שתף קטע נבחר

שר הביטחון: "להעמיד לדין רבנים כאלה"

כך אומר בן אליעזר בעקבות הפירסום ב-ynet. השר פרס וחברי כנסת מהשמאל קוראים ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה בגין הסתה בעקבות פסק הלכה שפירסם הרב ברוך זלמן מלמד, הקורא לחיילים לסרב לפקודה לפנות מאחזים, ומכתב שכתבו תלמידיו של הרב לשר החוץ פרס. השר שרנסקי: "כשנותנים 'אור ירוק' לסירוב פקודה, זה הסוף". ח"כ קליינר: "הרב מגלה אחריות דתית וציבורית"

פסק ההלכה הקורא לחיילים לסרב לפקודה לפנות מאחזים, שפורסם בלעדית ב-ynet, מעורר תגובות חריפות ברחבי הקשת הפוליטית וגל של פניות ליועץ המשפטי לממשלה. פסק ההלכה, אותו הוציא ראש ועד רבני יש"ע, הרב ברוך זלמן מלמד, קובע ש"איסור גמור ומוחלט לכל אדם בישראל לפנות מאחזים יהודים בארץ ישראל, עליו לסרב למלא פקודה לפנות מאחז גם אם ייענש כתוצאה מכך".
שר הביטחון בן אליעזר הגיב בצאתו מוועדת החוץ והביטחון לפרסום ב-ynet ואמר: "אני חושב שיש להעמיד רבנים כאלה לדין". בן אליעזר הזכיר את רצח רבין ואמר: "השתיקה לא טובה. ואני מבקש שלא נחזור למראות הזוועה, שראינו כאן אך לפני כמה שנים. אותם רבנים שקוראים היום לסרב לפינוי במאחזים, כדאי שיבינו שמעשיהם הובילו את עם ישראל לאן שהובילו".
בתגובה למכתב שקיבל מתלמידיו של הרב מלמד, בו הם מכנים את התבטאויותיו בפרשת המאחזים "טומאת רפש וקיא", קרא שר החוץ, שמעון פרס, ליועץ המשפטי לממשלה לחקור את הפרשה. "מן הראוי שהיועץ המשפטי לממשלה יפעיל את סמכותו וידאג שתופעות מסוכנות כאלו לא יחזרו", אמר פרס. בהודעה שיצאה מלשכתו נאמר עוד: "מכתב נאצה מסוג זה שבע שנים אחרי האירועים שהובילו לרצח ראש הממשלה הוכיח כי יש מי שלא למדו דבר".
השר נתן שרנסקי אמר ש"כשנותנים 'אור ירוק' לסירוב פקודה, זה הסוף של צה"ל ושל כור ההיתוך במדינת ישראל". השר קרא לרבנות הראשית, לרבני הציונות הדתית ולרבני ישיבות ההסדר והמכינות, להבהיר בצורה חד משמעית, שחל איסור על סירוב פקודה. "ברגע שאנו כמדינה מרשים לעצמנו דברים לא חוקיים, זה הסוף", אמר שרנסקי.
גם השר רובי ריבלין תקף בחריפות את פסק ההלכה ואמר כי "זה בלתי מתקבל על הדעת" והצטרף לקריאה לפתוח בחקירה נגד הרב.
ח"כ יוסי פריצקי (שינוי) פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להעמיד לדין את הרב מלמד. "כדי לעצור את כדור השלג המתגלגל, צריך להעמיד מייד לדין את המסיתים והמדיחים, שמוליכים את ישראל לאבדון", אמר פריצקי והוסיף: "עכשיו אנחנו מתחילים לשלם את המחיר הכבד על כך שמי שהוציא דין רודף בעבר לא הועמד לדין".
גם ח"כ צלי רשף (עבודה) תקף בחריפות את הרב מלמד. "זו הסתה לרצח מהחמורות ביותר מאז הימים שקדמו לרצח רבין", אמר ח"כ רשף והוסיף: "הדברים הכלולים בדברי הרב ותלמידיו מתירים את דמו של שמעון פרס וסוללים את הדרך ליגאל עמיר שני".

בהפגנות הסטודנטים היו יותר מעצרים

ח"כ רן כהן (מרצ) פנה גם הוא ליועץ בדרישה לפתוח בחקירה נגד הרב מלמד בגין הסתה. "אם מערכות הצדק והענישה לא יפעלו במהירות, בהחלטיות וביעילות, כנגד העשבים השוטים הצומחים בשטחים אנו צפויים לגל עכור של אלימות פוליטית שפלה, לצמיחת מחתרות חדשות ולרציחות פוליטיות".
מזכ"ל העבודה, ח"כ אופיר פינס, אמר: "על היועץ המשפטי לפעול במהירות ובתקיפות כנגד הרבנים חברי הכנסת והשרים המסיתים לאלימות, מגבים פעילות בלתי חוקית בעליל וקוראים לסרב פקודה. צריך לנהוג לא בכפפות של משי ברב מלמד, בשר איתם, ובחבר מרעיו. לא ייתכן שהם ירשו לעצמן להסית ולהמריד נגד החוק ונגד הדמוקרטיה. לא יתכן שבהפגנות הסטודנטים עצרו יותר ממה שעוצרים היום".
מנגד בירך יו"ר חרות, ח"כ מיכאל קליינר, את הרב זלמן מלמד על פסק ההלכה שהוציא. "יותר מששמר העם היהודי על ארץ ישראל, שמרה ארץ ישראל על העם היהודי", אמר קליינר. לדבריו, "הרב מלמד מגלה אחריות דתית וציבורית, כשהוא מונע מהמפלגות הדתיות להסתתר מאחורי חילול שבת להצדקת ההתנגדות לפינוי מאחזים".

ועד רבני יש"ע: פסק ההלכה - על דעת הרב עצמו

בתוך כך, פירסם ועד רבני יש"ע גילוי דעת על נושא פינוי המאחזים ובו נאמר: "אנו חוזרים על קביעתנו שאסור להרחיק יהודי מאף נקודת ישוב בארץ ישראל. אנו רואים בחומרה רבה את הפגיעה בקדושת השבת ואת המעילה באמון החיילים בפקודות המבצע של צה"ל".
עוד אומרים רבני יש"ע: "אנו מודיעים למשטרה ולצבא שאסור להפעיל כוח ללא צידוק. כמו כן אנו חוזרים על אזהרותינו שלא לפגוע פיזית או מילולית בצה"ל ובמשטרה".
גילוי הדעת פורסם בעקבות ישיבה שכונסה אמש (א') שעסקה בנושא המאחזים. בישיבה השתתפו, בין היתר, הרב דב ליאור, הרב דניאל שילה, הרב שלמה אבינר, והרב נחום רבינוביץ. בנוגע לפסק ההלכה שפרסם הרב מלמד אומרים בוועד רבני יש"ע כי הדבר נעשה על דעת הרב עצמו.

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור ואפרת וייס

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בן אליעזר. להעמיד לדין
צילום: איי פי
הרב מלמד: קריאה לסרב פקודה
ארכיון ידיעות אחרונות
ח"כ כהן. לחקור אותו
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים