שתף קטע נבחר

שלושה הרוגים בפיגוע ליד אריאל

קבוצת חיילים הבחינה במחבל סמוך לתחנת הדלק בכניסה לאריאל וירתה לעברו. לאחר שנפגע הפעיל, כנראה, את מטען הנפץ. המשטרה בודקת גם את האפשרות שהירי הפעיל את המטעו. יותר מ-20 בני אדם נפגעו, מתוכם 3 קשה. מבצע הפיגוע: איש חמאס תושב שכם

מחבל מתאבד התפוצץ סמוך ל-11:30 (יום א') ליד טיולית של צה"ל בתחנת הדלק בכניסה לאריאל, סמוך למלון "אשל השומרון", והרג שני קצינים ונגד. הודעות על מותם נמסרו למשפחותיהם.
שני הקצינים שנהרגו הם רב סרן במילואים, תמיר מסד בן 41 שגדל בקיבוץ כפר מסריק ומתגורר בבן שמן, וסגן מתן זגרון בן 22 מאיתמר. שמו של הנגד שנהרג עדיין לא הותר לפרסום.
הזרוע הצבאית של הפתח, גדודי חללי אל-אקצה, לקחה תחילה אחריות על ביצוע הפיגוע, ואולם לאחר מכן נמסר כי מבצע הפיגוע הוא מוחמד פוסטאני, פעיל בזרוע הצבאית של החמאס. בישראל בודקים אם המחבל עליו דווח תחילה, מוחמד שקיר, איש הפתח, מתכנן פיגוע שטרם בוצע.
מפקד החטיבה המרחבית, אלוף משנה דוד מנחם, סיפר על השתלשלות האירוע בתדריך לעיתונאים: "מתחקיר ראשוני עולה שמחבל מתאבד, עם מטען בינוני, ניסה להיכנס למתחם תחנת הדלק. בעל התחנה ומאבטח ניגשו אליו וראו שיש לו חגורת נפץ. במקביל חשדו בו חיילים ומאבטח שהיו בתחנה. הם קראו לו לעצור ולהרים את חולצתו, אולם הוא המשיך להתקדם לעבר אוטובוס ובו קבוצת ישראלים. החיילים והמאבטח ירו במחבל, פגעו בו, אבל הוא הצליח להתקרב לאוטובוס ולהתפוצץ".
לדברי אל"מ מנחם, "חשוב לזכור שהעירנות האזרחית והתגובה המהירה של החיילים מנעה פגיעה גדולה וחמורה הרבה יותר. תשובות לשאלות מאיפה בא המחבל ומהי סיבת הפיצוץ המדוייקת נצטרך לגלות בחקירה בהמשך". עוד הוסיף: "לא היתה התרעה על מחבל מתאבד באיזור הזה. יש פה שלושה מאבטחים, הם זיהו אותו, אבל לא מנעו את הפיגוע. זה עניין של שנייה בין הצלחה וחוסר הצלחה. אני מניח שעבודת החבלנים והחקירה של האנשים במקום תבהיר את סיבת הפיצוץ".

"כולם שלפו, אבל לא ידעו אם לירות"

בזמן הפיגוע היו בתחנת הדלק כמה עשרות חיילים שהגיעו למשימות אבטחת יישובים באזור, אולם העדויות שלהם ושל אנשים אחרים המעורבים באירוע אינם מצליחות לצייר תמונה ברורה של מהלך העניינים. עדי ראייה אחדים סיפרו ל-ynet שחייל שהיה בתחנה הבחין במחבל, חשד בו, ירה לעברו ופגע בו. על פי העדויות, המחבל הצליח לפוצץ את חגורת הנפץ בעודו פצוע.
שחר קשת, סטודנט שעצר בתחנה לתדלק, סובל מפגיעות בגפיים ורסיסים בגופו. הוא שוכב בחדר המיון בבית החולים בילינסון בפתח תקוה כשלצידו חברתו, נופר אמיתי, שמשחזרת: "אני ישבתי ברכב ושחר יצא. ברגע ששמעתי מישהו צועק 'יש לו חגורת נפץ', השתחררתי מחגורת הבטיחות וברחתי מהאוטו. פחדתי להתפוצץ". שחר סיפר שעמד בתחנה וראה כמה אנשים נאבקים עם המחבל במשך שלוש דקות. "התקרבתי לשם, ניסיתי לבעוט לו בראש. אחרים ניסו לתת לו מכות בראש כדי שיאבד את ההכרה, אבל זה לא הצליח. כשראיתי את חגורת הנפץ זה היה ברור שהוא מחבל. יריתי לו שני כדורים בראש מטווח קצר, מהאקדח האישי שלי. ראיתי אותו נופל מת הצידה, ואז היה פיצוץ, לא ברור ממה. הרגשתי כאילו מישהו ירה לי ברגל. כנראה שמישהו אחר ירה בבטן של המחבל, והירי הפעיל את החגורה. בדיעבד אני בטוח שעשינו את הדבר הנכון. יריתי ברגע שהתברר שאכן מדובר במחבל".
יצחק זהבי, חייל בן 27 מתל אביב נפצע קל בפיגוע והוא מאושפז בבית החולים מאיר בכפר סבא. זהבי, עלה מארה"ב לפני ארבע שנים ולפני כחודש התחתן. לפני כשלושה שבועות וחצי הוא התגייס לצבא, והיה בדרכו לאבטחת יישובים בשטחים. ממיטתו בבית החולים סיפר: "היתה בחורה שהחלה פתאום לצעוק 'מחבל מתאבד! מחבל מתאבד!'. שלושה או ארבעה חיילים התחילו לצעוק למחבל לעצור, ולהרים את ידיו. המחבל עצר, התחיל ללכת לאחור ואז הם ניסו לקפוץ עליו. החיילים ירו לכיוונו שתי יריות, ואז הוא התפוצץ. שני חיילים שהיו סמוכים אליו נפגעו". זהבי אמר שהמחבל לבש חולצה סגולה, נראה בשנות ה-30 לחייו ולא נראה חשוד. "רק משהו שבלט לו מהגב עורר את חשד האנשים בתחנה, שמדובר במחבל", אמר.
אילן בן ישי, בן 26 מאשדוד, היה בדרכו לפרוק סחורה במכולת ליד תחנת הדלק. הוא סיפר: "ראיתי שחמישה חיילים קופצים על מישהו. אנשים התחילו לצעוק 'תהרוג אותו', 'אל תהרוג אותו'. המאבק נמשך בערך דקה וחצי, היו שם 20 חיילים, כולם שלפו נשקים, אף אחד לא ידע אם לירות או לא. הם ניסו להרחיק אותו, אבל אז ירה בו אחד החיילים, הייתה רק ירייה אחת, מטווח של מטר, ואז היה פיצוץ. החלונות ברכב שלי התפוצצו".
לייזי ביטון, בן 30, מעלי, עובד כנהג בחברת הסעות שפיזרה את החיילים ונפצע קל בפיגוע. הוא סיפר ל-ynet: "הגעתי עם נהג אחר לאסוף את החיילים. פתאום אחד הנהגים שהיה איתי אמר לי: 'תסתכל שמאלה, תראה מה קורה'. הסתכלתי וראיתי חמישה חיילים, יחד עם מנחם, מנהל המלון, נאבקים במישהו. אחד החיילים אמר שלא יירו בו, ומנחם צעק: 'תירו בו! תירו!' ואז חייל אחר ירה בו. הוצאתי אקדח, אבל לא הספקתי לירות. המחבל היה בחור ענק. הוא התפזר כולו. הוא החזיק חוט לבן ביד שמאל. הרימו לו את הידיים באוויר אבל כנראה שלא הספיקו. הוא התפרע והשתולל. שלושה מהחיילים שהחזיקו בו נפצעו. החייל שירה בו עף לכיוון הדשא".

מסוקים פינו את הפצועים

בסך הכל, כ-20 פצועים פונו כתוצאה מהפיצוץ לבתי החולים שיבא בתל השומר, בלינסון בפתח תקוה ומאיר בכפר סבא, שלושה מהם נפגעו באורח קשה.
חיים זייד, מתנדב "הצלה יו"ש" ופרמדיק, סיפר: "התקבלה קריאה במירס הקבוצתי. הייתי ביקיר וטסתי למקום. הגעתי והיו שם שני אמבולנסים של אריאל. ישר התחלנו במיון ראשוני של הפצועים. היו בשטח צעקות של פצועים ושל מטפלים. הפצועים שכבו ברדיוס של 35 מטרים. אישית טיפלתי בשני פצועים, אחד קשה ואחד בינוני. הפצוע בינוני סיפר שראה קבוצה של אנשים רצה לכיוון אדם מסוים, כנראה הם זיהו מחבל, ירו לעברו והוא התפוצץ".

"גם אנחנו קו עימות"

ראש עיריית אריאל, רון נחמן, אמר ל-ynet: "מה שהכי מרגיז אותי על רקע הפיגוע הזה, שהיום אני שומע קריאות של פוליטיקאים מהשמאל לפגוע בהתנחלויות. מה הם חושבים שנותנים למתנחלים? כל מה שנותנים להם זה למיגון. מה, אנחנו זה לא קו עימות? רק נהריה והצפון זה קו עימות?".
מזכיר הממשלה, גדעון סער, אמר כי "הפיגוע ממחיש מדוע אין מקום לעורר משבר מלאכותי, כאשר האתגרים כעת הם בתחום המלחמה בטרור". על פי סער, "ראש הממשלה צופה שבעקבות הפיגוע, אנשים ינהגו באחריות. האתגרים מחייבים את חיזוק ממשלת האחדות".
לפני כשבעה וחצי חודשים נפצעו 14 בני אדם בפיגוע התאבדות במלון "אשל השומרון" בכניסה לאריאל, לאחר שמחבל נכנס ללובי של המלון ופוצץ מטען שנשא על גופו.
בתי החולים פתחו מוקדי חירום למשפחות הנפגעים: בית החולים בלינסון: 1255134. בית החולים תל השומר: 1255131. בית החולים מאיר: 1255199.

בהכנת הידיעה השתתפו סמדר שילוני, ורד לוביץ', רענן בן צור ופליקס פריש

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיצוץ באריאל
צילום: איי פי
זירת הפיגוע
צילום: איי פי
צילום: ערוץ 2
הסטודנט שירה במחבל. שחר קשת
צילום: ערוץ 2
מומלצים