שתף קטע נבחר

התמודדות במרצ: מי יהיה סגנו של שריד

קרב קשה מסתמן על המקום השני ברשימת התנועה לכנסת. המתמודדים: ח"כ רן כהן, ח"כ זהבה גלאון ואולי גם חיים אורון. החל קרב הירושה?

מתלהט הקרב על המקום השני ברשימת מרצ לכנסת ה-16. עד כה היה במקום השני של מרצ ח"כ רן כהן, אך כעת מתמודדת על אותה משבצת נחשבת גם ח"כ זהבה גלאון, והקרב על קולות חברי מועצת מרצ מתחיל לצבור תאוצה. ייתכן כי גם השר לשעבר חיים אורון יצטרף בקרוב למירוץ. במרצ מודים כי זהו קרב המבשר את קרב הירושה העתידי על מקומו של יוסי שריד ועל ראשות המפלגה.
מול יו"ר מרצ, ח"כ שריד, לא מתמודד איש. אחריו נפתחת חמישיה - מקומות 2 עד 5 - ושם מתמודדת גלאון על המקום השני. גלאון איננה מכחישה שתנסה לאיים על מקומו של ח"כ רן כהן. אורון טרם הודיע על כוונותיו, אך ההערכה היא שאם יחליט יש לו סיכויים מצויינים להיות סגנו של שריד.
"אני מעוניינת להיבחר לצמרת הרשימה, למקום בחמישיה הראשונה", אומרת גלאון ל-ynet, "אבל לא צריך לעשות מזה עניין. גם ג'ומס (חיים אורון) מתמודד לשם וגם רן כהן ובעצם כל ח"כי מרצ".
אלא שההתמודדות של גלאון לא כל כך תמימה ועתיד להתפתח כאן קרב פוליטי, במטרה לתקוע יתד בצמרת. ח"כ מוסי רז למשל המתמודד אף הוא על מקום בחמישיה הראשונה – יבקש מהבוחרים במרצ לתת לו את המקום הרביעי בחמישיה. רז: "תיאורטית כולם מתמודדים על החמישיה הראשונה, אבל אני אודיע בכל מקום שאני מבקש מהבוחרים לתמוך בי למקום הרביעי בחמישיה הראשונה. אני עצמי אצביע בעדי למקום החמישי במרצ".
המועמדות של גלאון צפויה לעורר התעניינות פשוט משום שהיא בעלת סיכויים טובים להתברג ליד שריד. "אני לא יודעת אם אנהל קרב על הירושה של יוסי (שריד. ס.ש). אני בכלל לא רואה את יוסי עוזב כל כך מהר", אומרת גלאון. "כדי להתברג למקום השני צריך קבוצות מאורגנות, מה שנקרא 'תנזים' ולי אין את זה".

מרצ תלך שמאלה?

במרצ יש החוששים, שבמקרה בו תתפוס ח"כ גלאון את המקום השני ברשימה, עמדות מרצ יפזלו עוד יותר לכיוון השמאלי שאינו רצוי בימים אלה למפלגה המתנדנדת בסקרים. גלאון פוסלת את החשד. "איזה שטויות, ואני חשבתי שמרצ היא מפלגת שמאל... מישהו רוצה לסחוב אותנו ימינה? מצנע סוחב עכשיו לימין עם החרדים וכל זה, אנחנו לא נלך עם הרוח הזו. מי שלא רוצה לומר את כל מה שאנו אומרים, שיצטרף לעבודה".
בשוק ההימורים הפוליטי, יש שרואים בגלאון מובילה בעתיד למרות שנכנסה לכנסת לא מזמן, בבבחירות 99'. "היא אסרטיבית, יודעת להתווכח, עובדת קשה מאוד, עם יחסי אנוש טובים עם חברי המפלגה ויש לה יתרון חיצוני", מסבירים. עכשיו היא פועלת כדי לשכנע כ-800 מתוך 3000 חברי הוועידה הבוחרת במרצ את הרשימה, כדי להתברג מה שיותר גבוה.
ח"כ רן כהן סרב להתראיין לכתבה, בטענה כי הוא "אינו עוסק עדיין בענייני הבחירות וטרוד במשימותיו כיושב ראש הוועדה לבדיקת הפערים בחברה". יו"ר מרצ ח"כ יוסי שריד הסתפק אף הוא ב"אין תגובה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ישראל הדרי
ח"כ גלאון. מתמודדת
צילום ישראל הדרי
ח"כ כהן. סירב להגיב
ארכיון ידיעות אחרונות
ח"כ אורון. סיכויים טובים
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים