך לבא אחריו - פרופ' עוזי אבן. אבן ל-ynet: "אני עוד קצת המום". בש"ס מזועזעים: "זו הידרדרות מוסרית"

חבר הכנסת ההומוסקסואל המוצהר הראשון יהיה פרופסור עוזי אבן, מקום 13 ברשימת מרצ לכנסת, שייכנס לבית המחוקקים ב-1 בנובמבר. הידיעה פורסמה לראשונה ב-ynet.
אבן יתפוס את מקומו של ח"כ פרופ' אמנון רובינשטיין, שפורש מהחיים הפוליטיים לטובת האקדמיה. בתחילה הוצע מקומו של רובינשטיין לבני טמקין, מקום 12 ברשימה, אולם הוא הודיע אמש (ד') ליו"ר מרצ, יוסי שריד, כי הוא מוותר על חברות בכנסת מסיבות אישיות.
בשיחה עם ynet מודה פרופסור אבן כי הוא נרגש ונערך לקראת התפקיד. "שריד התקשר אלי ובירך אותי על כך שבקרוב אהיה חבר כנסת, אומר אבן. "עוד לא לגמרי עיכלתי את העניין, אני קצת המום. אני מוכן לכך שיהיו לי חיים לא קלים שם אבל אני רוצה לפתוח דף חדש ביחסי עם התקשורת", אומר אבן ומתכונן להיות פחות בוטה ומתגרה בהתבטאויותיו.
בניגוד לדברים אלה, בראיון שנערך עימו לאחרונה הוא צוטט כאומר כי הוא "מתכונן להוציא מהארון חברי כנסת נוספים, שלא הצהירו על נטייתם המינית". מקורבים לאבן אמרו הערב ל-ynet שכניסתו לכנסת "תהיה עליית מדרגה בכל הקשור לדיון ביחסים בין הדת והמדינה, בדרך להכרה המלאה בדרך החיים ההומוסקסואלית כדרך חיים זוגית ומשפחתית".

נאבק וניצח

פרופסור עוזי אבן עלה לכותרות כאשר לחם על זכותו של בן זוגו מזה 12 שנה שיוכר כידוע בציבור ויזכה להטבות להן זכאים ידועים בציבור של הסגל האקדמי. לאחר מאבק משפטי ארוך הכירה האוניברסיטה בבן זוגו של אבן בהסכם פשרה שנחתם בין הצדדים. אותו מאבק העלה את אבן לכותרות, פירסם אותו וב-95' כאשר התקבל הסכם הפשרה לראשונה בישראל, נחשב הדבר להישג שקידם את זכויות ההומוסקסואלים במדינה.
אבן הוא אב לבן מאומץ, בן 22. הוא עובד כמרצה בכיר לכימיה באוניברסיטת תל-אביב, ומתכונן לקראת נטישה (זמנית לפחות) של האקדמיה לטובת המליאה.
איתי פנקס, יו"ר אגודת ההומואים והלסביות, אמר ל-ynet בתגובה, ש"מי שניסו לדחוק את רגלי הקהילה ההומו-לסבית מהבמות הציבוריות, יקבלו את הח"כ ההומו המוצהר הראשון ביום חגה של הקהילה ההומו-לסבית".
אולם אבן אינו ההומוסקסואל המוצהר הראשון המחזיק במשרה ציבורית. קדמה לו מיכל עדן, חברת מועצת העיר תל אביב מטעם מר"צ, ולסבית מוצהרת. עדן אמרה אמש שהיא מציעה לחברי הכנסת החרדים להסתכל פנימה ולא להתנפל על אבן. "זו ללא ספק פריצת דרך לקהילה כולה. אני מברכת את עוזי אבן ובטוחה שהוא יקדם את המאבק שלנו לשיוויון. ככל שיהיו יותר נציגים הומואים ולסביות בפוליטיקה כך נגיע לחברה נאורה יותר. אני מצפה מהחרדים להכיר בעובדה שגם עשרה אחוזים מהעם היהודי הם הומואים ולסביות, לרבות בחברה שלהם עצמם, ואני מקווה שעוזי אבן יהיה בכנסת למנוף ברמה לאומית, ויוקיע דיעות קדומות בנושא".

השר ישי: זו הידרדרות מוסרית

יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, הגיב בזעזוע לידיעה על כניסתו הצפויה של פרופ' אבן, לח"כ מטעם מרצ: "רחמנא ליצלן, זו הידרדרות מוסרית. האמת היא שאני לא מתפלא על מרצ".
לדבריו, "בדברים הקשים הם נגד טובת המדינה, ראינו את זה גם בהתבטאויותיו של יוסי שריד בעניין המאבק שלנו עם הפלסטינים. הכיעור וההידרדרות המוסרית במרצ אינן דבר חדש".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר אוניברסיטת ת"א
פרופסור עוזי אבן
צילום: אתר אוניברסיטת ת"א
מומלצים