שתף קטע נבחר

ש"ס מציגה: אפוקליפסה עכשיו

בתנועה מכינים את הקמפיין על "היום שאחרי" - היום שאחרי היחלשות ש"ס בבחירות והתחזקות שינוי. אחת הסצינות שיוצגו: שוטרים מסירים מגן דוד מבית כנסת ומציבים במקומו צלב. בתנועה שקלו להציג תמונות של חרדים מובלים ברכבות, אבל הרעיון נפסל. במקביל, מתכוונים בתנועה לעשות שימוש בהקלטות של דרעי. זוהי פרשת השבוע

דמיינו לכם את הסצינה הבאה: קבוצת שוטרים מגיעה לבית כנסת, מסירה בכוח את סמל מגן הדוד התלוי עליו ובמקומו מציבה צלב. זו רק אחת הסצנות שמתכננת ש"ס להציג בקמפיין הבחירות שלה במסגרת תסריט אפוקליפטי על "היום שאחרי". תרחיש זה, שיציג את היום שאחרי היחלשותה של ש"ס והתחזקותה של שינוי, ינסה לעורר במצביעי ש"ס הפוטנציאליים את החרדה מפגיעה אנושה בצביונה היהודי של מדינת ישראל.
בש"ס יש אינספור רעיונות כיצד להמחיש את מוראות "היום שאחרי". בין היתר הועלה על ידי בכיר בש"ס רעיון שהוגדר לבסוף כ"מוגזם", לפיו יוצגו תמונות של חרדים מובלים ברכבות. דבר אחד ברור, ש"ס תתרום את חלקה לסימביוזת השנאה האלקטורלית שלה ושל "שינוי", ואילו מנהיג מרצ, יוסי שריד, יזכה רק בשיירי השנאה שתופנה ברובה כלפי לפיד.
השבוע כבר התייצב הזמר בני אלבז מול מצלמותיו של כתב הערוץ הראשון ניצן חן והציג מספר וריאציות של השיר החדש "לא ניתן לטומי להרוס ישיבות". אלבז סיים באיום "טומי אני בא אליך", איום מרומז גם לכיוונו של יו"ר ש"ס אלי ישי, לאור דרישתו של אלבז לקבל את אחד מחמשת המקומות הראשונים ברשימת ש"ס לכנסת. אלבז, נאמנו של דרעי לשעבר, לא נענה לבקשתו של ניצן חן לשיר מול המצלמות שיר הלל ליו"ר החדש אלי ישי. אלבז עדיין לא מסוגל לכך נפשית. מקום ריאלי ברשימה לכנסת עשוי לפתור את תסביך האהבה הבלתי מוסברת לדרעי.

הטובים והרעים

לא רק אלו שנתפסים בעיני ש"ס כאויבי היהדות יככבו בקמפיין. תחת סיסמת המכבים: "מי לה' אלי", תציג ש"ס את עצמה כחומה היחידה מול קואליציית המאיימים על העם היהודי. כמעט כל מי שאינו יהודי ונמצא בסביבה, יסומן כמטרה. הערבים, הפלסטינים כמובן, במסגרת הקו הימני מאוד שלה, ובנוסף - העולים הלא יהודים מרוסיה. עבורם מכינה ש"ס קמפיין מיוחד, במסגרתו תפקיד את ההתקפות על העלייה הלא יהודית בידי רוסים אחרים, שיטענו כי בין העולים מרוסיה, מקבלי סל הקליטה, יש אנטישמים מוצהרים שהציקו להם ברוסיה. גם חלקם של העובדים הזרים לא ייפקד. בהשראתו של ראש מטה ההסברה, שר העבודה והרווחה שלמה בניזרי, הם יוצגו כאיום דמוגרפי מסוכן ליהודי המדינה.

"ראיתם ילדים שזורקים את אבא?"

בש"ס מצהירים כי גם דרעי יככב בתשדירי התעמולה של התנועה, למרות התנגדותו. הסיסמא "ש"ס - לא עוזבים את הבית", תופסת תאוצה במטה ההסברה והיא אמורה להתחבר עם שידורים חוזרים של יו"ר ש"ס המודח אריה דרעי מכריז: "אתם ראיתם פעם בן אדם שעוזב את הבית שלו?" (מתוך נאום "אני לא פורררש"). אחד מנאמני דרעי הצהיר כי אנשי דרעי יגיבו על משפט זה בסיסמא שתתקוף את ש"ס ותעלה תהייה "אתם ראיתם פעם ילדים שזורקים אבא מהבית שלו?".
הידיעה שפורסמה השבוע ב"מעריב" על ידי העיתונאי שלום ירושלמי, על פיה דרעי הצהיר כי לא יצביע ש"ס, הכעיסה אותו. זה שדרעי לא יצביע ש"ס זה ברור, החידוש הגדול היה טמון בהצהרה הגלויה. דרעי אולי היה רוצה לנסות ולהכחיש את הידיעה, אך נקלע למלכוד. מחד הוא לא רצה בפרסום הזה, מאידך הכחשה הייתה מתפרשת כהבעת עמדה על פיה יצביע ש"ס וכהבעת תמיכה בתנועה שהדיחה אותו מראשותה, אפשרות גרועה עוד יותר מבחינתו.
השבוע הוא שקל באמת הרצת מפלגה מתחרה לש"ס. יותר מאדם אחד שמע אותו אומר: "יש עוד 45 יום". אבל לדרעי יש בקושי יומיים, אם ירצה לעשות את מה שנחשב לבלתי אפשרי, ביום שני הקרוב יהיה מוכרח נציג מטעמו להתייצב אצל רשם העמותות, והמלחמה הגדולה תתחיל. הרב עובדיה כבר הצהיר באוזני מקורביו כי במקרה כזה ייצא בחריפות נגד דרעי.

הבמאי בן שטרית מתנגד

מטה ההסברה של ש"ס עוד בחיתוליו, ורעיונות נזרקים ונפסלים. בין היתר הם פנו לבמאי דוד בן שטרית, יוצר הסידרה "רוח קדים", והציעו לו לקחת חלק בהכנת תשדירי התעמולה של התנועה. בן שטרית אמר כי יסרב להצעה. "אני במאי פוליטי אבל אני לא רוצה שייכות לשום מסגרת פוליטית", הסביר.
אנשיו של אלי ישי יודעים כי הבחירות הללו הם מבחנם הגדול ומתכוונים להשקיע מאמצים עצומים בקמפיין. אבל קמפיין הבחירות של ש"ס, הוא רק הפרומו לקמפיין האמיתי אותו תצטרך התנועה לנהל מיד אחרי שייוודעו תוצאות הבחירות. במרכזו של קמפיין זה לא יעמדו טומי לפיד, הערבים, העולים או העובדים הזרים, אלא השאלה: איך מתרצים את ה"יום שאחרי" - הכישלון הענק ומציירים אותו כהצלחה.

יציאת השבת

אתמול (ה') נפגשו אלי ישי ואריה דרעי באקראי, חלפו זה על פני זה ולא החליפו אפילו אמירת שלום. השניים הגיעו לחתונת בנו של הרב ראובן אלבז, ראש ישיבת "אור החיים" ומחשובי הרבנים של ש"ס, איתרע מזלם ובדיוק כשאלי ישי הגיע למדרגות העולות לאולם, דרעי ירד בהן בדרכו החוצה. השניים פסעו האחד לקראת השני, כל אלו שעמדו סביבם נדרכו, אך אחד מאנשיו של דרעי ניצמד אליו ולא אפשר להם להבחין אחד בשני. ישי עלה לאולם החתונות ודרעי המשיך לכיוון רכבו והוכיח שוב שגם כשהוא נטול כוח פוליטי, בשטח הוא עדיין בעל הבית - נערים ומבוגרים רצו אחריו ונשים הוסיפו יללות שמחה.
פגישת דרעי – ישי, המחישה שוב את העובדה כי רבים מתומכי ש"ס משוכנעים שהפרסומים אודות הקרע העמוק בין דרעי לבין ההנהגה הנוכחית של ש"ס הם מזימה עיתונאית ותו לא. בין נערי ישיבת "אור החיים", שעמדו מחוץ לאולם, התפתח ויכוח האם באמת דרעי וישי מסוכסכים. ההיסטוריון שבחבורה הסביר לחבריו: "זה הכל שקרים שהתקשורת ממציאה, שמעתי שפעם העיתונאים אמרו שהרב שך היה נגד הרב עובדיה".

(המדור "פרשת השבוע" לא יופיע בארבעת השבועות הקרובים בשל שירות מילואים של הכתב)

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מודאגים מה יהיה ביום שאחרי
צילום: דלית שחם
דרעי ירד במדרגות, ישי עלה
צילום: דלית שחם
מומלצים