שתף קטע נבחר

מאסר עולם למחבל כילאני; 18 שנה לחברתו היהודיה

זייד כילאני הורשע בביצוע הפיגוע בצומת מי עמי וגם בניסיון רצח בשוק הכרמל והנחת מטעני חבלה בתל אביב; חברתו, אנג'ליקה יוסופוב, הורשעה בכך שידעה על כוונתו ואף סייעה לו. השופטים: "מעשיה מעוררים סלידה, דווקא לאור העובדה שהיא יהודיה ואזרחית ישראל"

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ה') עונשי מאסר כבדים על המחבל זייד כילאני וחברתו בעבר, אנג'ליקה יוסופוב.
כילאני הורשע בביצוע הפיגוע בצומת מי-עמי במרץ 2001, בו נהרג קלוד קנאפ מטבריה. כמו כן הוא הורשע בהנחת מטענים בחוף הדולפינריום ובמסעדה ברחוב אלנבי בתל אביב ובדקירתו של קצין צה"ל, סא"ל יעקב בן דיין בשוק הכרמל. בית המשפט גזר עליו עונש של מאסר עולם ו-40 שנות מאסר נוספות.
יוסופוב הורשעה בסיוע לניסיון הרצח בשוק ובסיוע להנחת המטענים. בית המשפט גזר עליה עונש של 18 שנות מאסר בפועל.
בגזר הדין כתבו השופטים, שמותו של אחיו שך כילאני באינתיפאדה הוא זה שהצית את אש הרוע בלבו. "מעשיו של הנאשם חמורים ביותר, ומציגים תמונה עגומה של המציאות במדינה, כפי שאנו חווים אותה למרבה הצער מדי יום. הנחישות בה פעל הנאשם לשם קטילת חיי חפים מפשע, רק בשל היותם יהודים, מבטא את הזלזול בערך חיי אדם...". השופטים דחו את טענת עורכת דינו, לאה צמל, שלא התכוון לגרום למוות של חפים מפשע כשהניח את המטענים בת"א. השופטים ציינו שפעל בקור רוח ובנחישות כדי לגרום לתוצאות קטלניות, ואף חשף כוונות אלה בפני חברתו.
גם בנוגע ליוסופוב קבעו השופטים כי מעשיה מעוררים סלידה, דווקא לאור העובדה שהיא יהודיה, תושבת ואזרחית ישראל, אשר נוהגת להשתמש בתחבורה ציבורית, לאכול במסעדות, ונמצאת במקומות ציבוריים, אשר נמצאים באופן מתמיד באיום מפיגועים. "כאשר המדינה טרודה באירועי האינתיפאדה והפיגועים הפוקדים אותה חדשות לבקרים, איש אינו יכול לומר כי לא התעניין בנושאים מדיניים-לאומיים, ולכן לא ידעה על הפיגועים… הנאשמת סייעה לנאשם בכך שאפשרה לו ללון עמה בדירות ובחדרים בבתי מלון ששכרה על שמה, נסעה עמו למסעדה ולחוף הדולפינריום, כדי שזהותו לא תסגיר אותו, ונטלה את המטען".
פרקליטה של יוסופוב, עו"ד שחר אלדר, אמר אחרי מתן גזר הדין שלמרות שהשופטים התחשבו ביוסופוב ובנסיבות חייה הקשות, העונש עדיין חמור מדי ולאחר שיעיינו בו יחליטו אם לערער לבית המשפט העליון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
אנג'ליקה יוסופוב (ארכיון)
צילום ערוץ 2
צילום חגי אהרון
הפיגוע בצומת מי-עמי (ארכיון)
צילום חגי אהרון
מומלצים