שתף קטע נבחר

המתנחלים החלו בהקמה מחדש של חוות גלעד

זמן קצר לאחר שכוחות הביטחון סיימו את פינוי המבנים במאחז, חזרו המתנחלים והחלו לבנות את בית הכנסת במקום. מאות מתנחלים נותרו בשטח. מועצת יש"ע כבר חתמה על חוזה עם חברה להקמת חווה חקלאית במקום. כ-90 שוטרים, חיילים ומתנחלים נפצעו מאז החל הפינוי ביום חמישי

המתנחלים החלו כבר הערב (א') לבנות מחדש את מאחז חוות גלעד, לאחר שרק אחר הצהרים הושלם פינויו, תוך עימותים קשים בין כוחות הביטחון למתנחלים.
המתנחלים החלו בהקמה מחדש של בית הכנסת שנהרס הבוקר, ואמרו כי במהלך הלילה יקימו גם את הסככה החקלאית שנהרסה במקום. במקום נשאר כוח קטן של צבא שמגן על המתנחלים במקום. רוב החיילים והשוטרים עזבו את השטח לפנות ערב, בעת שמאות מתנחלים נותרו בגבעות הסמוכות.
מועצת יש"ע ערכה ישיבת חירום לפני הפינוי בה החליטה שגם אם תפונה חוות גלעד, היא תפעל להקים במקום חווה חקלאית בימים הקרובים. במקביל, מקורות בקרב המתנחלים אומרים כי יש כוונה להקים את המאחז כולו מחדש.
ל-ynet נודע כי גורמים במועצת יש"ע כבר סיכמו עם חברה מאזור פתח תקווה על רכישת עצים להקמת החווה במקום. זאת בעקבות "הפרת כל ההבנות על ידי שר הביטחון, בנימין בן אליעזר".
קצין בכיר אמר ש"אלה כללי המשחק, אנחנו מפנים, הם יחזרו, ונפנה שוב, עד שמקבלי ההחלטות יקבלו החלטה אחרת". במאחז נותרו כעת שני אוהלים גדולים. גורמים צבאיים הסבירו כי "היתה הנחיה להרוס רק את המבנים הקשיחים. האוהלים הם כבר לא ממש מאחז. אנחנו מניחים שהם יישארו במקום כמה ימים, ועם בוא הגשמים הם יעזבו".

כ-90 פצועים בעימותים

במהלך פינוי חוות גלעד שהחל ביום חמישי ונמשך ביומיים האחרונים נפצעו קל 43 שוטרים, 21 חיילים וכ-30 מתנחלים. 12 שוטרים פונו לבתי החולים לקבלת טיפול רפואי. 15 מתנחלים נעצרו בחשד שהתפרעו וגרמו נזק לרכוש. נזק נגרם לכלי רכב משטרתיים, צבאיים ואחרים, כולל חיתוך צמיגים וניפוץ שמשות. כוחות הביטחון פינו מהמקום בית כנסת, הרסו כמה סככות ושתי מכולות.
הבוקר הציתו המתנחלים שדות קוצים במספר מוקדים באזור והבעירו צמיגים. מספר מתנחלים גם יידו בקבוקי מים על השוטרים והתיזו לעבר השוטרים צבע אדום.
השוטרים והחיילים המשיכו בפעולות הפינוי ללא נשק, כשהם מקיפים את המכולות והסככה באמצעות טבעת אנושית שיצרו. במהלך הפינוי שברו מספר מתנחלים את המנגנון של אחד המנופים וכך נדחה בכמה שעות פינוי המכולות.
לאחר שהמתנחלים חסמו גם את דרכו של בולדוזר שהובא למאחז, הוזעקו למקום שוטרי מג"ב שפינו את המתנחלים בכוח, תוך שימוש באלימות פיסית.
לאחר שגם המנגנון ההידראולי של הבולדוזר שהובא למקום נהרס, הובא למאחז ג'יפ של צה"ל שנסע שוב ושוב על הסככה שמחברת בין המכולות, עד אשר הרס אותה. לאחר שהג'יפ הרס את הסככה, נפלו חלק מהמתנחלים על הרצפה כשהם ממררים בבכי. לאחר שנהרסה הסככה, הקיפו המתנחלים את מפקד מחוז ש"י, ניצב שחר איילון, וקראו לעברו: "כל הכבוד לצה"ל, צבא ההגנה לפלסטין". אלמנתו של גלעד זר ז"ל, שנרצח באינתיפאדה ועל שמו נקרא המאחז, הגר, קראה לעבר איילון, שפיקח על הכוחות: "כל התמונות שהיו פה ילוו אותך כל ימי חייך. אנחנו נשמור את הכוחות שלנו לבנייה מחדש".
לאחר שנהרסה הסככה, הקיפו עשרות נערים את המקום עם דגלי ישראל, כשהם שרים: "עם ישראל חי".
המתנחלים דיווחו על אלימות קשה מצד שוטרי מג"ב. משה זר, אביו של גלעד ז"ל, אמר ל-ynet בבכי כי הוא מסתכל בכאב על "הפינוי שנעשה באכזריות רבה. הם הרסו את האנדרטה לזכר הבן שלי ועל זה אני לא אסלח להם".

החיילים הדתיים ספגו יותר קללות

חמש פלוגות של טירונים מכמה יחידות השתתפו בפינוי. חלק מהחיילים אף הכירו אישית חלק מהמתנחלים ששהו במקום. למקום הגיע בין השאר גם חייל, תושב גינות שומרון, המשרת בקורס מ"כים, שקיבל יום חופשה. הוא בא לבקר את חבריו החיילים שהשתתפו בפינוי, וגם את חבריו מגינות שומרון. הוא סיפר ש"החבר'ה מהפלוגה שלי באו לפנות את המאחז, והחבר'ה שלי מגינות שומרון נאחזים בקרקע. הבאתי שקית של ממתקים כדי לחלק גם לאלה וגם לאלה".
במהלך הפינוי, דווקא החיילים הדתיים ספגו קללות נמרצות. חלק מהמתנחלים אמרו להם "להוריד את הכיפה מהראש" לפני שהם הורסים בתים.

בכתיבת הידיעה השתתף פליקס פריש

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פינוי המתנחלים
צילום: רויטרס
מומלצים