שתף קטע נבחר

בן אליעזר: "שנתיים של קומבינות". הנאום המלא

יו"ר האופוזיציה: "בשביל שרון הישרדות היא קומבינה יומיומית של תרגילים פוליטיים; הליכוד מעדיף את קדומים וקריית ארבעה על אופקים, בת ים וירושלים; השנתיים האחרונות היו שנתיים של כלום"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין בן-אליעזר, נשא הבוקר (יום ג') נאום תקיף, בו מתח ביקורת חריפה על מדיניות הממשלה. בן-אליעזר, שכיהן עד לסוף השבוע כשר הביטחון בממשלתו של אריאל שרון, תקף במסיבת עיתונאים שערכה 'העבודה' את ראש הממשלה. להלן נאומו המלא:
"ביום רביעי האחרון בחר ראש הממשלה לא רק לפרק את ממשלת האחדות, אלא גם לפגוע באחדות העם. אין אחדות עם אפליה בין סקטור לסקטור, אין אחדות ללא השתתפות של כל העם במאמץ הכלכלי. אסור להפלות בין התנחלויות לבין עיירות פיתוח, גמלאים ומובטלים. את מדיניות האפליה הזאת לא היינו מוכנים לקבל ביום רביעי, לא היום וגם לא אחרי הבחירות.
"בממשלה שלנו לא ייקחו מעיירות הפיתוח או מהגמלאים, ויתנו למתנחלים. לא יהיו חצי מיליון ילדים עניים. בממשלה שלנו יהיו סדרי עדיפות אחרים. נחדש את הצמיחה, נאבק בעוני וניתן תקווה לכל תושבי עם ישראל. את הדברים האלו, שאין בר דעת שיכול לדחות, דרשנו מראש הממשלה. אך הוא דחה אותם, ובכך פירק את השותפות.
"שמעתי מראש הממשלה כי הדרישות שלנו היו 'גחמה פוליטית'. אני שואל אתכם – לאפשר חיים כבוד לגמלאים זו גחמה? למצוא מקומות עבודה לעשרות אלפי מובטלים זו גחמה? להעניק ארוחה חמה לילד זו גחמה? היום, אריק, כשאתה מסתכל על דו"ח העוני, נדמה לי שההגינות מחייבת לבוא ולומר – די. 'הליכוד' עשה בחירה ברורה ב-25 שנים האחרונות: הוא בחר להפקיר את עיירות הפיתוח והשכונות, ובגד בכל אלה שפעם אחר פעם הצביעו עבורו. 'עניי עירך קודמים', אומר הפתגם, אבל כנראה שהערים שלך ושל הליכוד הם קדומים וקריית ארבע, ולא אופקים, ירושלים, טבריה, בת ים ולוד.
"בכל זאת, יש משהו משותף אחד בינך לבין אותם גמלאים, מובטלים ואנשי עיירות הפיתוח: מה שמשותף ביניכם הוא ההישרדות. בשבילם ההישרדות היא למצוא עבודה, 'לגמור את החודש'. בשבילך ההישרדות היא קומבינה יומיומית של תרגילים פוליטיים. הממשלה נפלה כי אתה זלזלת בעניים, בערי הפיתוח, הזנחת את האמהות החד-הוריות.
"תארו לעצמכם איך הכלכלה הייתה נראית היום, אם עשרות המיליארדים היו מושקעים בכלכלה, ברווחה, בחינוך. עברו שנתיים מאז נבחרת לראשות הממשלה, וכמו שאמרתי בכנסת - כמו רבים אחרים, אני מנסה לאמץ את זכרוני כדי למצוא פרוייקט אחד שיזמת והוצאת לפועל. יכולת לעשות הכל ובחרת לעשות כלום, שום תוכנית גדולה או מעשה אמיץ. מעולם לא היה ראש ממשלה שקיבל כל כך הרבה תמיכה, ועשה כל כך מעט. שום מעשה אמיץ, שנתיים של כלום.
"אני מקווה, בעזרת השם, שנקים ממשלה שתביא לשינוי עדיפויות. אני מקווה שהבחירות האלו לא יהיו על מה שהיה, אלא על מה שיהיה. ולך אריק אני אומר, ממשלה שבה לשון המאזניים יהיו המתנחלים, לא תאפשר להביא לשלום, לתיקון חברתי או לחידוש עלייה. אין שלום בלי הורדת התנחלויות. ועל כן המתנחלים לא יאפשרו להגיע להסכם שלום אמיתי.
"אי אפשר להגיע לתיקון בעוולות חברתיות נוראיות ללא תיקון בעדיפויות הלאומיות. אנחנו דורשים להבטיח הורדה בתקציב ההתנחלויות המנופח, והרי שנינו יודעים במה מדובר, ולהעבירו לצורכי חברה. אי אפשר לעשות עלייה, אם רבנים מסוימים לא יתנו לתהליכי גיור מסוימים לתפוס מקומם. אי אפשר להמשיך ולהחריש, נוכח העוול שנעשה לערביי ישראל. אנחנו מפלגה של תקווה, ולא מפלגת חרון. אנחנו מפלגה של כל העם, ולא של חלקים ממנו. אנחנו מפלגת הכרעה תוך אחדות, ולא אחדות במחיר ויתור על הכרעה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
הרבנים מכשילים עלייה. בן אליעזר
צילום: ערוץ 1
מומלצים