שתף קטע נבחר

250 אלף תושבים בראשל"צ ב-2007

עיריית ראשל"צ אישרה תוכנית חדשה לפיתוח העיר, על פי התוכנית בשנת 2020 יהיו בראשל"צ 300 אלף תושבים, עשרת אלפים תושבים יתווספו למרכז העיר ושטחי המסחר יוכפלו. חבר המועצה צור: התוכנית תגרום לצפיפות בלתי נסבלת. ראש העירייה ניצן: היא תביא לתנופת פיתוח בלב העיר

אוכלוסיית ראשון לציון המונה כיום כ-209 אלף איש תמנה בעוד כארבע שנים כ-250 אלף איש, ועד שנת 2020 תמנה 300 אלף איש. תשקיף זה נוגד את תוכניות האב של העיר שצפו כי רק בשנת 2020 יחיו בראשל"צ 250 אלף איש. הנתונים עולים מתוכנית 'לב העיר' שהוכנה לבקשת עיריית ראשל"צ בידי חברת יעוץ כלכלית לפיתוח של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

שינוי אופי העיר

התוכנית שהתוותה חברת צ'מנסקי בן שחר ושות' מתמקדת בשטח של כ-500 אלף מ"ר מרובע (500 דונם), ומתייחסת למתחם שבין רחוב תרמ"ב בצפון, מצבת התותח בדרום, ז'בוטינסקי במערב ורחוב אחד העם פינסקר במזרח. התוכנית נועדה לקבוע עקרונות יסוד לפיתוחו של מרכז העיר והיא משנה לחלוטין את אופיו. למעשה היא עושה נתיחת פנים עמוקה למרכז העיר בתחומי הדיור המסחר והבילוי.
התוכנית שהציגו המומחים מתייחסת למגמות בשוק המקרקעין, בוחנת את מאזני הביקוש וההיצע ומנתחת את אפשרות הפיתוח של שוקי נדל"ן במרכז העיר. התכנון נעשה מתוך מבט ארוך טווח לשנת 2020. להכנת התוכנית נעשו כ-225 סקרים שבחנו את הרגלי הצריכה והעדפות של האזרחים המבקרים במרכז העיר. ניצן: "התוכנית הזאת אמורה להביא תנופת פיתוח ללב העיר". חבר האופוזיציה, דב צור: "הפיתוח המוגזם בתוכנית יכול להביא את אזור המרכז למצב השורר היום במערב העיר - יותר עסקים מלקוחות".

העצמת מרכז העיר

אחד הסעיפים המרכזיים בתוכנית עוסק בשינוי דרסטי בכמות יחידות הדיור הקיימות היום במרכז העיר. על פי תוכנית האב של העיר ראשל"צ משנת 98', היקף התפוסה של מרכז העיר מבחינת מגורים הוא כ-620 אלף מ"ר. כיום, בפועל שטח המגורים במרכז העיר משתרע על 235 אלף מ"ר מרובע. התוכנית החדשה מציעה להוסיף עוד כ-385 אלף מ"ר של שטחי דיור. על פי חישוב של המתכננים מדובר בהכפלת כמות האוכלוסייה במרכז העיר, ותוספת של יותר מ-10 אלף תושבים (לפי תחשיב של כשלושה איש בדירה בממוצע).
חברי המועצה אישרו גם את התוכניות להגדלת כמות השטחים למסחר ומשרדים בכמעט פי שניים. כיום פרושים שטחי מסחר ומשרדים במרכז העיר על שטח של 120 אלף מ"ר. על פי התוכנית החדשה, יתווספו עוד 105 אלף מ"ר לשטחים אלה. גם השטח המיועד לבידור, פנאי ומבני ציבור אמור לגדול בעוד 33 אלף מ"ר. כיום השטח המנוצל לשטחי בידור פנאי ומבני ציבור הוא 42 אלף מ"ר מרובע. שני אזורים במרכז העיר ייהנו מעדיפות פיתוח ואחוזי בנייה מוגדלים: מתחם הרצל-רוטשילד-ביאליק והמתחם השני הרצל-רוטשילד-גרינבויים.
הפתרון שמצאו מתכנני התוכנית לבעיית התחבורה הכרוכה בתוכנית כזאת, היה חניון תת קרקעי ענק. הכניסה לחניון מתוכננת מכיוון רחוב הכרמל ועד רחוב דרור. מבקרי התוכנית טענו שרחוב הכרמל צר מכדי להכיל נתיב תחבורה נוסף שיאפשר כניסה לתוך החניון.
ניצן רואה בתוכנית קרש קפיצה להחייאת מרכז העיר. "המרכז עלול לרדת לטמיון ולהפוך למקום מוזנח אם לא נחדש את פניו כצורכי המאה ה-21. במקום ירוכזו עסקים יוקרתיים ומגורים לאנשים שנוטים לגור במרכז הערים. מדובר בצעירים עד גיל 30 ובאוכלוסייה מבוגרת מעל גיל 60. בעולם ובעיקר באמריקה מקובל לתת למרכז לנבול עד שהוא הופך למרכז פשע ורק אחר כך כשערך הקרקע יורד להתחיל לשפץ אותו מחדש. אני רוצה לפעול עוד לפני ולמנוע תופעה שכזאת".

נתק בין חלקי העיר

על פי החיזוי בתוכנית האב הישנה של העיר אמורה ראשל"צ להגדיל את מספר התושבים בצורה מדודה ובשנת 2020 יגורו בה כ-250 אלף תושבים. אולם המחלקה לתכנון אסטרטגי בעירייה קובעת שהעיר גדלה בממוצע ב-2 אחוז, ולפיכך כבר בשנת 2007 יחיו בעיר כ-250 אלף איש.
הנתון שלפיו בשנת 2020 תמנה אוכלוסיית ראשל"צ כ-300 אלף איש מעורר השתאות, מדובר בסטייה של 50 אלף איש ממספר התושבים הצפוי בהתאם לתוכניות האב המקוריות. המומחים מעריכים כי על פי קצב התפתחות העיר יתגוררו 200 אלף איש רק במרכז ובמזרח העיר.
מתכנני התוכנית ציינו כי על פי התכנון והמצב כיום ישנו הבדל מהותי בין הצד המזרחי לבין הצד המערבי של העיר. "פריסת שימושי הקרקע בעיר אינה מיטבית. לעיר אין מוקד עירוני ברור וקיים 'נתק' פיסי ותפקודי ברור בין שני חלקי העיר".
גם בעניין הכלכלי הציבו המומחים תמרור אזהרה בפני קברניטי העיר: "לעיר אין תוכנית אסטרטגית כלכלית או תוכניות ענפיות. תוכנית האב הציבה מחד יעדים שאינם ריאליים, כגון איזון תעסוקתי ועצמאות עירונית בתחום השירותים המסחריים, עסקיים וציבוריים, ומנגד יעדי אוכלוסייה לשנת 2020 שיושגו כבר בשנת 2007".

השלכה על עתיד העיר

חבר האופוזיציה צור מתנגד לתוכנית. "תוכנית לב העיר היא תוכנית שתהיה לה השלכה רבה על עתיד העיר. לדעתי היא לא מגובשת מספיק ומעודדת גידול משמעותי של האוכלוסייה במרכז העיר, דבר שיביא לצפיפות בלתי נסבלת. ההשלכה תהיה סתימה מוחלטת של עורקי התחבורה במרכז העיר, ולפיכך מניעת ההתחדשות שלו. תמוהה מאד בעיני הריצה של ראש העירייה, לאשר את התוכנית בלי לאפשר דיאלוג ארוך יותר בין חברי המועצה ואפילו שימוע ציבורי בקרב התושבים כפי שמקובל בעולם. פיתוח מוגזם של המסחר כמו במערב העיר יכול לגרום לכישלון בהשגת חידוש מרכז העיר. יש בכוונתי לפעול באופן משפטי לעכב את התוכנית עד שהדיונים בה ימוצו"

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העירייה חוששים שהשינוי הדרסטי לא יהיה לטובה
מומלצים