שתף קטע נבחר

פרשת ילדי תימן: חומר רב עדיין חסוי

ועדת עלייה וקליטה בכנסת אישרה צו הקובע לפרסם את הדיונים הפומביים של ועדת החקירה בעניין, אולם קבעה כי יש להשאיר 27 עדויות בפרשה - חסויות. ח"כ הנדל: "הסתרת החומר רק מנציחה את החשדנות"

כמעט 50 שנה לאחר היעלמות ילדי תימן ושלוש וועדות חקירה ממלכתיות - עדיין לא באה אל פתרונה התעלומה. היום (ב') אישרה ועדת עלייה וקליטה בכנסת צו הקובע, כי הדיונים הפומביים של ועדת החקירה האחרונה יפורסמו. אולם למרות הצו החדש, 27 עדויות ששמעה הוועדה נותרות חסויות.
יו"ר הוועדה ח"כ צבי הנדל דורש להתיר את כל החומר לפירסום, כדי לבירור מלא של הפרשה. "אין לכך שום הצדקה הגיונית, הסתרת החומר רק מנציחה את החשדנות וחוסר האמון", אומר הנדל, שאף כתב מכתב בעניין למזכיר הממשלה גדעון סער.
סער מצידו טוען כי מתוך 27 דיונים שהתקיימו בדלתיים סגורות - 25 עסקו בנושא אימוץ עליהם חל חיסיון על פי חוק ובשני דיונים נוספים נשמע מידע ביטחוני מסווג.
עו"ד רמי צוברי, היועץ המשפטי של הוועדה הציבורית לגילוי ילדי תימן הנעדרים,זועם וטוען כי מדובר במאמץ מתמשך להסתרת מידע. "לא יתכן מצב שבו לא נדע כמה משפחות איבדו את היקיר שלהם. לא יתכן שוועדת חקירה יושבת 7 שנים ובסוף הלב של לב העניין לא יחשף", אומר צוברי. "בדפים האלה ישנה שיטת חטיפת התינוקות ואותה אנו רוצים לחשוף. האינפורמציה היא חשובה ולכן ניתן לעקוף את האיסור זה: ניתן היה להכין דוח שמתייחס לכל התיקים החסויים מבלי לציין שמות ופרטים מזהים, רק כדי לחשוף את שיטות האימוץ".
פרשת ילדי תימן עוסקת בהיעלמותם של עשרות ילדים מבין עולי תימן בשנים 1948-1954. שלוש וועדות חקירה בדקו את היעלמות התינוקות. הוועדה האחרונה שמעה 850 עדויות, מתוכן כאמור 27 נותרו חסויות. ב-21 באפריל השנה הוציאה הממשלה צו המתיר לפרסם את מרבית העדויות, אך לא את כולן. היום אושר הצו בוועדת הקליטה בכנסת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום לע"מ
ועדת החקירה להיעלמות ילדי תימן
צילום לע"מ
מומלצים