שתף קטע נבחר

עלה ירוק: נתמודד שוב בבחירות

המפלגה התומכת בליגליזציה של סמים קלים חוזרת, הפעם בלי סלבריטאים ועם מצע "עשיר" יותר, שכולל בין היתר גם את מיסוד הזנות. "הפעם ניכנס לכנסת, מה עוד שהאלטרנטיבות בפוליטיקה הן כל-כך עלובות", אומרים ראשי התנועה

פירסום ראשון: מפלגת "עלה ירוק" הדוגלת בליגליזציה של סמים קלים בישראל, תתמודד על מקום בכנסת ה-16, בבחירות הקרובות. באחרונה החליטו יו"ר התנועה, בועז וכטל, וחבריו, לנסות את כוחם בהתמודדות חוזרת בבחירות.
כזכור, התמודדה המפלגה בבחירות 99' וקיבלה למעלה מ-34 אלף קולות. המפלגה החריגה בנוף הפוליטי כמעט הכניסה שני נציגים לכנסת. הסיסמה שהובילה את הקמפיין המשודר היתה "עלה ירוק או עלה לניידת" עם תמיר קמחי. מאז נפרדה התנועה מקמחי והפעם הם משוכנעים שיעשו זאת תוך הפגנת רצינות וללא ליווי סלבריטאים. "בבחירות האחרונות ניהלנו קמפיין במשך 3 חודשים בלבד", אומר יו"ר המפלגה וכטל, בן 44, מיוזמי ערוץ ישראל-ארה"ב. "אנחנו מעריכים שהפעם עם אירגון טוב יותר נכנס לכנסת, מה עוד שהאלטרנטיבות בפוליטיקה הן כל-כך עלובות".
בימים אלה פועלת עלה ירוק כדי להרחיב את מצעה שיקיף גם רעיונות 'ירוקים' נוספים. וכטל: "אנחנו ממש בימים אלה פועלים כדי להדגיש גם חלקים נוספים במצע המקורי שלנו, שהם חופש הפרט ורעיונות בנושא זיהום האוויר. בצפון הארץ ישנם נתונים קשים על תחלואה כתוצאה מזיהום אוויר. יש כאן טרור אקולוגי, זיהום מקורות מים, אוויר וקרקע וכל מה שיש לחברי הכנסת שלנו הוא לדבר מבוקר עד ערב על ביטחון ושלום, שלום וביטחון".
"עלה ירוק" הצליחה לחדור לסדר היום הציבורי עם ההצעה להוציא את צמח הקנביס מרשימת הסמים המסוכנים, שבגללם ניתן לפתוח לאדם תיק פלילי ולשפוט אותו ל- 3 שנות מאסר. עוד הם מציעים למסד את הזנות בישראל ולחייבה בפיקוח רפואי הדוק וכן להפריד את הדת מהמדינה.
לטענת וכטל המדינה תוכל להפיק מכך רווח אנושי וכלכלי. במצע נכתב: "שוק המריחואנה מוערך ב-10 מיליארד שקל. המע"מ לבדו, לו יוטל על המריחואנה, יכול להכניס לקופת המדינה 1.7 מיליארד שקל בשנה".
"אנחנו לא נותנים לגיטימציה לאף סם", מדגישים החברים. "מה שאנחנו רוצים לומר הוא שהנזק כתוצאה מהאיסור עולה על הנזק מהשימוש. ב-2001 נפתחו מעל 20 אלף תיקים בגין עבירות סמים כאשר רובם קשורות לקנאביס ושימוש אישי. האיסור הזה עולה למדינת ישראל בסביבות 250 מיליון שקל בשנה בהעסקת שוטרים, ניהול תיקים בבתי משפט, סוהרים, קציני מבחן, אחזקת אסירים בכלא וכו'. זה פוגע בצעירים. כתוצאה מכך, למי שהורשע נחסמת הגישה ל-140 מקצועות והוא לא יוכל לקבל תעודת יושר. יוצא שמי שרוצה לעשן ג'ויינט, במקום נניח לשתות בירה, המדינה לוקחת לעצמה זכות לחדור אליו הביתה ולעצור אותו. ביתנו איננו מבצרנו עוד, בגלל חוקי סמים מטומטמים".
וכטל חומק מהשאלה האם הוא מעשן גרוס היום בניגוד לחוק. "אנחנו לא רוצים להפליל אף אחד. אין לי זמן לשבת בכלא. נמתין שיהפוך לחוקי קודם. ישנם חברי מפלגה שנאלצו לשלם מחיר אישי לאחר שנתפסו עם כמות סם לשימוש אישי. כעת יש להם רישומים פליליים, אבל מרבית חברי המפלגה הם אזרחים שומרי חוק שעובדים לפרנסתם ועושים מילואים".
מפלגת עלה ירוק תחל בעוד כחודש וחצי את המפקד הראשון שלה. זאת במטרה לגייס כמה שיותר חברים לתנועה שישלמו דמי חבר סמליים, למימון קמפיין הבחירות. "אנחנו נעבוד לפי החוק, אותנו לא ימצאו בחדרי החקירות של יאח"ה (יחידה ארצית לחקירות הונאה. ס.ש.)", הם מתחייבים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
(אילוסטרציה)
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים