שתף קטע נבחר

ובמקרה של אזעקת אמת?

כיצד נדע על תקיפה בנשק כימי? האם יש לו ריח? האם להגיע לחדר האטום או למקלט? כמה זמן להישאר שם? שאלות ותשובות לשעת חירום

שאלות ותשובות בנושא הפעולה המיידית בעת מתקפה ותגובה לסכנה מחומרים כימיים וביולוגיים. הנתונים והמידע מפיקוד העורף.

איפה יש לשהות בשעת התקפה?

סדרי העדיפויות על פי תפיסת המיגון של פיקוד העורף: עדיפות ראשונה למרחב מוגן דירתי (ממ"ד) / קומתי (ממ"ק) / מוסדי. עדיפות שניה למקלט תקין בתחתית מבנה, אשר ניתן להגיע אליו לכל היותר תוך 2 דקות מתום הצפירה. ובעדיפות שלישית: חדר פנימי בדירה, שנאטם וכולל מיגון חרום (חדר אטום).

כיצד יודעים על התקפת חל"כ (חומרי לחימה כימיים) או התקפה ביולוגית וכן מתי חלפה הסכנה?

צה"ל בודק בכל נפילת טיל, האם הוא קונבנציונלי, חל"כ או ביולוגי. בהתאם לממצאים יפורסמו הודעות דובר צה"ל באמצעי התקשורת ויינתנו הנחיות. כמו כן, תתבצע כריזה אזורית ע"י כוחות הבטחון. האזרח נדרש להקפיד על המיגון, המתאים להתקפה כימית או ביולוגית, ולהאזין לאמצעי התקשורת.

האם יש ריח לחל"כ?

למסוכן שבחל"כים - גז עצבים - אין כל ריח אופייני, לכן העדר ריח אינו מעיד על העדר חל"כ באויר. לגז חרדל יש ריח של שום או דגים. לציאניד ריח של שקדים מרים. ולפוסגן ריח של חציר טרי.

למי פונים בבקשת עזרה במקרה של ארוע בלתי קונבנציונלי?

בעיקרון, אין צורך לפנות בבקשה לעזרה מכיוון שכוחות סיוע והצלה מגיעים לשטח הנגוע וההנחיות לאוכלוסיה בשטח זה יועברו באמצעי התקשורת ובאמצעות כריזה מקומית. הדבר החשוב ביותר, במקרה של אירוע בלתי קונבנציונלי, הוא להשאר עם מסיכה בחדר האטום. יחד עם זאת הציבור יוכל לפנות למוקדי המידע השונים ובמקרי חירום למד"א.

איך נראה החל"כ, ומה קורה לאחר פיצוץ טיל חל"כ?

החל"כ מופיע ומתפזר בשטח בשתי צורות: כנוזל - שלוליות המזהמות את האיזור. ענן גז - הנישא עם הרוח, ככל שגדל המרחק מנקודת הפגיעה כך נעשה הגז דליל ונמהל באוויר. לאחר הפיצוץ מגיעים כוחות הבטחון לשטח ולאחר ביצוע בדיקות גילוי וזיהוי נותנים הוראות מתאימות לאוכלוסיה. בכל מקרה האזרחים חייבים להקפיד על הוראות המיגון: מסיכה וחדר אטום כהגנה מפני חדירת הגז.

מהו רדיוס איזור הסיכון בפגיעת חל"כ וכמה זמן נמשך הסיכון?

משך הסיכון מחל"כ תלוי בקרבה למקום נפילת הטיל. ברדיוס של מאות מטרים יתפזרו טיפות והסיכון יחלוף רק לאחר סיום הטיהור. ברדיוס של מס' קילומטרים שבהם חלף ענן האדים יחלוף הסיכון ברגע שהענן יחלוף. זמן זה נע בין 15 דקות ביום ברוחות חזקות ל-4 שעות בלילה ברוחות חלשות.

מה השימוש של סודה לשתיה?

תמיסת סודה לשתיה סופחת את החל"כ ומנטרלת אותו. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי הפתרון הנ"ל כהגנה על קני הנשימה הינו חלקי בלבד! סודה לשתיה אינה תחליף לחבישת מסיכת מגן ולאיטום החדר.

האם ניתן להשתמש בציוד צלילה כגון: בלוני חמצן למיגון בעת התקפת חל"כ?

עקרונית כן, אבל יש לזכור שכמות החמצן בבלוני הגז מוגבלת ואילו מסיכת המגן מגנה על קני הנשימה ללא מגבלת זמן.

האם שימוש בשקיות ניילון יכול לעזור לשיפור המיגון האישי?

אם התקפת הטילים תפסה אתכם מחוץ למרחב המוגן, יש אפשרות להשתמש בשקיות ניילון כמיגון מעל הבגדים, על מנת להגן על הגוף מפני חל"כ כוויה.

האם מותר לנהוג כשחובשים מסיכה?

רצוי שלא, מאחר ושדה הראייה מוגבל. במקרה של אזעקה בזמן נהיגה יש לעצור בצד, לחבוש את המסיכה ולנסות להגיע למחסה קרוב. במידה ואין יש להשאר ברכב, לסגור חלונות ולהאזין לכלי התקשורת.

האם מותר להתקין מזגן במרחב המוגן?

ניתן להתקין מזגן במרחב המוגן בתנאי שיהיה מזגן מפוצל (לא מזגן חלון) ויותקן ע"פ המפרט המאושר ע"י פיקוד העורף, כולל איטום הצנרת העוברת את קיר המרחב המוגן.

כיצד יש לנהוג כשילד מקיא במסכה בזמן התקפת חל"כ?

בכל מקרה של הקאה בתוך המסיכה, ללא קשר לסוג ההתקפה, יש להסיר את המסיכה, לנקות אותה ומייד לאחר מכן לחבוש אותה לילד שוב.

כיצד יש לשבת בחדר האטום בזמן התראה על התקפת חל"כ?

יש לשבת נמוך ככל האפשר על הרצפה, לאורך קיר צדדי ככל שניתן, רחוק מהקיר החיצוני. אין לשבת לאורך הקיר החיצוני.

אני גר בבניין שבו יותר מ-3 קומות עם מעלית. האם מומלץ לרדת למקלט, האם מותר להשתמש במעלית?

אין להשתמש במעלית משום שעלולה להיות הפסקת חשמל כשאתה בפנים. למקלט יירדו רק אלה שיספיקו להגיע אליו תוך 3 דקות, ובתנאי שהמקלט תקין ואטום.

כיצד ניתן לבדוק את תקינות המקלט?

דלת הדף וחלון הדף: יש לבדוק האם הדלת והחלון נסגרים ונפתחים בקלות ולא חודר אור והאם יש עליהם אטמי גומי (יש לבדוק שהאטמים לא התיבשו). במקלט קיימים צנורות אוורור בקוטר 8" או 14". יש לבדוק שקיים אטם גומי ולסגור הברגים עד הסוף. במידה וקיימים פתחים אחרים במקלט למעט המפורטים לעיל יש לאטמם באופן קבוע באמצעות בטון או ע"י ניילונים בשעת חרום.

כיצד ניתן לבדוק תקינות מרחב מוגן?

דלת הדף: יש לבדוק האם הדלת נסגרת ונפתחת (נעילה כפולה לנעילת חרום) בקלות ולא חודר אור והאם יש אטמי גומי (יש לבדוק שהאטמים לא התיבשו). חלון הדף: יש לבדוק האם ניתן לסגור את החלון. חלון אלומניום: יש לבדוק שהחלון נסגר כיאות. במידה שקיימים במרחב מוגן צנורות אוורור בקוטר 8" יש לבדוק שקיים אטם גומי ולסגור הברגים עד הסוף. יש צורך לאטום שקעים ותקעים הקיימים במרחב המוגן.

מהן הפעולות אותן יש לבצע לאטימת חדר בדירה?

במידה ולא בוצעו שיפורי מיגון קבועים מבעוד מועד, בשעת חירום יש להכין ולאטום חדר אחד בדירה (חדר פנימי במידה וניתן) באמצעות ביצוע שיפורי מיגון לחירום.
חלונות מניעת רסס באחת משתי הדרכים: חיזוק הזכוכית ע"י ציפוי או הדבקה של חומרים פלסטיים דביקים. כיסוי החלונות מצידם הפנימי בבד בליסטי העומד בהדף וברסיסים (וילון הדף).
איטום: הדבקת רצועות סרט דביק בחיבור הזכוכית למסגרת, בחיבור המשקוף למסגרת ובחיבור המשקוף לקיר. הדבקת סרט דביק באזורי הצירים והידיות של החלון. הדבקת יריעת פוליאטילן המכסה את שטח החלון ומודבקת ע"י סרט הדבקה בכל ההיקף וכן בשתי רצועות אופקיות ושתי רצועות אנכיות ע"ג שטח היריעה.
דלתות : בדומה לאטימת חלון, יש לאטום את המפגש בין הכנף למשקוף ובין המשקוף לקיר. אטימת החריץ התחתון באמצעות סמרטוט לח.
פתחים נוספים (פתחי מזגן וכו'): איטום מזגן חלון יתבצע ע"י הדבקת יריעות פוליאטילן ואיטום בסרט דביק בכל היקף המכשיר וכן בשתי רצועות אופקיות ושתי רצועות אנכיות של סרט דביק ע"ג שטח היריעה. איטום כל פתח נוסף ע"י הדבקת סרט דביק או דומה לאיטום חלון (במידה והפתח גדול).
מיגון שמשות נגד היפגעות משברי זכוכית מתבצע ע"י הדבקת פילם מגן העשוי מאחד מהחומרים הבאים: פוליפרופילן, פוליאסטר או פוליאטילן, כאשר העובי המומלץ הינו 100 מיקרון. אופן ההתקנה: ההתקנה חייבת להתבצע בצד הפנימי והחיצוני של השמשה. יש לנקות את החלון מכל שאריות חומר, אבק וכו' הדבקת סרטים ברצועות אנכיות ואופקיות (שתי וערב) עם חפיפה של 4 מ"מ (מקבלים ציפוי שעוביו כפול מעובי הפילם ופי 4 מעובי הפילם באזורי חפיפה).

מהי מערכת האוורור והסינון ומהם יתרונותיה?

מערכת אוורור וסינון מספקת פתרון שהייה בחלל האטום למשך זמן בלתי מוגבל, ללא כל צורך בחבישת מסיכות ( כל עוד אין ספיחת חל"כ, זמן השהייה אינו מוגבל). המערכת פועלת חשמלית ובעת הפסקת חשמל במידה ואין גיבוי של גנרטור ניתן להפעילה ידנית. תקינות פעולתה של המערכת תלויה באיטום מושלם של המרחב המוגן. בכל מקלט תקין/ ממ"ק / ממ"מ קיימת הכנה לקליטת המערכת (2 צינורות "8). במרחב מוגן דירתי ובחדר אטום לשעת חירום ניתן להתקין מערכת אוורור וסינון במידה ומתקינים 2 צינורות "8.

במידה ומערכת האוורור והסינון סופחת חל"כ, לכמה זמן היא עמידה?

יכולת הספיגה של המערכת גבוהה ביותר ולפיכך במקרה ובו היא סופחת חל"כ, הפחם הפעיל מפריד את הגז הרעיל והאויר לאורך זמן של מספר שבועות.

המקלט הציבורי ליד ביתי נעול / משמש כמועדון, בית כנסת וכיו"ב, מה עלי לעשות?

באחריות העירייה לדאוג שבשעת חירום המקלט ייפתח כך שתהיה גישה לכל האזרחים באופן חופשי. (הנ"ל נכון גם לגבי מקלט המשמש כמשרד).

מהו זמן השהות המקסימלי במקלט / מרחב מוגן אטום ללא מערכת איוורור וסינון?

זמן השהות מוגבל ל- 4 שעות . השטח הדרוש - 1.25 מ"ר לאדם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה עושים במתקפה?
צילום: חיים הורנשטיין
חבישת מסכה
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: זום 77
מסכת אב"כ תקנית
צילום: זום 77
מומלצים