שתף קטע נבחר

ארה"ב תוקפת את ישראל: ניסיון ההתנקשות בדף סיכן אזרחים

דובר מחלקת המדינה: "אנחנו נגד מדיניות החיסולים. אלה פעולות שמסכנות אזרחים, מלבות את המתח ופוגעות במאמץ לשלום". גורמים אמריקנים לישראל: אל תהיו צודקים - תהיו חכמים. ראש לשכת רה"מ יצא לשליחות בארה"ב. גורמי ביטחון: דף איבד את אחת מעיניו

ארה"ב מותחת ביקורת על ישראל בעקבות ניסיון ההתנקשות במוחמד דף. לדברי האמריקנים, הפעולה סיכנה אזרחים ומלבה את המתיחות בסכסוך בין ישראל לפלסטינים.
דובר מחלקת המדינה, ריצ'רד באוצ'ר אמר אמש (ו') כי "אנחנו נגד מדיניות חיסולים. אנחנו נגד השימוש בנשק כבד באזורים עירוניים, גם כשמדובר באנשים כמו מוחמד דף, שהיה אחראי למותם של אזרחים אמריקנים".
לדבריו, כל מי שאחראי לטרור ולאלימות צריך לעמוד למשפט אולם פעולות כמו זו שבוצעה בעזה מסכנות את חיי האזרחים, מלבות את המתח ופוגעות במאמץ לשלום.
באוצ'ר גם חזר על הבקשה האמריקנית שישראל תמלא אחר החלטת מועצת הביטחון של האו"ם הדורשת את סיום המצור על ערפאת ברמאללה.
קודם לכן אמרו גורמים אמריקנים ל-ynet כי ארה"ב מכירה בזכותה של ישראל להגן על עצמה, "אבל היא צריכה לשאול את עצמה האם הפעולות שהיא עושה מסייעות לתהליכים שהיא מעוניינת לקדם - הרפורמות ברשות הפלסטינית וחזרה לשולחן המשא ומתן". הגורמים ציינו שעל ישראל לנהוג בחוכמה ולא רק להיות צודקת במלחמתה בטרור.
גורמים מדיניים אומרים כי הלחץ האמריקני על ישראל להסיר את המצור מעל ערפאת במוקטעה הולך וגובר. לדברי הגורמים, "האמריקנים לא מתנגדים כעיקרון לפעילות של הגנה עצמית, אך כשהפעולה ברמאללה מצטרפת לפעולה נגד דף, הם לא יכולים להתעלם מתוצאות הלוואי של שתי הפעולות, כמו פגיעה באזרחים ופגיעה בתהליך הרפורמה ברשות".
בתוך כך נודע כי ראש לשכת ראש הממשלה, דוב וייסגלס, נסע אמש לארה"ב, שם נפגש עם היועצת לביטחון לאומי, קונדוליסה רייס. מטרת הנסיעה - להביא לסיום מהיר של משבר המתבצרים במוקטעה, ולהסביר לארה"ב את העמדה הישראלית. גורמים מדיניים אמרו ל-ynet כי "מדובר בנסיעת הידברות ולא בנסיעת שכנוע".
גורמים ישראלים הבהירו לארה"ב כי אסור שהמחבלים יחושו שהמערכה הצפויה בעיראק מעניקה להם חסינות לביצוע פיגועים. הגורמים מציינים שהמחבלים עלולים לקבל את הרושם שבשל המערכה בעיראק ובשל הדאגה לקואליציה ולתמיכת העולם הערבי, ישראל תימנע מלהגיב לפיגועים. הגורמים הוסיפו ש"האמריקנים מבינים את העמדה הישראלית הזו".
לדברי הגורמים, "אם האמריקנים היו יכולים, הם היו מברכים על הפעולה נגד דף. האמריקנים מודאגים רק מפגיעה בחפים מפשע".

דף איבד את אחת מעיניו

מקורות ביטחוניים בישראל אמרו אמש שמוחמד דף נפצע בינוני ואיבד את אחת מעיניו בניסיון ההתנקשות אתמול בעזה. הוא הועבר למקום מסתור של החמאס שם הוא מקבל טיפול רפואי.

ההתנקשות - בגלל הפיגוע בת"א

גורמים ביטחוניים ומדיניים בישראל אמרו ל-ynet שניסיון ההתנקשות בדף הוא חלק מפעילות ישראל נגד ראשי החמאס.
הגורמים ציינו זאת בתגובה לביקורת הקשה שהוטחה בישראל על ידי שגרירי ארה"ב ובריטניה באמצע השבוע, בתידרוך שהעניק שר החוץ פרס לשגרירים הזרים. בתדריך נשאל פרס מה הקשר בין המשך שהיית ישראל במוקטעה ובין הפיגוע בתל אביב, שבוצע על ידי החמאס.
לדברי הגורמים, דברי הביקורת של ארה"ב מקורם באינטרס האמריקני לקראת התקיפה בעיראק. "האינטרס הישראלי הוא להכניס לכלא את המבוקשים ולפגוע בראשי החמאס שמתכננים פיגועים נגד ישראל", הדגישו הגורמים הישראלים.
גורם מדיני בירושלים ציין כי למרות הביקורת, המסרים שהועברו בין ירושלים לוושינגטון - לא יעיבו על מערכת היחסים הידידותית השוררת בין הממשל האמריקני לישראל.

מועצת הביטחון לישראל - לצאת מהמוקטעה

מועצת הביטחון של האו"ם שבה וקראה הלילה לישראל לצאת מהמוקטעה. את הקריאה יזם שגריר סוריה במועצת הביטחון, מיכאיל ווהבה.
השגרירים במועצת הביטחון החליטו אמש בישיבה סגורה לזמן את שגריר ישראל באו"ם, יהודה לנקרי, ולקרוא באמצעותו לישראל לסגת ממתחמו של ערפאת בראמללה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ההתנקשות במוחמד דף
צילום: איי פי
מומלצים