שתף קטע נבחר

ביבי ומלחמתו בטרור

"כדי לנצח את הטרור", כפי שמתחיל נתניהו כל מאמר והתבטאות, מוכרחים להבין שאין דרך לנצח את הטרור. ואני מוכן להוכיח כאן ובשנייה זו למה
אי אפשר לנצח את הטרור. אפשר לעשות הרבה נגדו, אבל לא לנצח. אפשר, למשל, לנסות להפסיק אותו באמצעות פיוס עם הסיבות שהביאו לצמיחתו. או, במקרה שאין לכם סבלנות, לנסות לייבש את מקורותיו. אבל אי אפשר לנצח אותו. אל תאמינו לאף בנימין נתניהו שינסה למכור לכם אחרת.
"כדי לנצח את הטרור", מתחיל נתניהו כל מאמר והתבטאות מתוצרתו; ובכן, כדי לנצח את הטרור מוכרחים להבין, לפני הכל, שאין דרך לנצח את הטרור. ואני מוכן להוכיח כאן ובשנייה זו למה אי אפשר: אני סבור שנתניהו הוא אוויל. הנה, כתבתי את זה. האם מישהו מסוגל לעצור אותי מלכתוב את זה? ובכן, לא. אין דרך לעצור אותי מהסיבה הפשוטה שאני אדם אחד – טועה או צודק, לא משנה – נחוש בדעתי לכתוב ובידי הכלים לכך, ולכן, ללא שום מעצורים דרמטיים, הלכתי וכתבתי את זה.
לו הייתי מחליט לדחוף חומרי נפץ לכיסיי ולהתגנב לשוק מחנה יהודה בצוהרי היום במטרה להזיק, סביר שהייתי מצליח במידה זהה. אין, כידוע, דרך לעצור את החייל הבודד, הנחוש. אדם אחד, בקנה-מידה טרוריסטי, הוא מעצמה. נתניהו יודע זאת כמובן. הוא רק מדחיק ומכחיש ומספר לכם שוב ושוב על הדרך למיגור הטרור – הסיסמה היחידה, הוא מבין, שמסוגלת לשאת מישהו כמותו, עם עבר כה מוכתם, כל הדרך עד ללשכת ראש הממשלה. כרגע, זאת סיסמה ספציפית ורלוונטית יותר מזו ששיגרה לשם את שרון – "שלום וביטחון". איש לא יקנה ממך בימים אלה שלום וביטחון כפי שאיש לא יקנה אבק כוכבים מֵייד-אין-רמאללה. אבל "חיסול הטרור"? על זה נהיה מוכנים לשלם במזומן ובשיירי חסכונותינו. הצרה היחידה היא שהסחורה לא קיימת. לא בטרם יעשה ראש ממשלה כלשהו קולות - לפחות קולות – של עניין בפתרון מדיני. שרון לא עושה קולות. נתניהו לא יודע איך עושים קולות.
מה מציע נתניהו? במאמר ב"ידיעות אחרונות" בסוף השבוע הוא מפרט שוב את תוכנית שלושת השלבים שלו: פירוק הרשות הפלסטינית ("רשות הטרור" בלשונו) וסילוק ערפאת; חיסול תשתיות הטרור בשטחי הרשות; והקמת חיץ פיזי בינינו ובינם. אין מה לומר, האיש גאון. בואו נעבור על הצעתו פריט-פריט, הפעם בליווי תרגום סימולטני לפרקטיקה: לפרק את הרשות הפלסטינית – ובתרגום: לשמוט את התקווה היחידה שנתנו אי-פעם לפלסטינים, את בדל החירות, שביב הניהול העצמי, קצה הקצה המעוך, ההרוס והמופצץ של סיכוי לחבל-ארץ עצמאי. איך לדעתכם זה ישפיע עליהם? האם הייתם מעריכים שזה יהפוך אותם לאנשים רגועים, מפויסים ושוחרי-שלום? אולי זה יותיר להם את הטרור כאופציה בודדה לביטוי עצמי? ובכן, נתניהו מהמר על האפשרות הראשונה.
חיסול תשתיות הטרור בשטחי הרשות – ובתרגום: מסוקי אפאצ'י צה"ליים חגים מעל יישובים אזרחיים ומשגרים טילים לעבר מטרות נבחרות, תוך שהם מחטיאים קצת, פוגעים קצת, ופוצעים באורח קל עד קשה כמה עוברי-אורח וילדים. אין ספק שזה כבר יגמול את הפלסטינים משיירי רצונם לבצע פיגועים או נקמה. בסך הכל הפכנו את הילד שלך לנכה, מה יש פה להתעצבן או לנקום? שב, תנוח, תשתה תורכי.
ולבסוף, הקמת חיץ פיזי – ובתרגום: עוד לא נולדה הגדר שהאדם הבודד לא יוכל לעבור ושהצבא המודרני מסוגל לחסום הרמטית לאורך עשרות קילומטרים. אבל אל תתנו למציאות, למומחי טרור מהאקדמיה או לאשתו להפריע; נתניהו יודע טוב יותר. אם לשפוט על-פי חלק מהתגובות שקיבל מאמרו כאן ב-ynet, חלק ניכר מאתנו יודעים טוב מנתניהו כי נתניהו אינו יודע דבר. קחו את זה בחשבון בפעם הבאה שהאיש פותח את מעילו, שולף מהכיס הפנימי את "חיסול הטרור", מחייך ושואל: "פיוג'י, מכיר?"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים