שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל הורה לחקור את חילול השבת בפינוי המאחז

שר הביטחון אמר כי הוא לא ידע שהפעולה לפינוי חוות גלעד תגרום לחילול השבת. אתמול קראו ח"כים דתיים לפטר את שר הביטחון. השר ישי: "החלטת שר הביטחון היא בגדר פקודה בלתי חוקית בעליל שדגל שחור מתנוסס מעליה". לשכת שרון: "אנו מביעים את צערנו העמוק על כך"

סערה במערכת הפוליטית בשל חילול השבת במהלך פינוי המאחזים בחוות גלעד. בפינוי השתתפו חיילים וחיילות, חלקם שומרי שבת, שגוייסו והוסעו למבצע במהלך השבת.
מקורות ברבנות הצבאית הראשית מסרו כי "לא ניתן שום אישור מהרב הצבאי הראשי תת אלוף ישראל וייס לביצוע המשימה בשבת וכלל לא דיברו איתו בנושא".
הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, הנחה את צה"ל לפתוח בתחקיר בעקבות "חילול השבת" אתמול. בהודעת הרמטכ"ל נאמר כי ככל הנראה נעשתה טעות בקבלת ההחלטה, וכי במידת הצורך יופקו הלקחים ויחודדו הנהלים בעניין.
בנצי ליברמן, יו"ר מועצת יש"ע קרא לראש הממשלה אריאל שרון לפטר מיד את שר הביטחון בנימין בן-אליעזר על שהפעיל את החיילים בשבת וכן בגלל, מה שהוא מכנה, הפרת הסכמים. "חיילים דתיים שמקבלים פקודות בשבת לבצע אותה – הם מבצעים, על אחת כמה וכמה כשאמרו להם שניתן אישור של הרבנות, אבל מסתבר שזה לא היה ככה, והאמון הזה נשבר. מסתבר שאמירה היא לא אמירה ופקודה היא לא פקודה", אמר ליברמן.

חברי הכנסת הדתיים מוחים

דיון סוער בנושא התקיים בישיבת הממשלה. השר בן אליעזר אמר כי לא הוא ולא הרמטכ"ל ידעו שפינוי המאחזים גרם לחילול שבת וכי הורה לצבא לבדוק כיצד הדבר התרחש.
השר אפי איתם שוחח עם ראש הממשלה אריאל שרון ודרש לפטר את שר הביטחון בנימין בן אליעזר. "זהו מעשה נבלה", טען. "שר הביטחון עושה שימוש בצבא ככלי שרת על מנת לספק את צרכיו הפוליטיים".
ח"כ הרב חיים דרוקמן קרא אף הוא לפיטוריו של בן אליעזר. "הסעת חיילים בשבת לפינוי מאחז היא פקודה בלתי חוקית", אמר. "בשבת פועלים רק נגד אוייבים". ח"כ אורי אריאל קורא למפד"ל להתפטר מהממשלה בגין חילול השבת בצה"ל.
ח"כ זבולון אורלב מהמפד"ל טוען כי מתחקיר שערך עם צאת השבת עולה, כי מפקדי צה"ל מסרו לחיילים שומרי המצוות כי פינוי המאחזים בשבת זכה לאישור הרבנים הראשיים. "עובדה זו לא היתה ולא נבראה, החילול היה לחינם", הוא מדגיש ודורש לחקור המקרה. "מפקדי צה"ל שיקרו במצח נחושה לחיילים דתיים כשאמרו להם שמבצע פינוי המאחזים שההיערכות אליו החלה כבר בשבת קיבל את הסכמת הרב הצבאי הראשי", טען.
אורלב הוסיף כי "חילול השבת היה לחינם ולא נערכה כל פעילות מבצעית חיונית". הוא העביר מחאה לשר הביטחון על העניין ואמר כי יש למצות את הדין עם האחראים.
יו"ר תנועת ש"ס, השר אלי ישי, תקף גם הוא בחריפות את שר הביטחון בנימין בן אליעזר בשל "פינוי המאחזים תוך חילול שבת המוני שלא לצורך" ישי אמר "החלטת שר הביטחון בעניין פינוי המאחזים תוך חילול שבת היא בגדר פקודה בלתי חוקית בעליל שדגל שחור מתנוסס מעליה".
שר התיירות, יצחק לוי, הביע ביקורת חריפה על הפקודה שניתנה לחיילי צה"ל לחלל שבת "משימה שלא היתה ואינה כרוכה בפיקוח נפש". לדברי לוי, "שר הביטחון עורך את הפריימריז שלו לא רק נגד רמון ומצנע אלא גם על חשבון מצוות הדת ומנוחת השבת של חיילי צה"ל". השר לוי ביקש להזכיר כי "על נושאים מאין אלה כבר נפלו ממשלות בעבר".
ראש מימד, סגן שר החוץ, הרב מיכאל מלכיאור, ח אף הוא ביקורת ואמר כי הצורך להוריד לאלתר את המאחזים הבלתי חוקיים אינו מצדיק חילול שבת.

"חילול שבת המוני ומיותר"

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "אנו מביעים את צערנו העמוק על כך שלשם הפינוי נכפה על מאות חיילים חילול שבת המוני ומיותר ויש לגנות זאת בכל תוקף".
גורמים בסביבת שר הביטחון אומרים בתגובה לטענות כי "בן אליעזר לא הורה על פינוי בשבת אלא על עיבוי כוחות לקראת הפינוי". לדבריהם, עמדת שר הביטחון נחושה בעניין הצורך לפנות את כל המאחזים הבלתי חוקיים, אך הוא לא נתן כל הוראה לפינוי במהלך השבת. "הפעולות שהתבצעו בשטח הן באחריות צה"ל", מסרו. דוברו של שר הביטחון מסר כי בן אליעזר הנחה את צה"ל לבדוק את חילול השבת במאחז גלעד ולמנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד. בן אליעזר אומר כי "לא היתה כל הנחייה לצה"ל לחלל את השבת".

בהכנת הידיעה השתתפו: פליקס פריש, סמדר שמואלי, דיאנה בחור ואבישי בן חיים

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
"בלתי חוקי בעליל". ישי
צילום: גלי תיבון
צילום איי פי
במוקד הזעם. בן אליעזר
צילום איי פי
מומלצים