שתף קטע נבחר

"השם רבין לא אומר לו כלום"

דוד, יהודי חרדי בן 44, אב לשבעה ילדים, ביניהם נפתלי בן השש. הוא לא חושב שצריך להסביר לו על משמעות רצח רבין, שהתרחש לפני שנולד. מונולוג

נפתלי לא מודע לשם הזה בכלל. זה לא אומר לו כלום.
על רצח רבין יודעים רק הילדים הגדולים, שכבר היו מודעים בזמנו, או שקראו על זה בעיתון. נפתלי שלנו בן שש. הוא עדיין לא קורא עיתונים.
בזמן שזה קרה, אנחנו דיברנו עם הילדים והסברנו שזו לא הדרך שלנו, לא בצורה כזאת אנו פועלים. אבל לא כל שנה כשזה חוזר. אין טעם. לא חשוב לי שהם יידעו שקרה כך וכך, אז אני לא מסביר להם. יש לנו המון דברים חשובים מאוד שאנחנו כן מסבירים להם. למשל, שבן אדם יהיה בעל חסד. שיעזרו אחד לשני לחצות את הכביש.
אנחנו פחות בתוך הפוליטיקה. בסך הכל אין לנו טלויזיה, הרדיו לא פתוח ואנחנו קוראים "יתד נאמן", שמתמצת לנו את הדברים שצריך לדעת. אנחנו לא בתוך הקלחת. אנחנו יודעים מה אנחנו מצווים לעשות ואיך להתנהג בתור יהודים חרדים. אנחנו צריכים להעביר הלאה את המורשת שלנו.
מה זה יום זיכרון? לי יש יום זיכרון של החפץ חיים. ביום הזה מלמדים בבית הספר את המורשת שלו. איזו מורשת היתה לרבין?
גם לא צריכים לחנך נגד הרצח, כי במילא אף אחד לא חושב שזו הדרך. אצלנו חינוך נגד אלימות זה אל"ף בי"ת. אם זו היתה שיטה של פלג בעם, שדוגל בלהרוג פוליטיקאים - אז היה צריך לספר על זה בבתי הספר. אבל זה לא ככה. זה משוגע שעשה את זה. זה כמו כל מעשה לא טוב.
עשו מזה יותר מדי. למה להחליף שם של בית חולים בשביל זה? איזו מורשת היתה כשהוא היה חי? מי פה בארץ לא רוצה לעשות שלום? אני לא צריך אפילו שלטון ישראלי. רק שיתנו לי לשמור מצוות.
אנחנו לא מציינים את היום הזה בשום צורה. אני לא רואה צורך לספר לבן שלי שהיה ראש ממשלה שנרצח.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זו לא הדרך שלנו (אילוסטרציה)
צילום: לע"מ
רבין ז"ל. לקרוא על שמו בית חולים?
צילום: לע"מ
מומלצים