שתף קטע נבחר

הנשיא בטקס הזיכרון לרבין: "אין בתוכנו בוגדים"

הנשיא קצב, וגם בתו של רבין, דליה רבין-פילוסוף, קראו להפסיק את השימוש בביטוי "פושעי אוסלו לדין". "אימרה זו מקפלת בתוכה לא העמדה לדין אלא קביעת אשמה מוכחת, ושוב אנו חוטאים בהסתה", אמרה רבין-פילוסוף בטקס. לאחר מכן התקיימה ישיבת אבל בכנסת, בצל ביקורת של הימין: "הנאומים של פרס ושריד מקשים על חצי מהעם להתאבל"

בבית העלמין בהר הרצל בירושלים התקיים אחר הצהריים (יום ה') טקס האזכרה במלאת שבע שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. לאחר מכן קיימה הכנסת ישיבת אבל לציון הרצח, במעמד משפחת רבין.
בטקס בהר הרצל השתתפו נשיא המדינה, שרים וח"כים, הרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה. כמו כן נכחו בטקס נשיא בית המשפט העליון ברק, הרבנים הראשיים, הנשיא לשעבר ויצמן, ראש הממשלה לשעבר נתניהו, ראש עיריית ירושלים אולמרט, בני משפחת רבין ובני נוער רבים, חברי תנועות הנוער השונות.
ראש הממשלה שרון לא הגיע לטקס בשל שהותו בוושינגטון לצורך פגישותיו המדיניות. בתחילת הטקס נשא בנו של רבין, יובל, תפילת קדיש.
נשיא המדינה, משה קצב, אמר בנאומו בטקס: "טראומה לאומית אופפת אותנו מאז נרצח ראש הממשלה על ידי יהודי כדי למנוע מהלך פוליטי. חיינו אינם יכולים להיות כפי שהיו. התפנית חייבת להתחולל והכרח הוא שיהיה שינוי. אולם, השינוי בעקבות הרצח עדיין לא התחולל. הלקחים טרם הופקו במלואם. הרחוב הפרטי והפוליטי רוויים אלימות".
עוד הוסיף הנשיא: "אני קורא לכל אזרחי ישראל להפסיק להשתמש בביטוי 'פושעי אוסלו' - אין בתוכנו אויבי שלום ואין בתוכנו בוגדים. על כל המחנות להניח בצד כל מחלוקת כדי להתייצב מאוחדים נגד הרצח. אין להסס, אין לגמגם ואין לשתוק - על כולנו להרים קול נחרץ נגד הרצח. רצח ראש הממשלה נוגע לכל אזרח ואזרח, שייך לכל המפלגות והמחנות. אין מקום לשנאה. את המסר הזה צריך להנחיל לדור הצעיר".

"כולנו יהודים וגורל אחד לכולנו"

אחרי נשיא המדינה נשא דברים שר האוצר, סילבן שלום: "כולנו רקמה אנושית אחת חיה, ואם אחד מאתנו הולך מאתנו משהו מת בנו. שבע שנים אחרי, יצחק רבין הישר, החכם והטוב אינו איתנו. אבל הוא נמצא בכל אחד מאיתנו".
שלום הקריא בנאומו קטע מדבריו של רבין: "אנו נמצאים בימים אלה באחת השעות הגורליות של העם היהודי... לנגד עינינו תמיד האימרה העתיקה שכל ישראל ערבים זה לזה. כולנו אחים, כולנו יהודים וגורל אחד לכולנו".
בתו של רבין, דליה רבין פילוסוף, התייחסה בפתח דבריה גם למות אמה, לאה רבין. "בכל שנה שאני מגיעה לכאן ההרגשה שעוברת בי היא כי הסתיימה לה השנה הקשה מכולן. שבע שנים רעות - חמש בלעדיך אבא, ועוד שתיים בלעדי שניכם. שבע שנים שהם המון: עוצמת הקשר שהיה ביניכם, הכוח שנתתם אחד לשני, האהבה הגדולה שנתתם לנו והצוואה שהותרתם לנו להמשיך את הדרך".

"היית אדם ישר שנבגד על ידי בן-עמו"

רבין-פילוסוף הוסיפה: "כל שנה שחלפה חידדה באופן מדהים את תחושת אובדן הדרך, את התרחקותה של התקווה למשהו שנדמה שכבר היה כאן ממש. מה שנראה כל כך פשוט, הגיוני ומובן מאליו נראה לפתע כל כך רחוק ובלתי אפשרי. טעינו שהרוצח לקח אותך ולא יוכל לה, לדרך. הפלסטינים שבחרו באלימות כפתרון ניפצו את התקווה".
"שותפיך לדרך, ממשיכיה ונושאי הדגלים אינם עומדים בדרך ואינם מתקוממים. האימרה 'פושעי אוסלו לדין' הנה בבחינת הטלת אשמה נוראה. אימרה זו מקפלת בתוכה לא רק העמדה לדין אלא קביעת אשמה מוכחת, ושוב אנו חוטאים בהסתה. זוהי תמציתה של התחושה הקשה ביום כזה של מתן דין וחשבון. הדיון חסום והוויכוח עקר. אני יודעת את האמת - אתה היית אדם ישר שנבגד על ידי בן-עמו. קבלת החלטה ללכת בדרך אחרת, להבטיח תקווה ועתיד. לא חשבת שיהיה קל, ידעת שיהיה קשה וחזרת ואמרת כי שלום עושים עם אויבים. אמרת שאפשר להביס את העוינות".
בין נאום אחד למשנהו קראו נציגי תנועות הנוער קטעים מדבריו של רבין במהלך השנים. לאחר סיום חלק הנאומים בטקס כיבדו הנוכחים את זכרו של רבין בהנחת זרים ובשירת "התקווה". סמוך להר הרצל הוקם אוהל צום והידברות. את האוהל פוקדים מאז שעות הבוקר מאות בני נוער ומבוגרים מכל חלקי הארץ, חילונים ודתיים, הדנים על מורשתו של יצחק רבין ז"ל.

הכנסת: "נאומי שריד ופרס מקשים להתאבל"

ישיבת האבל לזכרו של יצחק רבין ז"ל נפתחה בכנסת בדקת דומיה. ביציע האורחים ישבה משפחת רבין לצד צמרת המדינה, מבית המשפט העליון עבור ברבנות הראשית ועד צה"ל ומשטרת ישראל. כולם הסכימו כי מיום רצח רבין בנובמבר 95' ועד היום "חלפו להן 7 שנים רעות".
מספסלי הימין נעדרו חברי כנסת רבים, בעוד שמשמאל נרשמה נוכחות גבוהה. "אי הופעת מרבית חברי הכנסת מהימין לישיבה הינה תעודת עניות לדמוקרטיה הישראלית ומעלה הרהורים קשים לגבי הפנמת לקחי הרצח", אמר בתגובה ח"כ אבשלום וילן ממרצ.
יו"ר הכנסת ח"כ אברהם בורג אמר בנאומו כי כיום יש קולות רבים המוכנים לחון את הרוצח יגאל עמיר. "הרי עוד הכתובת על הקיר ועוד הרצחנות מרחפת באוויר ומאיימת לקטול את הבא בתור וכבר יש יותר מדי המוכנים לחון את מתנקש הדמוקרטיה", אמר בורג.
בשם הממשלה דיבר ממלא מקום ראש הממשלה ושר החוץ שמעון פרס, שדיבר על רבין החייל, שחיפש כמדינאי אחר שולחן למשא ומתן. "ככל שעובר הזמן והפרספקטיבה מעמיקה ניתן לראות את יצחק רבין במלוא שיעור קומתו. להיות מדינאי זו היכולת לבנות כוח ולא להזדקק לו. גם כאשר ידע רבין שלא ניתן להשיג סביב שולחן המו"מ את מה שניתן להשיג בשדה הקרב - הוא לא הפסיק לחפש שולחן, או כפי שכינה זאת - ארבע רגליים".
יו"ר האופוזיציה ח"כ יוסי שריד פתח בכותרת: "7 שנים בלי אבא יצחק ושנתיים בלי אימא לאה" ומתח ביקורת על סיסמאת הימין הקיצוני "פושעי אוסלו לדין". "רבין נרצח כי היה הפושע הגדול של אוסלו", אמר בציניות. "בלי רבין לא היה אוסלו: הוא ידע בדיוק מה רצה ומה קיבל. מי שרוצה לחקור את פושעי אוסלו - הוא יצטרך לזמן גם את רבין. והוא העבריין רצה לבצע עוד פשע בדמות הסכם עם סוריה. פשע דמשק לא יצא לפועל. לו היה קורה - אולי היה לנו מזרח תיכון חדש... היום אותיות הסכמי אוסלו הן אותיות מתות. הרוח של הסכמי אוסלו לא מתה והיא עוד תתעורר. מנהיגים באים ומנהיגים הולכים, אך השקפה זו לעולם עומדת ואין בלתה".
"הנאומים של בורג ושריד מקשים על חצי מהעם להתאבל על הירצחו של ראש ממשלה בישראל", זעם ח"כ אורי אריאל (תקומה) למשמע הנאומים.
"היה מקום לכלול לפחות דובר אחד של הימין", אמר ח"כ חיים דרוקמן (מפד"ל). "הכנסת ניצלה באופן בוטה את ישיבת האבל לזכר רבין לצרכים פוליטיים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
הטקס בהר הרצל
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
הטקס בהר הרצל
צילום: ערוץ 2
מומלצים