שתף קטע נבחר

שינוי הכשילה זירוז רישומה של ישראל אחרת כמפלגה

חברי הכנסת של "שינוי" התנגדו להצעת חוק שנועדה לקצר את הליך הרישום של מפלגה חדשה מחודשיים לשבוע; גורמים פולטיים: "שינוי" מפחדת ש"ישראל אחרת" תגנוב לה קולות

סיעת "שינוי" הכשילה אתמול (ד') הצעת חוק של ח"כ מיכאל איתן, שעלתה לקריאה שניה ושלישית בכנסת, ונודעה לקצר את הליך הרישום של מפלגות חדשות. בעקבות המהלך מתעורר ספק אם תוכל תנועת "ישראל אחרת" להשלים את הליך הרישום שלה כמפלגה במועד, ולהתמודד בבחירות לכנסת ה-16.
כל חברי "שינוי" - שבעה במספר - הצביעו נגד הצעת החוק. התומכים היו ארבעה: איתן בעצמו, שר המשפטים מאיר שטרית, ח"כ איוב קרא (ליכוד) וח"כ מיכאל נודלמן (ישראל בעלייה). חברי הכנסת אבשלום וילן וענת מאור (מרצ) נמנעו.
הליך הרישום של מפלגה חדשה כיום קובע שלכל אדם המתנגד לרישום, מוקצבים 30 ימים כדי להגיש את התנגדותו לרשם המפלגות. אם התנגדותו נדחת, מוקצבים 30 ימים נוספים, שמטרתם לאפשר לו לעתור לבג"ץ.
במקרה של "ישראל אחרת", נותרו שלושה שבועות עד ליום האחרון בו יוכל גורם כלשהו להגיש התנגדות על רישומה כמפלגה. על פי החוק כיום, תהליך העירעור, במקרה וההתנגדות תידחה, ייארך עוד כחודש ויכשיל למעשה את התמודדותה בבחירות. הצעת החוק נועדה למעשה לקצר את הליך רישומה של מפלגה חדשה מחודשיים לשבוע.
גורמים במערכת הפוליטית העריכו שההתנגדות של "שינוי" להצעה, מקורה בעובדה שאם תתמודד "ישראל אחרת" בבחירות, היא תהיה למעשה היריבה הגדולה של "שינוי" ותילחם בה על אותם המצביעים.
ב"שינוי" הסבירו שהתנגדותם מקורה בניסיון של "ישראל אחרת" לעקוף את חוק מימון המפלגות. "'ישראל אחרת' ניסתה לשחק על כל העולמות, ומצד אחד רשמה את עצמה כעמותה כדי שיוכלו לקבל תרומות, ומצד שני רצתה להירשם כמפלגה כדי להתמודד בבחירות הקרובות. הם ניסו לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה ולעקוף את החוק ולכן התנגדנו להצעת החוק".
תגובת "ישראל אחרת": "אנחנו ערוכים משפטית למקרה כזה, ונתמודד בבחירות בכל מקרה. בסופו של דבר מדובר בתרגיל פוליטי של פוליטיקאים קטנים, שמפחדים מכניסת מפלגה שעשויה לשמש אלטרנטיבה אמיתית. אם לטומי לפיד יש התנגדות עקרונית לקיום המפלגה, שיגיש אותה עכשיו ולא יחכה ליום האחרון. הבעיה היא ש'שינוי' מפחדת משינוי. מעניין מה טומי לפיד, העיתונאי של לפני ארבע שנים, היה חושב על טומי לפיד הפוליטיקאי של היום".
ממפלגת "עלה ירוק", אף היא מפלגה חדשה המתמודדת בבחירות, נמסר בעקבות הפרשה: "אנו רואים בתרגיל של שינוי שפלות וחמדנות פוליטית מהרמה הנמוכה ביותר. התנהגותה של שינוי היא עוד דוגמא לחוסר ניקיון כפיים וגישה חשוכה ומסוכנת של מפלגה שאמורה לבטא ליברליות ושמירה על החוק".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
כינוס "ישראל אחרת"
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים