שתף קטע נבחר

ליברמן ושרנסקי: לא מתאחדים, אך חותמים על הסכם עודפים

כ-30 סגני רשויות מקומיות מכל רחבי הארץ לחצו על השניים להתאחד כדי להגביר את כוחו של הרחוב הרוסי בכנסת. שרנסקי סירב - "בגלל האיחוד עם מפלגות הימין", וליברמן הצדיק את האיחוד - "רוצה לצאת מהגטו"

פורום סגני ראשי הערים יוצאי מדינות חבר-העמים, שהתכנס הערב (יום ד') בהיכל התרבות בראשון לציון, קרא לח"כ אביגדור ליברמן ולשר נתן שרנסקי לאחד כוחות לקראת הבחירות לכנסת ה-16.
שרנסקי אמר בתגובה כי "אני מוכן ללכת עם ליברמן, רק אם ייפרד ממפלגות הימין". ליברמן לא נשאר חייב ואמר: "עשיתי את מה שהעם רוצה. אני רוצה לבנות חברה חדשה ולא עוד גטו של רוסים בנפרד". בסופו של הדיון, לא הגיעו השניים להסכמה על איחוד, אך סיכמו על הסכם עודפים בין שתי המפלגות.

קריאה לאחדות העולים

כ-30 סגני רשויות מקומיות מכל רחבי הארץ התכנסו בהיכל התרבות בראשון לציון על מנת לנסות ולשכנע את שרנסקי וליברמן להתאחד. שמעון כצנלסון, ממלא מקום ראש עיריית אשדוד צעק לעברם: "קדימה, תלחצו ידיים, כמו בבית הלבן, ותודיעו על איחוד". למשמע הדברים מחאו יתר סגני הערים כפיים.
בתחילת הערב נשמע השר שרנסקי אופטימי: "ליברמן עשה טעות כשלא התאחד עמנו למען הרחוב הרוסי. אני עדיין מקווה שיחליט לעשות את הצעד הנכון ויחד נוכל לייצג נאמנה את הרחוב הרוסי ואת מדינת ישראל".
ח"כ ליברמן, שהגיע לכנס באיחור של חצי שעה, נשמע הרבה יותר נחוש. "עשיתי איחוד של כל המחנה הלאומי. האיחוד מייצג שלושה עקרונות ציונות שלא ניתנים להפרדה: הגנה על המולדת, עלייה והתיישבות. אי אפשר להפריד ביניהם, וההתרשמות שלי היא שהעולים החדשים מעדיפים איחוד בין מפלגות העולים לבין מפלגות הימין, ולא רק בין ישראל בעלייה וישראל ביתנו. אנחנו צריכים לחפש את המשותף ולא את המפריד. אי אפשר שעם ישראל יתפזר לגטאות משלו, דתיים לחוד, חרדים לחוד, רוסים לחוד, מתנחלים לחוד. אנו בעד קיבוץ גלויות ובנייה של חברה חדשה. אני לא פוסל איחוד עם ישראל בעלייה, ולפחות הגענו להסכמה משותפת על הסכם עודפים לאחר הבחירות. אני משוכנע שהעולים בארץ יעדיפו איחוד בינינו לבין מפלגות הימין, ולא רק בין מפלגות הרוסיות".
שרנסקי, מצידו, הדגיש כי למפלגות הימין סדרי עדיפויות אחרים, ולכן הוא אינו מוכן להצטרף אל ליברמן בשלב זה. הוא הדגיש כי אין לו אישית דבר נגד "מולדת", אולם לדעתו יש מקום לייצוג נרחב לעולים ארצה.
"לאחר הבחירות", אמר השר שרנסקי, "נשב ונחליט על אחדות ושיתוף פעולה עם מגוון סיעות, אני בעד, אבל לא לפני. סדר העדיפויות של מפלגת עולים צריך להיות ברור והוא מאבק עבור האוכלוסייה שהם מייצגים". ובכל זאת השאיר שרנסקי לליברמן פתח קטן: "מבחינתי עד יום הגשת הרשימות יש זמן להתאחד למפלגת עולים מאוחדת. אם איווט ירצה בכך - אני מוכן לשמוע".

ליברמן נגד ש"ס

בתוך כך שיגר היום יו"ר סיעת "האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו", אביגדור ליברמן, מכתב חריף לרב עובדיה יוסף בעקבות דברי השר ישי שצריך לשלול סל קליטה מעולים שאינם יהודים על פי ההלכה. ליברמן אמר במכתב כי "ש"ס מנציחה את העוני ממניעים אלקטורליים ומייצגת את נבחריה במקום את בוחריה".
ליברמן אמר כי "במקום להבין ללבם ולקרב לחיקנו יהודים שכ-70 שנה היו תחת צלו הכבד של המשטר הקומוניסטי וסבלו מדיכוי והפרדה ממורשתם, דווקא צמרת ש"ס בוחרת להרחיק אותם מחיק היהודים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרנסקי. רוצה, אבל בלי "מולדת"
צילום: איי אף פי
אפי שריר
ליברמן. לצאת מהגטו
אפי שריר
מומלצים