שתף קטע נבחר

הרב עובדיה נגד המקובלים

מנהיג ש"ס בקמפיין חריף נגד עולם הקבלה: "יש הרבה אנשים בעוונותינו הרבים נפתים הולכים שמה בשביל שיעשה להם ברכה. אחר כך באים לספר: נגע בה, נגע בדדיה, נגע בזה, בושה וחרפה". וגם על מאבקו של הרב בקשי דורון נגד מינוי דיינים, והאם הוא התקווה של השמאל הדתי? פרשת השבוע

הרב עובדיה יוסף פתח השבוע בקמפיין חזיתי כנגד עולם הקבלה, מגדולי המקובלים ועד לאלה, שלדבריו, יש ביניהם שכשמגיעה אליהם אישה "נוגעים בה, נוגעים בדדיה, חילול השם עושים". הקמפיין החל בהתקפה חריפה ביום שלישי האחרון בבית המדרש "יחווה דעת" והרב עובדיה מתכנן להמשיך בו בדרשת מוצאי השבת שלו בבית הכנסת "היזדים" בשכונת הבוכרים.
הרב עובדיה התייחס למחלוקת ההלכתית עתיקת היומין אודות הנחת שני זוגות תפילין (אחד על פי שיטת רש"י, אחד על פי שיטת רבינו תם) יחדיו, ואודות הכוונה שצריכה ללוות את הנחתם. הרב עובדיה עצמו סבור כי יש להניח אותם אחד אחרי השני ולכוון שאחד מהם הוא אמת והשני "רצועות בעלמא". בדבריו הוא טען כי "באו לנו מקובלים אחרונים שכל דבריהם לא ייכנסו בשכל של בן אדם" וכי הם מסיתים אנשים להניח את שני זוגות התפילין יחד ומכוונים ששניהם אמת ואף טוענים כי כך נהג משה רבינו. הרב עובדיה לעג לטענה זו וקבע: " בן אדם שיש לו עיניים לראות ואוזניים לשמוע מבין שזה לא נכון. היו (משה רבינו ותלמידיו) מניחים רק תפילין אחד". הרב עובדיה הלין על כך שאנשים "שומעים שאחד מקובל, חלאס – חושבים ירד מהשמיים זה מלאך. מה מקובל? למד ספר קבלה זה הכל".
משמעות הדברים היא מתקפה חריפה על מנהגם של המפורסמים במקובלים. הרב יצחק כדורי, הרב דוד בצרי, הרב בניהו שמואלי, הבבא ברוך והרב מרדכי אליהו, נוהגים כולם להניח שני זוגות תפילין יחד. הרב בניהו שמואלי שנשאל השבוע על ידי תלמידיו על עמדתו בעניין הסביר מייד: "שניהם אמת, כך נהג גם משה רבינו". למרות שבעמדה דומה מחזיקים גם הרב בצרי, הרב כדורי והרב מרדכי אליהו קבע הרב עובדיה כי "אלו שאומרים ככה הם עוברים כל יום על לאו מהתורה" וכי "אלה שמניחים תפילין ביחד, לא מניחים לא זה ולא זה, נעשה קרח מכאן וקרח מכאן".

"נגע בה, נגע בדדיה"

במסגרת ניסיונו לפגוע במעמד המקובלים קרא הרב עובדיה לציבור "לא לשמוע למקובלים בעניין הזה" והוסיף התקפה על הפריחה בענף המקובלים: "לכן לא להתפתות לאנשים שאומרים שהם מקובלים. יש אדם שהוא מקובל, יש אדם שהוא מטורף, לא מקובל. עושה עצמו מקובל ואין בו כלום... אין בהם כלום, רואים את עצמם שהם מקובלים. יש הרבה אנשים בעוונותינו הרבים נפתים הולכים שמה בשביל שיעשה להם ברכה. שמעו איזה מקובל הולך שמה אחר כך עושים חילול השם. נוגע בה, עושה כל מיני דברים. אחר כך באים לספר: נגע בה, נגע בדדיה, נגע בזה, בושה וחרפה. אלה חילול השם עושים. טוב להם שלא היו לומדים בכלל תורה מאשר עשו חילול השם. כל אחד בא מקובל, עושים בשביל בצע כסף, להרוויח כסף, שיבואו ויברכו אותם ויקבלו כסף".

הרב בקשי דורון נגד שאר החרדים

הרב הראשי הספרדי אליהו בקשי דורון הצליח ביום רביעי האחרון לדחות שוב את ההכרעה בעניין מינוי דיינים לבית הדין הגדול. הרב בקשי דורון נאבק בחרוף נפש נגד בחירתו של הרב חגי איזרר, מועמדו של המנהיג החזק בציבור החרדי הרב יוסף שלום אלישיב, שנציגו בוועדה, הרב משה גפני, הגיע כשהוא מגובה בתמיכתו של יו"ר ש"ס אלי ישי ובחששו של הרב הראשי האשכנזי ישראל מאיר לאו לצאת נגד "פוסק הדור" - הרב אלישיב. בכניסה למשרד הדתות התקיימה הפגנה קטנה בהשתתפות חבר כנסת אחד וכ-30 נשים, שעל פי ההודעות המוקדמות והשלטים שנשאו מסתבר שכל שתיים מהן ייצגו אירגון אחר (נעמ"ת, ויצ"ו, קולך, אמונה, יד לאשה, המרכז לקידום מעמד האשה באוניברסיטת בר אילן, מבוי סתום, נציגות של התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית ועוד). המפגינות טענו כי הליך הבחירה לא היה תקין וכי הרבנים המיועדים לבחירה מאופיינים ביחס נוקשה במיוחד כלפי נשים.
במהלך דיון ועדת המינויים טען הרב בקשי דורון טענה חמורה במיוחד במושגים חרדיים, "הרב אלישיב כלל לא תומך ברב איזרר", אמר, "מדובר באנשי חצרו". הטענה הזו שמערערת את הבסיס של ההנהגה החרדית, מצטרפת לדברים שאמר הרב בקשי לאחרונה לעיתון החרדי "בקהילה" ושהתפרשו בביתו של הרב עובדיה יוסף כרמז שהרב עובדיה סנילי, לא פחות.
בעוד הרב בקשי דורון פורם עוד תפר בקשריו, הרופפים ממילא, עם העולם החרדי, עמד מחוץ למשרד הדתות חבר הכנסת היחיד שהששתף בהפגנה, הרב יהודה גלעד, נציג תנועת השמאל הדתית מימד והילל אותו. שיתוף הפעולה בין השניים צפוי להימשך מיד עם פתיחת מושב החורף של הכנסת. ח"כ גלעד, לדבריו בתיאום עם הרב בקשי דורון, מתכוון להוביל את יוזמתו של הרב בקשי דורון לביטול הכהונה הכפולה של רב ראשי ספרדי ורב ראשי אשכנזי במדינה ובעריה ולהעלות את הצעת החוק בעניין. בנוסף, הוא יוזם הופעת אורח של הרב בקשי דורון בישיבה משותפת של סיעות העבודה והליכוד, בה יציג הרב הראשי את טיעוניו בזכות ביטול כפל הרבנים. עדיין לא ברור מתי יממש הרב בקשי, אשר מילא כבר תשע וחצי מעשר שנות כהונתו, את איומו לפרוש מתפקיד הרב הראשי כדי להוות דוגמא.

השמאל הדתי והרבנים הספרדים

הרב בקשי דורון הוא לא הרב הספרדי הראשון איתו מנהל השמאל הדתי, שכמקבילו החילוני מאופיין בהגמוניה אשכנזית, רומן חד צדדי. במסגרת החיפושים אחרי "המזרחי האציל" קדמו לו מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף, על רקע העמדות המדיניות המתונות שלו, שלאחרונה עברו מטאמורפוזה מסויימת ו"הרב הנעלם" הרב יצחק ברדע, רבה הספרדי של רמת גן שבעבר ניהל רומן הדוק עם "מימד" והשבוע דווח ב"ידיעות אחרונות" כי "עקבותיו של הרב, שנודע במלחמתו בשחיתות הדתית, נעלמו כאשר התברר לו כי עומדים להגיש נגדו כתב אישום על קבלת שוחד".
בשמאל הדתי, על שלוחותיו האקדמיות, מייחסים לרבנים ספרדים אלו דברים שאין בהם. כך למשל נולדה האמיתה הרווחת והשגויה כאילו הרב עובדיה יוסף הוא רציונאליסט דתי, אנטי מיסטיקן, המתנגד לקבלה באופן עקרוני. מפיצי האמיתה הזו ישמחו לקרוא את דבריו המובאים לעיל, אבל מתעלמים מדברים ברורים של הרב עובדיה שאומנם מקפיד להילחם על בכירות ההלכה על פני הקבלה, אך מקפיד להדגיש כי הקבלה היא אמת, כי "אור השכינה זורח על המקובלים" כפי שהתבטא לאחרונה בדרשה שנשא בישיבת "אור החיים", כמו גם מחלומו המשיחי שהתפרסם לפני למעלה משנה, מדברים שאמר אודות גלגול נשמות ועוד ועוד.
הניסיון הזה להציג את רבני הספרדים כאלטרנטיבה אורתודוקסית אותנטית ומתונה ליהדות החרדית האשכנזית, נועד להרחיב את גבולות האורתודוקסיה ולאפשר לשמאל הדתי, המאופיין בהכללה גם במתינות דתית, להסתופף בצילה. הוא לא יצלח, הרב עובדיה רחוק מלהיות רציונאליסט אירופי, הרב ברדע אי שם בחו"ל ואפילו הרב בקשי דורון שכשיסיים את תפקידו כרב ראשי יאלץ להתמודד עם העובדה שבניגוד לקודמיו, הרב מרדכי אליהו והרב עובדיה יוסף שציבורים ענקיים סרים למרותם, אף אחד לא מחכה לו, והוא לא יתפתה להפוך לרב הספרדי של מימד.

יציאת השבת

יחסו המורכב של הרב עובדיה למקובלים בא לידי ביטוי בדרשתו השבוע, כשתקף את החרדים האשכנזים על הדרך בה הם הוגים את הברכות הביא את המקובלים כאסמכתא ואמר: "על פי המקובלים יש מעלה גדולה לברך בביטויים נכונים, דרכי הגייתם כמו שצריך". הרב עובדיה תקף את האשכנזים "המשובשים ועוד מעיזים לומר שהספרדים לא אומרים נכון", ולעג להם על כך שהם מבטאית את האות "תיו" כמו "סמך":
"'קול ששון וקול שמחה קול חתן וקול כלה', נותנים ברכה הזאת לאשכנזי - מה הוא אומר? 'קול חסן וקול כלה'. איזה חסן? מלך מרוקו? או חסן זה של ירדן?"

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה. "יש אדם שהוא מטורף, לא מקובל"
צילום: זום 77
הרב בקשי דורון. נגד שאר העולם
צילום: זום 77
מומלצים